Coeficient exact fond risc pt asociatie

Discuţii despre modul de utilizare al programului BlocManagerNET

Coeficient exact fond risc pt asociatie

Mesajde Andersson Alice Florentina » 02 Aug 2012

Buna ziua,

Rog daca imi poate spune cineva sigur care este coeficientul aferent fondului de risc pentru asociatii? (si dupa ce cod Caen s-a efectuat vizualizarea lui). Precizez ca nu stiu sigur daca este 0.214% sau 0.168%
Multumesc anticipat!
Andersson Alice Florentina
 
Mesaje: 48

Re: Coeficient exact fond risc pt asociatie

Mesajde XiSoft » 04 Aug 2012

Asociatiile de proprietari nu au definit un cod CAEN la infiintare. (ca si in cazul firmelor)
Valoarea cea mai "de bun simt" ar fi 6832 (administrare imobile pe baza de contract) care are asociat fondul de risc in valoare de 0,159%

Insa, daca deschideti declaratia 112 si mergeti deasupra casutei de selectie a codului Caen, va aparea o eticheta pe care scrie:
Atentie ! Pentru personalul casnic si pentru asociatiile de proprietari se va selecta 9700 (care are valoarea 0,214%)

Prin urmare, valoarea corecta este 0,214% (care este pusa ca si valoare implicita in program)
XiSoft
Site Admin
 
Mesaje: 1083

Re: Coeficient exact fond risc pt asociatie

Mesajde nicavalentin » 02 Sep 2012

Cu toata stima dar coeficientul este 0,168 corespunzator codului CAEN 9499 pt.asociatii. Vezi si pe pagina ANAF la: http://static.anaf.ro/static/10/Anaf/de ... nte_v5.pdf
In noua D112 din aug.2012 nu mai apare acea prostie cu 9700, care era si usor de verificat uitandu-va in lista codurilor CAEN.
Asa ca va rog sa modificati si in softul dvs.acest lucru, asta daca vreti sa faceti o treaba ca lumea.
Va multumesc pt.rabdarea de a-mi fi citit mesajul.
nicavalentin
 
Mesaje: 48

Re: Coeficient exact fond risc pt asociatie

Mesajde XiSoft » 03 Sep 2012

Multumim pentru observatie. Pana la sfarsitul saptamanii incercam sa finalizam un nou update care sa includa si aceasta modificare.
XiSoft
Site Admin
 
Mesaje: 1083

Re: Coeficient exact fond risc pt asociatie

Mesajde nicavalentin » 08 Sep 2012

Ca sa eliminati discutiile legate de codul CAEN, lasati posibilitatea utilizatorilor softului dvs.(undeva la setari parametrii, probabil) de a alege codul CAEN pe care-l considera de cuviinta.
nicavalentin
 
Mesaje: 48

Re: Coeficient exact fond risc pt asociatie

Mesajde XiSoft » 19 Sep 2012

A fost finalizata o versiune Beta care foloseste codul CAEN 9499. Pana cand va fi lansat urmatorul update oficial, puteti descarca programul de la adresa:
http://www.xisoft.net/download/BlocManagerNET33Beta.exe

Din moment ce exista un raspuns oficial legat de CAEN-ul 9499, cred ca cel mai bine ar fi sa-l lasam asa.
XiSoft
Site Admin
 
Mesaje: 1083

Re: Coeficient exact fond risc pt asociatie

Mesajde SANFIRA AURELIAN-DANIEL » 21 Sep 2012

Daca schimbam codul CAEN in D 112, va trebui sa-l schimbam si in revisal si sa depunem la ITM modificarea. Sincer, este prea multa alergatura pentru 1 leu diferenta. Era buna rugamintea unui utilizator de a lasa la alegerea noastra codul CAEN.
SANFIRA AURELIAN-DANIEL
 
Mesaje: 37
Localitate: Bucuresti

Re: Coeficient exact fond risc pt asociatie

Mesajde XiSoft » 22 Sep 2012

Codul CAEN nu este camp obligatoriu in Revisal - deci n-ar trebui sa-l completati (mai ales in cazul asociatiilor).
Daca generati declaratia Revisal din BlocManagerNET - nu se completeaza nici un CAEN - deci nu veti avea nici o problema in acest sens.
XiSoft
Site Admin
 
Mesaje: 1083

Re: Coeficient exact fond risc pt asociatie

Mesajde SANFIRA AURELIAN-DANIEL » 24 Sep 2012

Este corect ce spuneti aici. Dar, cand am facut inregistrarea in revisal, am trecut si cod CAEN 9700. Recomandarea mi-a fost facuta de o persoana care nu cunostea cum este cu asociatiile de proprietari. Asa ca o sa fac o "corectie", in revisal, la angajator si ma duc si mai depun inca o data la ITM registrul fara cod CAEN.
SANFIRA AURELIAN-DANIEL
 
Mesaje: 37
Localitate: Bucuresti

Re: Coeficient exact fond risc pt asociatie

Mesajde nicavalentin » 25 Sep 2012

Aveti idee de unde generez si eu un .xml din Revisal ? (atentie nu .rvs)
Multumesc.
nicavalentin
 
Mesaje: 48

Următorul

Înapoi la Utilizare BlocManagerNET