Transfer sume intre fonduri

Discuţii despre modul de utilizare al programului BlocManagerNET

Transfer sume intre fonduri

Mesajde ion radoaie » 22 Apr 2010

buna ziua Va rog sa-mi explicati daca ese posibil ca o suma repartizata unui fond se poate transfera altui fond ? ex: am repatizat initial suma de 400 lei fondului de reparatii si acum doresc sa o transfer din fondul de raparatii, fodului de chetuieli nepravazute. va multumesc ion radoaie bistriata 0726276138
ion radoaie
 
Mesaje: 5

Re: Transfer sume intre fonduri

Mesajde Valy » 22 Apr 2010

Folositi "transfer intre fonduri" din meniul <contabilitate>. In acelasi meniu se gaseste si "operatiuni bancare"
Valy
 
Mesaje: 93

Re: Transfer sume intre fonduri

Mesajde ion radoaie » 22 Apr 2010

Multumec, nu am observat transferul intre foduri din meniul <conta>. pentru transfer bancar am folsit CTRL+B. cu stima i radoaie
ion radoaie
 
Mesaje: 5

Re: Transfer sume intre fonduri

Mesajde carmen » 24 Apr 2010

Buna ziua,

Am si eu o intrebare....

Am emis o chitanta pentru fondul de reparatii, insa in momentul inregistrarii sumei la apartamentul respectiv am inregistrat-o ca o chitanta de intretinere.
Am observat acest lucru dupa ce am inchis luna, si la apartamentul respectiv apare suma pentru intretinere platita in plus, si aceisi suma restanta la fondul de reparatii, totalul pe apartament nefiind afectat
Nu am mai avut cum sa fac corectia, inchisesem luna.
Acum nu stiu daca pot sa fac cumva transferul de la intretinere la fondul de reparatii, astfel incit soldul la fondul de reparatii sa corespunda cu chitantele emise pentru acest fond pentru apartamentul respectiv.

++++

In alta ordine de idei, intrucit in balanta nu sunt defalcate elementele de activ si pasiv, as vrea sa va intreb din ce este constituit elementul "creditori" din pasiv. Eu am presupus ca ar trebui sa corespunda cu chitantele platite de proprietari pentru intretinere.
Am avut prima zi de incasari dupa inchiderea lunii, si suma incasata pentru intretinere este mai mica decit ce imi apare mie la
elementul "creditori" in balanta, dupa intregistrarea tuturor chitantelor. Mai sunt si alte sume care, de obicei, apar in acest capitol ?

Multumesc

O zi buna !
carmen
 
Mesaje: 63

Re: Transfer sume intre fonduri

Mesajde Valy » 24 Apr 2010

Daca doriti sa restituiti un avans la intretinere, la introducere chitanta aveti in partea dreapta sus o bifa cu "restituire avans intretinere". Dupa ce emiteti o factura cu restituire la ap. respectiv, faceti o incasare cu aceeasi suma si alegeti sa fie avans la fond de reparatii.
La rubrica creditori din balanta se trec "Avansurile încasate de la proprietari". De exemplu aici vor aparea sumele din rotunjiri .
Valy
 
Mesaje: 93

Re: Transfer sume intre fonduri

Mesajde carmen » 28 Apr 2010

Buna ziua,

Multumesc pentru mesaj.

Chiar nu inteleg care sunt pasii....puteti sa-mi dat mai multe detalii ?
Modificare nu o pot face decit in luna nou deschisa (aprilie). Daca deschid chitanta si bifez casuta din dreapta sus, dupa introducerea sumei de restituit imi apare o fereastra pe care scris "puteti restitui maxim 0,00 RON (valoarea avansului la intretinere)".
Factura se introduce inainte de a deschide chitanta sau care ar fi pasii ?
Multumesc mult

O zi buna !
carmen
 
Mesaje: 63

Re: Transfer sume intre fonduri

Mesajde XiSoft » 28 Apr 2010

Din descrierea problemei s-a inteles ca aveti o datorie "avans intretinere"; din cate vad nu aceasta era situatia (ci, pur si simplu ati platit o datorie la intretinere in loc sa platiti datoria la fondul de reparatii)

Situatia este mai putin obisnuita (probabil de aceea nu s-a inteles foarte bine) pentru ca de obicei, se incaseaza prima data datoriile la intetinere si apoi cele de la fonduri. Dumneavoastra inteleg ca vroiati sa ramana datoria la intretinere si sa fie platita datoria de la fondul de reparatii. O solutie rezonabila ar fi sa lasati lucrurile asa, pana cand vine proprietarul sa achite si restul de bani. Daca va grabiti sa faceti vreo reparatie, practic nu este nici o problema: banii sunt in casa, iar soldul apartamentului poate intra pe minus pana cand se face si plata respectiva.

Daca doriti neaparat sa apara o datorie la intretinere si sa dispara datoria la fond, solutia generala este asa:
AU INTRAT NISTE BANI UNDE NU TREBUIE: II FACEM SA IASA SI SA INTRE DIN NOU UNDE VROIAM INITAL

In cazul nostru:
- introduceti o factura fictiva pe care o repartizati apartamentului (ca sa apara din nou suma la intretinere) si o platiti (ca sa iasa banii din casa)
- cu banii scosi din casa adaugati o noua chitanta care plateste datoria la fond
XiSoft
Site Admin
 
Mesaje: 1080

Re: Transfer sume intre fonduri

Mesajde carmen » 18 Mai 2010

Buna ziua,

Cred ca m-am exprimat eu gresit....
Pentru un apartament, proprietarul a platit cu o chitanta cota de intretinere si alta chitanta avasul la fondul de reparatii (nu este vorba de reparatii ci de un avans la fondul de reparatii).
Cind am inregistrat chitantele, am inregistrat, din greseala, ambele chitante pe intretinere.
Dupa inchiderea lunii chitanta a doua (cea pentru avansul la fondul de reparatii) a aparut ca un avans la intretinere (suma cu "-"
pe coloana de restante). Asa am constat greseala respectiva.

Problema se pune daca la un moment dat as vrea sa fac un punctaj cu proprietarul privind soldul la fondul de reparatii, acesta chitanta/suma nu va aparea in rulajul acestui fond.
Decat sa fac stornari, m-am gindit ca in luna curenta, chitanta care va fi emisa pentru plata intretinerii sa o inregistrez, partial, pe fondul de reparatii, cu aceiasi valoare inregistrata gresit in luna anterioara, astfel incit sa aduc soldul la fondul de reparatii la valoarea corecta, conform chitantelor.

O zi buna !
carmen
 
Mesaje: 63

Re: Transfer sume intre fonduri

Mesajde XiSoft » 18 Mai 2010

Da; este corect si asa.
XiSoft
Site Admin
 
Mesaje: 1080


Înapoi la Utilizare BlocManagerNET