eroare aparuta

Discuţii despre modul de utilizare al programului BlocManagerNET

eroare aparuta

Mesajde katy » 08 Apr 2010

Am vrut sa modific coloanele listelor,am trecut pe "standard" si uitandu-ma la tabel am observat ca mi-au aparut erori la sumele pentru apa calda si rece(de ex acolo unde aveam consum O mi-au aparut mici sume pe minus).Am sters fact ca sa reiau repartizarea si coloana cu sumele a ramas,nu au revenit la zero.Cum procedez,luna nefiind inchisa...
katy
 
Mesaje: 78

Re: eroare aparuta

Mesajde katy » 09 Apr 2010

Am verificat, sumele se modifica la repartizarea urmatoare,dar pentru ca nu se tine cont de toate zecimalele consumului se pierd aproape 2mc de apa rece(cum am mai semnalat)si ca o curiozitate imi apar niste sume subunitare la ap cu zero consum...
katy
 
Mesaje: 78

Re: eroare aparuta

Mesajde XiSoft » 09 Apr 2010

Ar trebui o descriere mai detaliata a problemei ca sa va putem da o explicatie exacta. Cel mai bine ar fi sa ne trimiteti asociatia prin email (daca se poate, exact in configuratia in care parea sa fie ceva in neregula)

Cateva aspecte ar fi asa:
- legat de rotunjiri - intern, calculele se fac la precizie foarte mare (aprox. 10 zecimale) dar in momentul in care se stabileste valoarea finala pentru un camp (in RON), se face trunchiere la 2 zecimale. Programul nu "pierde" nici un ban - toate diferentele se duc la "CORECTII Asociatie" dar, pot sa apara mici inexactitati la afisarea consumului in metri cubi. De exemplu, daca ati introdus indecsii de contoare cu 2 zecimale iar afisarea o faceti cu o singura zecimala, atunci este normal (matematic) ca totalul sa nu mai iasa exact ca si pe factura. Pe scurt, umblati la numarul de zecimale cu care se afiseaza coloanele de consum in MC.
- legat de valorile care nu au "disparut" cand ati sters factura: la coloanele care au contoare, daca aveti indecsi introdusi - comportamentul normal este sa apara valori (calculate in functie de preturi) chiar daca nu este distribuita nici o factura pe coloanele respective

Mai concret nu va putem ajuta pentru ca, trebuie vazuta exact situatia si configurarea de la dumneavoastra. Acest gen de probleme este cel mai bine sa-l discutam concret prin email.
XiSoft
Site Admin
 
Mesaje: 1083


Înapoi la Utilizare BlocManagerNET



cron