Ajutor pentru reglare sume platite in plus la ANAF

Discuţii despre modul de utilizare al programului BlocManagerNET

Ajutor pentru reglare sume platite in plus la ANAF

Mesajde COSTICA RODICA DOINA » 17 Iul 2016

Buna ziua,
Am mai multe intrebari:

1. In anii trecuti, administratorul anaterior a virat toti banii catre ANAF in contul de impozite de salarii si, la preluarea asociatiei am constatat ca ANAF imi stingea datoriile din luna curenta cu plati de acum 2 ani. Am cerut o fisa analitica si am constatat ca asociatia figura cu o suma destul de mare achitata in avans la impozite. Pentru a regla, nu am mai achitat efectiv impozitul, urmand sa sting datoriile cu avansul de la ANAF. Aici, insa, m-am impotmolit, pentru ca am introdus o factura de venit, reprezentand sume platite in plus la ANAF, si am incercat sa platesc in program datoriile lunare cu aceste sume. Insa, sumele introduse ca venit trebuie introduse in fonduri, iar datoriile salariale nu se pot plati din fonduri. Cum sa procedez?
2. In acelasi context, cum sa fac sa achit dintr-un fond o factura mai veche, la care nu am bifat "se plateste din fond" cand am introdus-o. Acest lucru imi este necesar ca sa reglez datoriile la furnizori care au fost gresit initializate.
3. Si in cazul unei reglari a datoriei unui proprietar care a fost initializat gresit in program cu o restanta mai mare decat in realitate, cum fac sa reglez datoriile? Daca fac o factura in care proprietarul e furnizor, nu se compenseaza in program cu datoria lui. Raman doua lucruri distincte.
Va multumesc pentru ajutor.
COSTICA RODICA DOINA
 
Mesaje: 8

Re: Ajutor pentru reglare sume platite in plus la ANAF

Mesajde XiSoft » 18 Iul 2016

1. Daca aveti o plata in avans, se pare ca la un moment dat, proprietarii au platit "prea mult"; sau, cel putin diferenta din activ-pasiv era mai mica; ar fi doua abordari
- dati banii inapoi proprietarilor (ex: printr-o factura cu minus, repartizata pe liste)
- evidentiati surplusul de bani - intr-un fond

De obicei, se prefera a doua varianta; deci, ideea este cam cea pe care ati spus-o si dumneavoastra:
- introduceti o chitanta prin care achitati impozite / contributii asa incat sa ajungeti la soldul real - ex: avans impozit 3000 lei (ies bani din asociatie)
- introduceti o factura de venit pe care o repartizati intr-un fond si o incasati (intra bani in asociatie)

2. La aceasta intrebare s-a raspuns de mai multe ori pe forum; va dau un link: http://www.xisoft.net/forumbb/viewtopic.php?f=2&t=625&p=2100
Daca este ceva de completat, va rog sa mentionati acolo.

3. Faceti asa:
- introduceti o chitanta prin care proprietarul achita datoria "in plus" (intra bani in asociatie)
- introduceti o factura cu plata din fond, pe care o achitati - ex: din fondul cu diferente dintre activ si pasiv (ies bani din asociatie)
XiSoft
Site Admin
 
Mesaje: 1083


Înapoi la Utilizare BlocManagerNET