Repartizarea cheltuielilor cu caldura la spatii comune

Discuţii despre modul de utilizare al programului BlocManagerNET

Repartizarea cheltuielilor cu caldura la spatii comune

Mesajde sorindanielb » 07 Apr 2010

Buna ziua, am identificat ca la repartizarea caldurii pentru spatiile comune s-a facut pe numar de persoane! Unele persoane sustin ca aceasta s-ar repartiza pe cota comuna! Este corecta repartizarea pe numar de persoane a caldurii pe spatiile comune? Multumesc, Sorin
sorindanielb
 
Mesaje: 2

Re: Repartizarea cheltuielilor cu caldura la spatii comune

Mesajde Valy » 08 Apr 2010

Citti Hotărârea de Guvern nr.1588/2007 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a Legii 230/2007 privind înfiinţarea, organizarea şi funcţionarea asociaţiilor de proprietari– art. 51 şi 52 din secţiunea 6– Repartizarea cheltuielilor pe consumatori tehnici;

Art. 52. – (1) Cheltuielile cu consumurile comune de energie termică din spaţiile
aflate în proprietate comună, şi anume casa scării, culoare, spălătorii, uscătorii, subsol,
holuri şi altele asemenea, se repartizează proporţional cu cota-parte de proprietate indiviză
care îi revine fiecărui proprietar, astfel cum aceasta este înscrisă în actul de proprietate sau
cum a fost recalculată conform prevederilor prezentelor norme metodolgice
Valy
 
Mesaje: 93

Re: Repartizarea cheltuielilor cu caldura la spatii comune

Mesajde sorindanielb » 08 Apr 2010

Multumesc de raspuns! Asa scrie la norme insa eu sunt un ucenic in utilizarea softului si am facut calculul unei luni cu repartizarea cheltuielilor comune cu caldura pe numar de persoane, fiind setata in acest mod coloana cu caldura parti comune. Intrebarea mea acum este cum pot face corectia acestei repartizari in cazul in care luna eronata a fost inchisa si lucrez deja la luna curenta? Multumesc anticipat!
sorindanielb
 
Mesaje: 2

Re: Repartizarea cheltuielilor cu caldura la spatii comune

Mesajde Valy » 08 Apr 2010

O solutie ar fi sa reintroduceti factura de caldura de luna trecuta( sau numai suma pt. partile comune) si sa o distibuiti dupa cota-parti indivize conform legii. Apoi introduceti aceeasi factura dar cu valoare negativa si cu distribuire multipla introduceti sumele individuale pe care le-ati adunat luna trecuta la caldura, astfel luna asta fiecare va avea de platit in plus sau de recuperat dupa caz. Daca gresesc ii rog pe cei care au folosit o metoda mai simpla sa ma corecteze.
Valy
 
Mesaje: 93

Re: Repartizarea cheltuielilor cu caldura la spatii comune

Mesajde katy » 20 Apr 2010

Eu am alta intrebare,cum ati stabilit care e cota pentru incalzire parti comune?Stiu ca erau candva niste norme dar nu stiu daca mai sunt valabile,ati stabilit cu Radetul cota?
katy
 
Mesaje: 78

Re: Repartizarea cheltuielilor cu caldura la spatii comune

Mesajde Valy » 24 Apr 2010

Normele metodologice de aplicare a Legii nr. 230/2007 privind înfiintarea, organizarea si functionarea asociatiilor de proprietari:

Art. 52. – (1) Cheltuielile cu consumurile comune de energie termicaa din spattiile aflate în proprietatea comunaa, si anume casa scarii, culoare, spalatorii, uscatorii, subsol,
holuri si altele asemenea, se repartizeaaza proportional cu cota-parte de proprietate indiviza care îi revine fiecarui proprietar, astfel cum aceasta este înscrisa în actul de proprietate sau cum a fost recalculata conform prevederilor prezentelor norme metodolgice.
Valy
 
Mesaje: 93

Re: Repartizarea cheltuielilor cu caldura la spatii comune

Mesajde katy » 25 Apr 2010

Nu ma refeream la repartizarea sumei ci la stabilirea sumei aferente consumului de caldura pe parti comune pentru calorifere ,tevi ,etc,aflate in holul blocului,subsol,etc.Intr-o indicatie a federatiei se recomanda 10% din valoarea facturii de incalzire pentru partile comune.Am inteles ca problema tevilor de trecere nu se mai pune dar noi avem calorifere in holul blocului si la subsol unde functioneaza administratia.La asta se referea intrebarea,cum stabilim suma pe care o impartim pe cota indiviza ,pentru ca la unul dintre apartamente exista un contract individual cu Radet,si ar fi necesar sa-i distribuim si lui o parte din caldura partilor comune.
katy
 
Mesaje: 78


Înapoi la Utilizare BlocManagerNET