Probleme sincronizare server

Discuţii despre modul de utilizare al programului BlocManagerNET

Probleme sincronizare server

Mesajde MINDRILA GEROGE » 03 Iul 2016

Buna ziua,

Am o problema la salvarea pe server a unei asociatii. In momentul in care doresc sa fac sincronizarea cu serverul imi da urmatorul mesaj: "Eroare la preluarea unei chitante introduse pe server. (Suma ".....", numarul " 617785353229", Data "25 Iun 16". Descriere"Ap....."). Cel mai probabil, a fost itrodusa chitanta si in programul BlocManagerNET si in interfata e-bloc.ro. Stergeti chitanta din interfata online." VEZI "Poza 1

Numarul chitantei este un numar generat de softul dvs pentru platile cu cardul direct pe site. Am cautat in "Metode alternative incasare intretinere""si am gasit doua chitante care apar cu bifa rosie."VEZI Poza 2. Am vrut sa le sterg ca apoi sa le introduc manual, dar nu le gasesc in program.

Ce este de facut?

Multumesc!
Fişiere ataşate
Poza 1.doc
(209.5 KiB) Descărcat de 1711 ori
Poza 2.pdf
(120.44 KiB) Descărcat de 1737 ori
MINDRILA GEROGE
 
Mesaje: 12

Re: Probleme sincronizare server

Mesajde XiSoft » 04 Iul 2016

Problema pe scurt:
- data afisarii lunii precedente nu a fost setata ca fiind cea reala (programul va atentioneaza la inchiderea lunii)
- ati inregistrat plati cu data in viitor (fie ati ignorat atentionarea programului in acest sens, fie data calculatorului a fost gresita)

Mai in detaliu:
- data afisarii lunii mai 2016 a fost setat in 30 iunie 2016
- in luna mai, au fost inregistrate incasari si plati cu data pana in 27 iunie 2016 (ceea ce inseamna ca, in urmatoarea luna de cheltuieli nu puteti introduce incasari si plati cu data mai mica de 27 iunie)
- cand ati trecut la luna urmatoare (iunie) ap. 32 a facut o plata in data de 25 iunie 2016 (dupa cum se vede din Poza 2)

Prin urmare, inseamna ca, in data de 25 iunie 2016 lista lunii mai era deja inchisa.

Datorita acestui fapt, inseamna ca si platile cu data de 27 iunie 2016 (inregistrate in luna de cheltueli mai 2016) au fost efectuate "real" la o alta data (maxim 25 iunie)

Ca sa rezolvam problema, am modificat data platii apartamentului 32 asa incat sa fie 28 iunie si sa poata fi preluata in program.
XiSoft
Site Admin
 
Mesaje: 1080


Înapoi la Utilizare BlocManagerNET