Deschidere luna noua

Discuţii despre modul de utilizare al programului BlocManagerNET

Deschidere luna noua

Mesajde carmen » 29 Oct 2009

Buna ziua,

Inainte de inchiderea lunii am listat tabelele de intretinere cu totalurile rotunjite la cifra intreaga.
Am inchis luna si pe tabelul din noua luna (octombrie) valoarea sumelor care apar in coloana de restante intretinere
sunt usor diferite (diferente de 1 sau 2 ron, si 10 ron) fata de totalurile din tabelele printate inainte de inchiderea lunii.
Ce se intimpla ? De ce apar aceste diferente ? Totalul pe fiecare scara este acelasi, dar difera totalurile la citeva apartamente

Mai mult decit atit pe noul tabel imi apare o coloana de ad-tive in valoare totala (pe toate scarile) de RON 59,70.
De pe lista de cheltuieli din luna septembrie mi-au ramas de distribuit 2 cheltuieli, platite in luna septembrie, dar nedistribuite,
in valoare de RON 65 (45+20). Acestea cheltuieli imi apar nedistribuite pe noua lista de cheltuieli pentru luna octombrie.
Restul cheltuilelilor platite in septembrie au fost repartizate.
Ce este cu aceasta coloana de ad-tive pe noul tabel ?

Poate ma puteti clarifica pentru ca sunt chiar in dilema de ce apar diferente la totalurile pe apartamente si de unde apare acesta coloana (la grupul de de coloane restante).

Multumesc mult ?
carmen
 
Mesaje: 63

Re: Deschidere luna noua

Mesajde XiSoft » 30 Oct 2009

Buna ziua,

coloana care va apare in plus este cea numita "Corectii impartire"; ea apare automat odata la 3 luni (in martie, iunie, septembrie si decembrie) si contine distribuirea sumelor care nu au putut fi repartizate altfel si au ajuns la apartamentul "CORECTII Asociatie".

Sumele ajung la apartamentul CORECTII Asociatie in doua cazuri:

1. A rezultat un "rest" din impartirea unei cheltuieli:
Exemplu: daca se imparte o factura de 10 RON mod egal la 3 apartamente, rezulta 3,33 RON la fiecare plus un rest de 0,01 RON

2. S-a distribuit o anumita suma la niste apartamente, dar nu s-a putut inregistra pe nici unul
Exemplu: s-au distribuit 100 RON pe o coloana cu tipul APA RECE si toate apartamentele sunt debransate de la apa rece; prin urmare, cei 100 RON se trec la "CORECTII Asociatie"

Statistic vorbind, corectiile din impartiri nu trebuie sa depaseasca 0,10 RON / apartament; daca apare o valoare mai mare (de obicei din "cazul 2") programul afiseaza un mesaj de atentionare.

Coloana de "corectii" apare doar dupa inchiderea lunii si deci, daca tipariti inainte, valorile rezultate vor fi putin mai mici (programul afiseaza si un mesaj de avertizare in acest sens). Faptul ca aveti 59,70 RON la corectii este putin cam mult. Ne puteti trimite asociatia prin email ca sa verificam de unde provine suma respectiva.
XiSoft
Site Admin
 
Mesaje: 1081


Înapoi la Utilizare BlocManagerNET



cron