Coloane tabel

Discuţii despre modul de utilizare al programului BlocManagerNET

Coloane tabel

Mesajde carmen » 28 Apr 2010

Buna ziua,

Mai am o intrebare.....
Conform legii factura de curent pentru lumina pe scari se plateste pe nr. de persoane, iar salariul ingrijitorului pe
cota parte. In tabelul de intretinere aceste doua cheltuieli sunt cumulate pe aceiasi coloana (calculate pe numar de persoane/respectiv cota parte), desi in configurarea coloanelor tabelului ele au fost setate separat.
Ar fi posibil fie sa apara doua coloane (electrica si salariu ingrijitor), sau eventual salariul ingrijitorului sa apara pe coloana cu salariile administrative care sunt calculate tot pe cota parte ?

Multumesc mult

O zi buna !
carmen
 
Mesaje: 63

Re: Coloane tabel

Mesajde XiSoft » 28 Apr 2010

Sigur, puteti face orice configurari doriti. Mergeti in meniul "Configurare", "Grupuri de coloane..." si de acolo puteti:
- sterge coloana dintr-un grup
- o puteti adauga in altul
- puteti modifica optiunea de ramificare a unui grup (ca sa va apara coloane distincte dar sa se pastreze si gruparea)

De notat ca, grupurile au efect doar la tiparire - deci la puteti modifica fara nici o problema pana cand obtineti formatul dorit.
XiSoft
Site Admin
 
Mesaje: 1083

Re: Coloane tabel

Mesajde ileana » 05 Sep 2011

si eu am o problema oarecum asemanatoare: in 1 - luna de initializare am configurat o coloana tip " alte fonduri" numita fond conventie in care sa se adune bani de la 2 apartamente pt acoperirea cht cu curatenia; ulterior am constat ca abordarea era gresita si imi denatura si situatia soldurilor; in fine, acum am transferat soldul fondului de conventii in alt fond, dar nu reusesc sa modific din Configurare coloana "fond conventii", astfel incat banii repartizati pe acea coloana sa nu mai intre in fondul respectiv; respectiv tipul de coloana este inactiv nu il pot modifica. Cum pot rezolva? multumesc
ileana
 
Mesaje: 14

Re: Coloane tabel

Mesajde XiSoft » 05 Sep 2011

Coloana la care va referiti dumneavoastra este o coloana atasata unui fond (ex: Fond conventii)
Pentru a o sterge trebuie sa stergeti fondul corespunzator sau sa-i schimbati tipul (meniul "Configurare", "Fonduri")
XiSoft
Site Admin
 
Mesaje: 1083

Re: Coloane tabel

Mesajde ileana » 06 Sep 2011

da, asa am gandit si eu; partea proasta e ca programul nu ma lasa sa sterg fondul respectiv pe motiv ca are sold, deci e folosit in luna curenta; nici coloana nu am putut sa o modific din Configurare deoarece fiind definita la capitolul Fonduri, nu am ca optiuni la tip coloana decat fd reparatii sau alte fonduri; am creat pur si simplu o coloana noua, parametrizata corect, dar ce fac cu Soldul Fondului de conventii ? cum sa fac sa sterg acest fond si sa nu mai apara de loc in Situatia soldurilor ? evident, ca urmare a stergerii, balanta se va dezechilibra, dar asta si vreau : am o pozitie de Sume in curs de clarificare si o sa ajustez soldul de acolo astfel incat sa o echilibrez din nou.Deci cum fac sa sterg Fondul de conventii din balanta ?
ileana
 
Mesaje: 14

Re: Coloane tabel

Mesajde XiSoft » 09 Sep 2011

Ca sa puteti sterge fondul trebuie sa:
- aiba soldul zero
- sa nu aveti nici o incasare sau o plata in luna curenta
- sa nu existe nici un proprietar care sa aiba datorie la fondul respectiv

Daca sunteti in prima luna de utilizare (cazul dumneavoastra) puteti face in modul urmator:

Pentru setarea soldului pe zero:
- mergeti la proprietatile fondului (meniul "Configurare", "Fonduri", dublu click pe fond) il setati cu detalierea fondului ca si o singura valoare pe toata asociatia
- in tab-ul "Sold" puneti valoarea zero

Ca sa verificati daca aveti operatiuni cu fondul respectiv in luna curenta, mergeti in dosarul fondului, iar apoi stergeti chitantele corespunzatoare din dosarul "Chitante" (le puteti identifica dupa numar).

Datoriile proprietarilor catre fonduri se pot vedea daca dati dublu click pe apartament (dosarul "TABEL") iar apoi va uitati in tab-ul "Initializare" (in cazul dumneavoastra probabil nu aveti datorii).
XiSoft
Site Admin
 
Mesaje: 1083


Înapoi la Utilizare BlocManagerNET