Factura regularizare lumina in rosu

Discuţii despre modul de utilizare al programului BlocManagerNET

Factura regularizare lumina in rosu

Mesajde carmen » 23 Feb 2010

Buna ziua,

Va deranjez din nou cu o intrebare...
Am primit facturile de regularizare pentru curentul pe scara, in rosu (platile in lunile anterioare au fost facute pe un consum estimat, dupa cite se pare, mai mare).
Cum introduc facturile in sistem, in rosu, avind in vedere ca eu nu incasez si banii pentru a fi depusi in casa ?

Astept sa primesc facturile pe luna urmatoare, pentru a se scadea soldul acesta negativ ? Sau este alta solutie ?

Multumesc
O zi buna !
carmen
 
Mesaje: 63

Re: Factura regularizare lumina in rosu

Mesajde lucia » 23 Feb 2010

Dupa cum spui. factura de lumina a venit pe minus! la noi la bloc vine si lumina si gazul o data la trei luni pe minus la cite o scara; eu nu le trec deloc in program, le las doar in dosar sa fie vazuta de presedinte si cenzor, atat. S-ar putea sa mai vina o luna pe minus pana se regleaza contul de la furnizor. Succes!
lucia
 
Mesaje: 10

Re: Factura regularizare lumina in rosu

Mesajde XiSoft » 24 Feb 2010

Se poate introduce in programul BlocManagerNET si factura cu minus (in rosu); se distribuie ca si orice factura, doar ca vor fi valori negative (lumea va vedea ca se face "regularizare"). Factura de stornare nu va trebui platita, ci doar va scadea din datoria curenta.

Exemplu:
- aveti datorie zero la ENEL
- se introduce factura in rosu de -100 RON; la datoriile asociatiei va aparea 100 RON avans la ENEL
- cand apare urmatoarea factura (ex: 300 RON) la datoriile asociatiei va aparea 200 RON la ENEL (se dimineaza datoria cu 100 RON)
XiSoft
Site Admin
 
Mesaje: 1083

Re: Factura regularizare lumina in rosu

Mesajde carmen » 24 Feb 2010

Multumesc pentru raspunsuri.

Daca introduc factura in rosu pe tabel, si o distribui cu valori negative, acesta insemna ca se va diminua totalul de plata al proprietarilor.
Pe de alta parte acesta factura va aparea in rosu la datoriile asociatiei (ca avans la Enel).
Cind Enel imi va emite factura urmatoare acesta va avea un sold initial negativ, si implicit valoarea facturii va fi diminuata cu acest sold.

Asta ar insemna ca eu sa o introduc urmatoarea factura pe tabelul de administratie si in "datoriile asociatei" fara sa iau in consideratie soldul negativ, care este deja inregistrat ca avans din luna precedenta (valoare negativa), astfel incit cind fac plata din casa, suma sa fie aceiasi cu valoarea facturii.

Insa in acest caz distribui sume negative in luna curenta, iar in luna urmatoare distribui valoarea facturii fara soldul initial. Este corect ?

Exemplu:
Enel luna curesnta Ron -80
Enel luna urmatoare RON 20 (100-80)

Distibui luna curenta Ron -80
Inregistrez si distribui luna urmatoare RON 100
Platesc din casa Ron 20

Sau cel mai bine ar fi sa nu le inregistrez deloc, iar inar in luna urmatoare sa inregistrez si distrbui/platesc factura la valoarea
emisa (care cuprinde si avansul-soldul negativ) ?
Multumesc pentru sugestii...

O zi buna !
carmen
 
Mesaje: 63

Re: Factura regularizare lumina in rosu

Mesajde DUMGEORGE » 24 Feb 2010

[facturile de rosu , vin ca urmare a achitarii celor precedente, deci importite la locatari, soldul fiind debitor.se repartizaeaza si aceasta factura de rosu ,pentru proprietari stabilindu-se la plata o suma de "-0.00" lei deci soldul la furnizor devenind 0
DUMGEORGE
 
Mesaje: 3

Re: Factura regularizare lumina in rosu

Mesajde XiSoft » 25 Feb 2010

Este corect cum ati spus. Daca luna urmatoare va veni o factura de 100 RON o introduceti cu valoarea intreaga si o distribuiti. La plata datoriei veti constata ca mai aveti de plata doar 20 RON.

Puteti si sa nu introduceti factura negativa, ci doar sa introduceti si sa distribuiti urmatoarea factura diminuata (in exemplul nostru 20 RON). Practic se ajunge la acelasi rezultat prin ambele metode.
XiSoft
Site Admin
 
Mesaje: 1083

Re: Factura regularizare lumina in rosu

Mesajde carmen » 25 Feb 2010

Multumesc pentru raspuns.

Cred ca am sa aleg a doua varianta, rezultatul fiind acelasi....

O zi buna !
carmen
 
Mesaje: 63

Re: Factura regularizare lumina in rosu

Mesajde STEFANESCU CRISTINA » 14 Oct 2011

Buna ziua,

Am si eu aceeasi situatie, numai ca am o factura neplatita la Enel de 833 lei. Acum mi-a venit o factura de regularizare de 3.435 lei. Cum procedez?
STEFANESCU CRISTINA
 
Mesaje: 2

Re: Factura regularizare lumina in rosu

Mesajde STEFANESCU CRISTINA » 14 Oct 2011

Precizez ca factura de regularizare este cu minus (-3.435 lei).
STEFANESCU CRISTINA
 
Mesaje: 2

Re: Factura regularizare lumina in rosu

Mesajde XiSoft » 14 Oct 2011

Cel mai simplu (si corect) este sa introduceti factura exact asa cum ati primit-o (cu minus) si o repartizati.
Discutia noastra de mai sus era doar daca doreati sa repartizati alte sume "estimate" in locul facturii reale.
XiSoft
Site Admin
 
Mesaje: 1083

Următorul

Înapoi la Utilizare BlocManagerNET



cron