E-FACTURA - Asociatie de locatari

Discuţii despre modul de utilizare al programului BlocManagerNET

Re: E-FACTURA - Asociatie de locatari

Mesajde Vasile Rusu » 05 Apr 2024

Buna ziua. Am si eu o problema referitor la stornarea unor facturi care deja au fost transmise pein SPV. Speta este urmatoarea: Asociatia a emis factura catre un spatiu comercial, persoana juridica, in care sunt mentionate cheltuielile pentru intretinere conform cpi, dar si o suma de plata pentru o lucare parte comuna a asociatiei!Problema este ca factura a fost emisa catre chirias, tot persoana juridica, pentru toate cheltuielile , inclusiv partea cu reparatiile . Acum Proprietarul vrea ca pentru acea parte de reparatii sa i se emita lui factura pentru a nu o achita chiriasul. Cum stornez eu factura veche pentru a imparti cheluielile, pentru chirias doar cheltuielile de intretinere si pentru proprietar doar partea cu reparatiile? Pentru proprietar pot face o factura de venituri si o incasez in fondul de reparatii cu suma respectiva, dar cum scad chiriasului acea suma prevazuta in factura cu pricina? Multumesc!
Vasile Rusu
 
Mesaje: 6

Re: E-FACTURA - Asociatie de locatari

Mesajde XiSoft » 05 Apr 2024

Ideea este asa:
1. asociatia de proprietari NU este OBLIGATA sa emita factura pentru cheltuielile de intretinere (documentul justificativ este lista de plata)
2. asociatia de proprietari nu are de ce sa emita factura catre CHIRIAS (ex: asociatia nu are contract cu respectivul chirias)

Pentru punctul 1, aveti raspuns de la ANAF chiar in aceasta postare. Aveti si un articol mai detaliat pe AvocatNet:
https://www.avocatnet.ro/articol_66610/ ... omice.html

Deci, daca asociatia a emis o factura care este considerata eronata in orice fel (ex: era emisa catre chirias, s-a schimbat proprietarul apartamentului etc) O STORNEAZA SI NU MAI EMITE ALTA (pentru respectiva lista de plata)
XiSoft
Site Admin
 
Mesaje: 1084

Re: E-FACTURA - Asociatie de locatari

Mesajde Vasile Rusu » 28 Apr 2024

XiSoft scrie:Pentru stornarea unei facturi trimise prin SPV mergeti in dosarul VENITURI, dati click drept pe factura dorita din lista de jos si alegeti "Storneaza factura...".

Buna ziua! Si daca se storneaza o factura pe un proprietar PJ, care a fost gresit calculata si trimisa in SPV, atunci se anuleaza (se scade automat)toata datoria pe luna precedenta? Eu am o astfel de speta, in care la factura pentru un spatiu comercial am introdus, in afara cheltuielilor de intretinere, si o cheltuiala pentru un fond (pe care nu trebuia sa o introduc). Acum, am stornat factura respectiva, dar pe lista de intretinere acea suma ramane ca restanta si nu este ok! Nu stiu cum sa procedez sa rezolv problema aceasta! Multumesc!
Vasile Rusu
 
Mesaje: 6

Re: E-FACTURA - Asociatie de locatari

Mesajde Vasile Rusu » 29 Apr 2024

Vasile Rusu scrie:
XiSoft scrie:Pentru stornarea unei facturi trimise prin SPV mergeti in dosarul VENITURI, dati click drept pe factura dorita din lista de jos si alegeti "Storneaza factura...".

Buna ziua! Si daca se storneaza o factura pe un proprietar PJ, care a fost gresit calculata si trimisa in SPV, atunci se anuleaza (se scade automat)toata datoria pe luna precedenta? Eu am o astfel de speta, in care la factura pentru un spatiu comercial am introdus, in afara cheltuielilor de intretinere, si o cheltuiala pentru un fond (pe care nu trebuia sa o introduc). Acum, am stornat factura respectiva, dar pe lista de intretinere acea suma ramane ca restanta si nu este ok! Nu stiu cum sa procedez sa rezolv problema aceasta! Multumesc!


Multumesc, am rezolvat!
Vasile Rusu
 
Mesaje: 6

Anterior

Înapoi la Utilizare BlocManagerNET