Venituri din chirii

Discuţii despre modul de utilizare al programului BlocManagerNET

Venituri din chirii

Mesajde carmen » 14 Noi 2009

Buna ziua,

O intrebare, daca se poate....
Am exportat luna sept 09 (prima luna de lucru in program), pentru a face niste modificari la sumele initiale, la citeva apartamente.

Acum lucrez la luna curenta Octombrie 2009.
Avem de incasat o chirie pentru o boxa si am introdus suma pentru chirie ca un venit pe care l-am distribuit la apartamentul
respectiv. Problema este ca nu imi apare coloana de chirii in tabelul de intretinere si , deci nici suma pentru apartamentul respectiv (singurul apartament care plateste chirie).

In luna Sept am procedat la fel si am avut coloana de chirii pe tabel..... Nu am umblat la meniul configurare, exista coloana de chirie setata, dar nu stiu de ce nu imi apare in tabel. Este vreo problema din cauza exportului lunii sept ?

De asemenea am 2 cheltuieli care au fost platite in septembrie si repartizate in Octombrie. Inainte de exportul lunii sept.,
in meniul de cheltuieli, acestea apareau platite. Dupa ce am facut operatiunea de export a lunii septembrie,
acestea imi apar neplatite si marcate in culoarea roz. Ele sunt platite in septembrie, deci nu pot sa le mai platesc inca o data. Are vreo semnificatie culoarea ? Este din cauza exportului lunii sept ? Afecteaza cumva situatia soldurilor ?

Multumesc mult
O zi buna !
carmen
 
Mesaje: 63

Re: Venituri din chirii

Mesajde carmen » 14 Noi 2009

Revin la mesajul anterior...mi-am dat seama de ce nu apare coloana de chirii, trebuia sa "adun fond" cu suma respectiva pentru a aparea suma pe tabelul de cheltuieli.

Ramine intrebarea cu privire la sumele platite in septembrie si care apar in "rest de plata" din fereastra "facturile de la furnizori".
Multumesc mult
Zi buna !
carmen
 
Mesaje: 63

Re: Venituri din chirii

Mesajde XiSoft » 16 Noi 2009

Buna ziua,

cred ca se face o confuzie intre "venituri" (bani care intra in asociatie de la un client de obicei extern asociatiei) si "colectare fond" (bani care se aduna de la proprietari):

1. Veniturile sunt bani incasati de asociatie (tipic este: chirie sau dobanda) pe baza unei facturi; se evidentiaza in dosarul "Venituri" si se repartizeaza (poate nu este termenul cel mai corect) adica se distribuie intr-un anumit fond in momentul in care sunt incasati de la client; valoarea lor nu apare pe tabelul de cheltuieli pentru ca nu are legatura cu proprietarii (nu trebuie sa plateasca ei nimic)

2. Colectare fond inseamna ca se aduna o anumita suma pentru a se plati o cheltuiala (tipic: se aduna bani pentru o reparatie mai mare); se "cere" o anumita suma de la fiecare apartament; operatiunea se face prin "Adun fond..." din meniul "Cheltuieli" si apare in dosarul "Cheltuieli si facturi"; cand se distribuie apartamentelor, apare pe tabelul de cheltuieli pentru ca se "cer" bani de la proprietari

O sa ne gandim la o formulare mai buna - ca sa fie utilizare mai intuitiva.
XiSoft
Site Admin
 
Mesaje: 1081

Re: Venituri din chirii

Mesajde katy » 03 Iun 2010

Am si eu aceeasi problema,am venituri din chirii antena vodafone,banii virati prin banca i-am repartizat in fond,imi apar repartizati in partea de venituri dar in luna urmatoare imi apar in partea de cheltuieli ca nerepartizati,unde am gresit?
Si cum procedam ca veniturile din chirie boxe sa nu mai apara ca nerepartizati la cheltuieli dupa ce i-am repartizat in listele
de plata ,cand se sting sumele,cumva dupa ce se incaseaza?
katy
 
Mesaje: 78

Re: Venituri din chirii

Mesajde katy » 04 Iun 2010

Mi se pare ca am aflat secretul,am inteles initial ca la sfarsit de luna trebuie sa "adun fond" si am realizat dublarea sumelor.Am rezolvat.
katy
 
Mesaje: 78


Înapoi la Utilizare BlocManagerNET