Dispozitii de incasare si plata

Discuţii despre modul de utilizare al programului BlocManagerNET

Dispozitii de incasare si plata

Mesajde Dana Taifas » 15 Mar 2010

Vreau sa introduc in program o Dispozitie de plata si una de incasare si daca procedez prin a selecta la Adaugare Chitanta "Restituire bani la furnizor" la dispozitia de incasare imi apare in registrul de casa suma cu minus si ar trebui cu plus. Apoi cand introduc Dispozitia de plata suma revine cu plus si ar trebui cu minus. Si inca ceva daca raman numai cu dispozitia de incasare fara sa o introduc si pe cea de plata in aceeasi luna atunci la situatia de activ si pasiv imi apare suma imprumutata asociatiei la Sold in casa dublata si la randul 7 din activ apare suma din dispozitie (undeva e ceva in neregula).
Va rog sa imi dati un raspuns fiindca eu am aceasta situatie la mai multe asiciatii si nu stiu cum sa procedez. Multumesc .
Dana Taifas
 
Mesaje: 10

Re: Dispozitii de incasare si plata

Mesajde XiSoft » 17 Mar 2010

La dispzitia de INCASARE care se introduce momentan cu "Adaugare chitanta" se selecteaza un furnizor si se bifeaza "Restituire bani de la furnizor":
- apare in registrul de casa la PLATI cu valoare negativa; matematic este corect, mai frumos ar fi sa apara cu plus la INCASARI
- o sa revizuim (probabil in update-ul urmator) si sistemul de dispozitii de plata si incasare (ex: termenul de "Restituire" nu este cel mai sugestiv)
- daca la introducerea dispozitiei de incasare s-ar modifica in situatia soldurilor doar registrul de casa, atunci s-ar dezechilibra balanta ceea ce nu ar fi corect; deci suma respectiva trebuie sa mai apara undeva (fie la PASIV cu plus, fie la ACTIV cu minus); noi am ales rubrica 7 dar poate ca, pentru dispozitiile de incasare ar fi mai potrivita rubrica 6 (Debitori altii decat membrii asociatiei); o sa modificam in update-ul urmator

Dispzitia de PLATA care se introduce cu "Adaugare chitanta", se selecteaza un furnizor si se intrduce suma fara sa se aleaga nici o datorie:
- apare in registrul de casa la PLATI cu valoare pozitiva - cred ca este corect
- dispozitiile de plata se comporta (in contabilitatea din partida simpla) exact ca si un avans - deci nu stiu daca vom putea face o distinctie (la datoriile furnizorului) intre avans si dipozitia de plata
XiSoft
Site Admin
 
Mesaje: 1080

Re: Dispozitii de incasare si plata

Mesajde Dana Taifas » 17 Mar 2010

Ceea ce spuneti ref la acest subiect este corect insa partial pentru ca atunci cand apare plata cu minus la DISP DE INCASARE in reg de casa in loc asa imi apara soldul mai mare ( minus de la plata si cu minus de la suma de plata ar trebui sa se adune suma nu sa se scada ) , practic rostul acestei dispozitii este sa imi cresc soldul din casa ori eu apar cu el tot negativ !!!!! Cred ca ar trebui gasita o alta modalitate mai ortodoxa fiindca asa Registrul de casa se bulverseaza total. Multumesc.
Dana Taifas
 
Mesaje: 10

Re: Dispozitii de incasare si plata

Mesajde XiSoft » 17 Mar 2010

Am mai verificat o data si, soldul de casa se comporta corect. Dupa o dispozitie de incasare, soldul de casa creste.

Formula soldului este:
SOLD = SOLD INITIAL + INCASARI - PLATI

Daca punem la plati o valoare cu minus, este acelasi lucru ca si cand am pune la incasari aceeasi valoare cu plus.
Va rog sa mai verificati o data si daca, totusi constatati ca, ceva nu este in regula, ne puteti trimite asociatia prin email impreuna cu descrierea exacta a situatiei in care nu functioneaza bine.
XiSoft
Site Admin
 
Mesaje: 1080

Re: Dispozitii de incasare si plata

Mesajde Dana Taifas » 19 Mar 2010

Multumesc frumos ptr raspunsuri, in parte sunt edificata. Acum am sa intreb daca la luna de plecare am o astfel de dispozitie de incasare( prima luna este martie si din luna anterioara am o suma de recuperat) deci practic la initializarea datoriilor asociatiei trebuie sa apara si aceasta suma , Corect Nu? Daca raspunsul este Da atunci cum e mai bine sa o introduc , ca o factura la furnizor care nu este achitata, ca alte potiuni nu prea am? Astept cu nerabdare raspunsul dvs. Multumesc
Dana Taifas
 
Mesaje: 10

Re: Dispozitii de incasare si plata

Mesajde XiSoft » 22 Mar 2010

Inregistrati dispozitia de incasare (sau "Restituirea" cum ii spunem acum) in luna curenta, si cu o data anteriara inceperii utilizarii programului (ex: ati introdus datoriile initiale la 1 martie 2010, si inregistrati dispozitia respectiva la 1 ianuarie 2010); dupa aceasta operatiune va trebui sa reinitializati soldul de casa - cu valoarea curenta; cand tipariti registrul de casa, debifati ziua in care aveti dispozitia respectiva (ex: 1 ianuarie 2010);
XiSoft
Site Admin
 
Mesaje: 1080


Înapoi la Utilizare BlocManagerNET



cron