consum estimat

Discuţii despre modul de utilizare al programului BlocManagerNET

consum estimat

Mesajde katy » 13 Sep 2010

Am o problema cu indecsul contoarelor.In luna curenta apare "estimat"pentru ap.care nu au dat fluturasii .Cand se inchide luna aceasta precizare dispare si din aceasta cauza sunt obligata sa tin si o evidenta pe hartie.Trebuie sa stiu daca eventualele "nepotriviri" apar ca urmare a estimarii sau din cauza incorectitudinii proprietarilor.Sunt proprietari care nu dau fluturasi luni de zile si vrem sa-i sanctionam intr-un fel sau altul.
katy
 
Mesaje: 78

Re: consum estimat

Mesajde XiSoft » 13 Sep 2010

Din cate am testat noi, stare de "Estimat" nu dispare la inchiderea lunii. Comportamentul este asa: daca nu aveti index final pentru un contor, cand inchideti luna programul va intreaba daca doriti sa faceti o estimare a consumului. In casuta "Index contoare" aveti o coloana "Estimat" in care ar trebuie sa se vada contoare care au avut index introdus si cele care au consum estimat.

Estimarea pe care o face programul este media consumului pe ultimele 3 luni. Daca aveti proprietari care nu au adus indexul de mai multe luni, valoarea estimata s-ar putea sa fie destul de departe de realitate. Daca aveti pierderi de apa relativ mari, recomandarea este sa mergeti pe la toate apartamentele si sa cititi dumneavoastra indecsii. Multi administratori fac acest lucru cam o data la 3 luni.
XiSoft
Site Admin
 
Mesaje: 1080

Re: consum estimat

Mesajde katy » 13 Sep 2010

Asta se intampla daca las programul sa faca estimarea? Dar daca estimez eu si pun "da" in casuta corespunzatoare nu se schimba situatia?
katy
 
Mesaje: 78

Re: consum estimat

Mesajde katy » 13 Sep 2010

Daca rulez raportul anual "contoare" nu-mi apare nicaieri "estimat",unde ar trebui sa caut?
katy
 
Mesaje: 78

Re: consum estimat

Mesajde virgil » 14 Sep 2010

asa se intimpla. pentru ca nu-i gasesti pe toti acasa in ziua citirii. apesi butonu estimare. el estimeaza o cifra acolo. de regula ii mai pune si 3 zecimele. stergi si pui numar intreg. sau alta varianta este sa nu-i ceri lui sa estimeze ci sa pui tu acolo o cifra care-o consideri de bun simt. apoi pui "da" la estimare.
dar vorba dvs. cind faci un raport contoare nu-ti mai spune ce in luna a fost estimat consumul.
virgil
 
Mesaje: 21

Re: consum estimat

Mesajde XiSoft » 14 Sep 2010

Momentan (din economie de spatiu) marcajul "Estimat" se vede doar in rapoartele:
- note de consum
- note de plata

O sa ne gandim la o solutie pentru update-ul urmator ca sa se vada in mai multe rapoarte.
XiSoft
Site Admin
 
Mesaje: 1080

Re: consum estimat

Mesajde katy » 15 Sep 2010

Poate sa-mi spuna cineva care este normativul care prevede 5mc apa/pers pentru cei considerati "pausal" pentru ca am discutii cu cei "nedisciplinati" care vor nr legii,pentru ca multi din ei sunt politisti si lucreaza cu "legea".Eu am gasit ordinul 29/N din 1993 in care se vorbeste de contorizarea apei si a energiei termice,avem si ceva mai nou?
katy
 
Mesaje: 78

Re: consum estimat

Mesajde virgil » 15 Sep 2010

pai daca lucreaza cu legea sa spuna ei. faceti altceva. se specifica in lege ca avem dreptul sa punem 10% in plus la contorizati. diferenta ce ramine se imparte in mod egal la cei fara contoare. poate sa vina si 2mc si 5mc dar si 20mc. alegerea este a lor.
virgil
 
Mesaje: 21

Re: consum estimat

Mesajde katy » 30 Sep 2010

Am gasit o"norma metodologica de repartizare a consumului de apa..."in care se specifica in ce conditii se aplica un consum lunar de 3,3mc/persoana apa calda si 5,1mc/persoana apa rece.Si legat de acest subiect am modificat limitele maxime la optiuni asociatii contorizate,in tabel mi-a calculat corect dar atunci cand am incercat sa completez indexul contoarelor folosind butonul "estimare" mi-au aparut alte cantitati.Cum trebuia sa procedez? Daca las necompletat indexul ce se intampla? Se completeaza automat la inchiderea lunii?
katy
 
Mesaje: 78

Re: consum estimat

Mesajde XiSoft » 01 Oct 2010

Estimare pune valorile pe care le-ati setat la "limite maxime" doar daca sunteti in prima luna de utilizare si nu are alte inforatii.
Altfel, valoarea estimata este media consumului pe ultimele 3 luni (se face o medie / persoana si se inmulteste cu numarul de persoane din luna curenta)

Daca nu puneti index atunci se considera "pausal" (ca si cand apartamentul ar fi necontorizat) ceea ce nu este prea corect.

Cand puneti un index estimat (fie manual fie automat) atunci, in momentul citirii se face regularizarea perfect.
Daca nu puneti index deloc, atunci practic nu se tine cont de cantitatea taxata in luna respectiva - si la introducerea indexului corect - proprietarul s-ar putea sa plateasca prea mult (depinde si ce pierderi au fost, dar in principiu metoda este mai putin exacta decat introducerea unui index estimat)
XiSoft
Site Admin
 
Mesaje: 1080


Înapoi la Utilizare BlocManagerNET