apometre clasa C

Discuţii despre modul de utilizare al programului BlocManagerNET

apometre clasa C

Mesajde SERBAN GABRIEL » 06 Mai 2016

In Galati exista un HCL 527 din 2013 prin care se da modalitatea de calcul al apei reci si apei calde menajere atat la contorizati cat si la necontorizati conform imaginii atasate.

Am in asociatie proprietari cu apomentre clasa C (pus la centrala termica )si clasa B in acelasi apartament, am si partial contorizati (doar cu un apometru), am si necontorizati.

Cum procedez in program sa calculez conform HCL-ului?
Fişiere ataşate
procedura calcul apa rece si apa calda menajera.jpg
procedura calcul apa rece si apa calda menajera.jpg (207.43 KiB) Vizualizat de 36821 ori
SERBAN GABRIEL
 
Mesaje: 1

Re: apometre clasa C

Mesajde XiSoft » 09 Mai 2016

Deocamdata, solutia pentru a pune in aplicare HCL 527 / 2013 din Galati ar fi asa:
- tineti evidenta indecsilor separat, si introduceti in program consumul inmultit cu factorul corespunzator (15% sau 10%)
- in meniul "Configurare", "Optiuni asociatii contorizate" - lasati varianta cu limite si bifa "repartizare pierderi si la apartamentele necontorizate"
- configurati coloana de apa asa incat sa distribuie pierderile in functie de cota parte si sa afiseze pierderile pe o coloana separata (meniul "Configurare", "Coloane tabel", dublu click pe coloana de apa, tab-urile "General" si "Subcoloane")
- repartizati factura de apa "normal" (cu "Distribuie apa rece / calda")

S-ar putea introduce optiuni pentru automatizarea primului pas (sa se treaca in program clasa contorului si procentul de pierderi) insa putem face acest lucru doar ca si parte a modulului de "Import indecsi" (care are un cost suplimentar); deocamdata utilizatorii din Galati nu au dorit aceasta varianta - prin urmare nu a fost implementata.
XiSoft
Site Admin
 
Mesaje: 1083

Re: apometre clasa C

Mesajde Alin.ceausescu » 10 Mai 2016

Buna Ziua,

Daca s-ar putea implemanta acesta facilitate ca si parte a modulului import indecsi in viitor ar fi bine. Am inceput implementarea de contuare de apartament de clasa C in 2 asociatii aici toti au fost de acord sa monteze. In alta asociatie doar o parte au fost de acord sa monteze, aici punandu-se problema cei care au apometre de clasa C vor plati o pierdere de 2-3% din total . Cei care nu vor sa monteze apometre vor plati diferenta dintre suma contuarelor si consumul inregistrat pe contoarul general, diferentele se vor imparti in functie de numarul de persoane. Am ca termen de finalizare a acestei actiuni 1 an de zile. Daca solutia propusa de dvs. va fi gata intr-un an va fi excelent.
Multumesc.
Alin.ceausescu
 
Mesaje: 91

Re: apometre clasa C

Mesajde XiSoft » 10 Mai 2016

Am pus pe lista de sugestii. O sa implementam in aproximativ o luna.
XiSoft
Site Admin
 
Mesaje: 1083

Re: apometre clasa C

Mesajde XiSoft » 27 Iun 2016

Este gata o versiune Beta care implementeaza aceste optiuni:
www.xisoft.net/download/BlocManagerNET36Beta.exe

Pentru activare, mergeti in meniul "Cheltuieli", "Setare index contoare...", "Detalii..."
XiSoft
Site Admin
 
Mesaje: 1083


Înapoi la Utilizare BlocManagerNET