Distribuire cheltuieli reparatii

Discuţii despre modul de utilizare al programului BlocManagerNET

Distribuire cheltuieli reparatii

Mesajde RADULESCU VALENTIN » 27 Aug 2015

Buna ziua. In luna iulie am executat lucrari de reparatii, pe care le-am inregistrat la cheltuieli, am inregistrat chitantele ca platite, dar nu le-am distribuit la fondul de reparatii. In acest mod cheltuielile platite au fost incluse in jurnalul de casa. Am trecut la luna august unde cheltuielile sunt ne distribuite si sunt marcate cu sageata rosie. Am dat dublu clic pe inregstrarea facturii, a aparut fereastra de introducere facturi dar butoanele de setare " dintr-nu fond " sunt blocate. In aceasta situatie nu pot sa le distribui la fondul de reparatii. Cum procedez ?
RADULESCU VALENTIN
 
Mesaje: 6

Re: Distribuire cheltuieli reparatii

Mesajde XiSoft » 28 Aug 2015

Bifa "plata se face dintr-un fond..." se pune in mod normal la introducerea facturii.

Cazul dumneavoastra ar fi cel in care v-ati "razgandit" (ati introdus factura "normal", ati achitat-o, iar apoi ati decis sa o achitati din fond); pentru corectie, faceti asa:
- introduceti o factura de la acelasi furnizor dar cu minus
- repartizati ambele facturi (atat cea cu plus ramasa nerepartizata, cat si cea noua cu minus) pe o coloana oarecare
- introduceti o chitanta cu bifa "Restituire bani de la furnizor" pentru a anula plata facuta "gresit"

Acum, tot ce mai aveti de facut este sa introduceti factura "corect", adica:
- introduceti factura cu bifa "plata din fond"
- achitati factura din fondul dorit
XiSoft
Site Admin
 
Mesaje: 1083


Înapoi la Utilizare BlocManagerNET



cron