REGULARIZARE DATORII BUGET

Discuţii despre modul de utilizare al programului BlocManagerNET

REGULARIZARE DATORII BUGET

Mesajde COSTICA RODICA DOINA » 01 Sep 2015

Buna ziua,

Am si eu o problema.
Am inregistrat datoriile la buget prin generarea statului de plata. Am observat, apoi, din scrisorile ANAF, ca exista un avans achitat inainte de a prelua eu asociatia. Am incercat sa anulez datoriile pe care le compensase ANAF din banii platiti anterior, in avans, astfel:
- am inregistrat un venit inregistrat ca "Regularizare ANAF", iar acest venit este directionat direct intr-un fond pe care l-am numit "Fond corectii";
- cand incerc sa achit cu acesti bani sumele regularizate nu pot deoarece, initial, nu au fost bifate ca se platesc dintr-un fond.
Cum procedez in acest caz?
Va multumesc.
COSTICA RODICA DOINA
 
Mesaje: 8

Re: REGULARIZARE DATORII BUGET

Mesajde XiSoft » 02 Sep 2015

In principiu, ar fi doua abordari:
1. sa "puneti" banii respectivi (adunati in plus) intr-un fond separat pe care sa-l utilizati ulterior (optiunea aleasa de dumneavoastra)
2. sa incasati mai putini bani de la locatari, pana cand se "stinge" respectivul avans

Pentru prima varianta, faceti asa:
- inregistrati avansul (la furnzorii special definiti: [Impozit salarii] respectiv [Contributii sociale angajati]) asa incat sa reflecte realitatea (ies bani din asociatie)
- introduceti un venit, pe care il incasati (intra bani in asociatie)
- generati salariile "normal" si incepeti sa faceti plati la ANAF, doar cand dispare avansul (de la primul punct)

A doua varianta ar fi asa:
- cand dati butonul "GENERARE SALARII", va apare o fereastra cu datoriile generate; acolo aveti un buton "Modifica datorii"
- editati datoriile generate (la impozit si / sau contributii sociale), asa incat sa fie mai mici (sau zero)
- repetati operatiunea cate luni este nevoie, asa incat sa se ajunga la soldul real de la ANAF
- in aceasta varianta, trebuie sa tineti evidenta sumelor care s-au scazut (daca avansul se anuleaza dupa mai multe luni)
XiSoft
Site Admin
 
Mesaje: 1083


Înapoi la Utilizare BlocManagerNET