Modificare luna inchisa

Discuţii despre modul de utilizare al programului BlocManagerNET

Modificare luna inchisa

Mesajde ciprian » 28 Apr 2010

Buna ziua ,am si eu un caz de rezolvat si anume :in luna Februarie am introdus o factura pe care vroiam sa o scad dintr-un fond dar din greseala am facut plata numerar(nu am bifat casuta"plata se face dintr-un fond"").Am inchis luna.In luna Martie am constatat greseala si nu mai pot sa ii fac nimic deoarece luna e inchisa .Acum eu vreau sa o corectez si anume sa o scad dint-un fond dar nu vreau sa pierd si datele din luna Martie (toate operatiunile).Ce trebuie sa fac?
ciprian
 
Mesaje: 3

Re: Modificare luna inchisa

Mesajde lucia » 28 Apr 2010

Parerea mea, ca ar trebui sa bagati factura respectiva pe - si sa o repartizati cum ati repartizat-o luna trecuta pentru ca ea sa se scada de la cheltuieli, apoi sa o bagati din nou cu bifa "platita din fond" Daca factura nu a fost repartizata la cheltuieli, se scade daca ea este neachitata si daca bagati factura pe minus
lucia
 
Mesaje: 10

Re: Modificare luna inchisa

Mesajde ciprian » 28 Apr 2010

factura este achitata din casa ,am bagat o factura pe minus de la acelasi furnizor in cazul meu ""Diversi""dar programul o percepe ca un avans.O sa incerc sa o repartizez in lista de plata apoi sa repartizez si o factura pe minius,sa gasesc o modalitate sa incasez factura negativa si dupa aia sa introduc o alta factura pe care sa o scad din fond
ciprian
 
Mesaje: 3

Re: Modificare luna inchisa

Mesajde XiSoft » 28 Apr 2010

Incasarea facturii cu minus (alt aspect interesant) se face asa:
- mergeti la "Adaugare chitanta"
- selectati furnizorul
- bifati "Restituire bani de la furnizor..."
- introduceti suma pe care o primiti inapoi (in cazul dumneavoastra avansul)
- tastati un numar de chitanta si apasati OK
XiSoft
Site Admin
 
Mesaje: 1083

Re: Modificare luna inchisa

Mesajde katy » 01 Mai 2010

Daca dupa inchiderea lunii s-a observat ca s-a inregistrat o suma de intretinere,retinuta ,eronat,cum putem adauga suma retinuta in luna anterioara in dreptul apartamentului respectiv?
katy
 
Mesaje: 78

Re: Modificare luna inchisa

Mesajde XiSoft » 04 Mai 2010

Aveti cateva variante:
- redeschideti luna anterioara (daca nu ati apucat sa lucrati prea mult in luna curenta)
- daca este o corectie care nu influenteaza sumele calculate, puteti folosi tiparirea cu bifa "in fisier...", alegeti formatul Excel, faceti acolo modificarea si tipariti
- faceti corectia in luna curenta
XiSoft
Site Admin
 
Mesaje: 1083

Re: Modificare luna inchisa

Mesajde katy » 04 Mai 2010

Problema e ca nu prea m-am lamurit cum poate fi redeschisa luna...Mai ales pana ne acomodam cu programul si invatam sa "cascam" ochii ne-ar fi de folos sa putem mai usor reveni asupra greselilor..
katy
 
Mesaje: 78

Re: Modificare luna inchisa

Mesajde XiSoft » 05 Mai 2010

Redeschiderea lunii nu este foarte complicata dar, am decis deocamdata sa nu o introducem ca si operatie din program - pentru a evita redeschiderea accidentala si pierderea unor date.

Inaintea realizarii acestei operatiuni ar fi recomandat sa faceti o copie de siguranta pentru toate asociatiile (meniul "Fisiere", "Copie de siguranta...") pentru cazul in care gresiti ceva. Apoi iesiti din programul BlocManagerNET.

Aveti directorul in care este instalat programul (implicit):
C:\Program Files\BlocManagerNET
Directorul in care sunt bazele de date (implicit):
C:\Program Files\BlocManagerNET\Data
Directorul in care sunt backup-urile (copiile de siguranta):
C:\Program Files\BlocManagerNET\Data

Un aspect de notat la care mai gresesc unii utilizatori: daca la lucrul cu fisierele folositi Windows Explorer (My Computer) atunci implicit Windows-ul va ascunde extensiile de la fisierele cunoscute (ex: in loc de "Asociatia de proprietari X.asoc" o sa vedeti doar "Asociatia de proprietari X"); ca sa remediati aceata problema faceti asa:
- mergeti in "Control Panel"
- cautati "Folder Options"
- in foaia View DEBIFATI optiunea "Hide extensions for known file types"

Revenind la deschiderea lunii: in directorul de backup o sa vedeti un fisier: "Asociatia de proprietari X ( ... Inainte inchidere).bak" - exact pentru luna pe care doriti sa o deschideti. Faceti in felul urmator:
- copiati fisierul gasit mai sus, in directorul in care aveti fisierul asociatie (ex: C:\Program Files\BlocManagerNET\Data)
- stergeti asociatia curenta (ex: fisierul "Asociatia de proprietari X.asoc")
- redenumiti fisierul luat din directorul de backup - cu numele fisierului pe care tocmai l-ati sters (ex: "Asociatia de proprietari X.asoc")

Cand deschideti asociatia (de la shortcut-ul de pe desktop sau direct dublu click pe fisierul "Asociatia de proprietari X.asoc") - veti avea luna deschisa.

Daca nu merge shortcut-ul de pe desktop, probabil ati gresit la pasul al treilea (nu ati pus numele fisierului exact cum era inainte). Pentru a remedia problema intrati pe alta asociatie care merge (ex: "Asociatia de proprietari TEST") in meniul "Fisiere" dati "Refacere scurtaturi".
XiSoft
Site Admin
 
Mesaje: 1083

Re: Modificare luna inchisa

Mesajde XiSoft » 28 Iun 2010

Din versiunea 2.8 toate aceste operatii se rezolva din 2-3 click-uri. Mergeti in meniul "Fisiere", "Restaureaza asociatie..." si alegeti versiunea la care doriti sa reveniti (ex: Mai 2010 Inainte inchidere)

Versiunea 2.8 va fi disponibila in aproximativ o saptamana. Pana atunci puteti folosi versiunea Beta care este disponibila la adrea:
http://www.xisoft.net/download/BlocManagerNET28Beta.exe
XiSoft
Site Admin
 
Mesaje: 1083


Înapoi la Utilizare BlocManagerNET