Intretinere platita in avans

Discuţii despre modul de utilizare al programului BlocManagerNET

Intretinere platita in avans

Mesajde carmen » 09 Oct 2009

Buna ziua,

Am un proprietar care mi-a platit o suma in avans (ron 100), pentru urmatoarea luna.
Am introdus chitanta, pe fondul de intretinere, si, in tabel, suma apare pe grupul de coloane restante,
la fondul de intretinere, cu minus (-100)
Problema este ca in coloana de total, apare "0", desi ar trebui sa apara diferenta dintre avans si cheltuielile repartizate in
tabel.
De ce apare "0' pe coloana de total ?

Multumesc pentru raspuns
Week-end placut !
carmen
 
Mesaje: 63

Re: Intretinere platita in avans

Mesajde XiSoft » 10 Oct 2009

Buna ziua,

Sumele negative pe tabelul de cheltuieli pot duce la diverse intrebari din partea locatarilor (fiind oarecum mai "neobismuite"); pentru a reduce cat mai mult aceste situatii, s-a recurs la:
- introducerea unei optiuni pentru ascunderea avansurilor (meniul "Configurare", "Optiuni tiparire tabel si note de consum", "Alte optiuni" - utila in special cand este vorba de sumele sub 1 RON provenite din incasarea unei chitante cu "rotunjirea" sumei) care are ca si efect afisarea unei valori "zero" in loc de suma negativa (ex: - 0,97 RON)
- afisarea in "Totalul de plata" a valorii zero - daca suma de platit este negativa; semnificatia ar fi "apartamentul nu are nimic de plata"

Nu stiu daca aceasta este cea mai buna solutie. S-ar putea face ca, optiunea respectiva sa aiba efect si la "Totalul de plata" sau, s-ar putea introduce optiuni separate / coloane. Sugestiile sunt binevenite.

Weekend placut in continuare !
XiSoft
Site Admin
 
Mesaje: 1081

Re: Intretinere platita in avans

Mesajde carmen » 13 Oct 2009

Buna ziua,

Multumesc pentru raspuns

Faptul ca diferenta dintre suma platita in avans (pentru intretinere) si cheltuielile repartizate nu apare in totalul de plata
ca o valoare negativa, nu mi se pare a fi in ordine, intrucit in registru de casa suma este incasata si acesta suma ar trebui sa diminueze totalul de plata al intretinerii pe luna respectiva.

Aici este vorba numai de sumele platite ca avans, nu de rotunjirile la cifra intreaga.
Proprietarul trebuie sa vada daca suma platita in avans a acoperit cheltuielile rapartizate prin tabel si cit i-a
ramas pentru urmatoarea luna (daca este cazul).

Cum ar trebui sa fac totusi sa imi apara suma astfel in tabel ?
Multumesc

O zi buna !
carmen
 
Mesaje: 63

Re: Intretinere platita in avans

Mesajde XiSoft » 14 Oct 2009

O sa introducem niste optiuni suplimentare si va trimitem o varianta "beta" astazi sau maine.
XiSoft
Site Admin
 
Mesaje: 1081

Re: Intretinere platita in avans

Mesajde XiSoft » 15 Oct 2009

Am incarcat o versiune beta care ar trebui sa va rezolve problema. Optiunea "Afisez valori negative (avansuri)" care se aplica la toate coloanele a fost schimbata in "Afisez avansurile sub 1 RON (provenite din incasarea de sume rotunjite) in coloanele de restante si Total de plata".

Cred ca aceasta noua optiune acopera situatia cea mai "deranjanta" (aceea a avansurilor foarte mici). Se va introduce si un tip de coloana "SOLD FOND X" care va avea optiune pentru afisare doar a valorilor pozitive.

Noua varianta beta se poate descarca de la adresa:
www.xisoft.net/download/BlocManagerNET27Beta.exe

Daca ceva nu merge bine sau daca aveti alte sugestii, va rog sa ne suneti.
XiSoft
Site Admin
 
Mesaje: 1081

Re: Intretinere platita in avans

Mesajde carmen » 16 Oct 2009

Buna ziua,

S-a rezolvat. Va multumesc mult !
Zi buna !
carmen
 
Mesaje: 63


Înapoi la Utilizare BlocManagerNET