ANULARE PENALIZARI

Discuţii despre modul de utilizare al programului BlocManagerNET

ANULARE PENALIZARI

Mesajde Dana Taifas » 20 Noi 2010

Buna, am si eu o intrebare legat de noua prevedere legala conform careia se pot anula penalizarile daca locatarul plateste integral cota de intretinere pana la finalul anului. Eu am acesta situatie si am incercat sa o rezolv astfel: Am introdus o suma aferenta penalizarilor pe care vreau sa le scad ca 'Fond cheltuieli neprevazute ' (respectiv cel in care se duc penalizarile atunci cand sunt incasate ) cu minus si le-am repartizat la apartamentul respectiv cu o luna in urma. La trecerea in luna urmatoare eu ma asteptam ca fondul introdus cu minus sa diminueze penalizarile cum ar fi fost normal insa acum la restante am si fondul negativ si penalizarile tot acolo. Unde gresesc ?
Dana Taifas
 
Mesaje: 10

Re: ANULARE PENALIZARI

Mesajde XiSoft » 22 Noi 2010

Daca doriti sa anulati o datorie la penalizare procentuala - tot ce aveti de facut este sa dati "Adun fond" si sa selectati "PENALIZARE PROCENTUALA" (in loc de "Fond cheltuieli neprevazute"); introduceti suma pe care doriti sa o scadeti (cu minus) si o repartizati la apartamentele respective.
XiSoft
Site Admin
 
Mesaje: 1083

Re: ANULARE PENALIZARI

Mesajde Arvinte Carmen » 13 Dec 2011

Buna ziua
Am si eu o problema asemanatoare. Am dat adun fond cu minus pe fond penalizari repartizat apartamentelor respective, iar la trecerea in luna urmatoare imi apar sumele respective in datoriile proprietarilor ca avans penalitati pe care nu le pot compensa in nici un fel cu penalitatile acestora. Cum pot proceda sa nu mai apara?
Arvinte Carmen
 
Mesaje: 5

Re: ANULARE PENALIZARI

Mesajde XiSoft » 14 Dec 2011

Problema este ca, in momentul in care ati incercat sa faceti corectura ati ales "Fond penalizari" in loc de "PENALIZARE PROCENTUALA".

Ideea de corectare este asa:
- dati "Adun fond" cu "Fond penalizari" si suma respectiva cu plus (ca sa anulati corectura "gresita")
- dati "Adun fond" cu "PENALIZARE PROCENTUALA" pentru a face stornarea corect, asa incat sa se anuleze penalizarea procentuala
XiSoft
Site Admin
 
Mesaje: 1083

Re: ANULARE PENALIZARI

Mesajde Andersson Alice Florentina » 06 Mai 2012

Am si eu un caz unde valoare unor penalizari s-a prescris. Am facut hartiile necesare, si ulterior am urmat pasii mentionati aici, insa observ ca la categoria restante am in continuare aceeasi valoare a penalizarilor. Am creeat acel ,,adun fond" - penalizare procentuala (pentru ca citisem pe forum indicatiile respective) -am adaugat suma cu minus etc. Cum pot face sa le sterg datorita faptului ca s-au prescris?

Multumesc anticipat pentru raspuns!
Andersson Alice Florentina
 
Mesaje: 48

Re: ANULARE PENALIZARI

Mesajde XiSoft » 08 Mai 2012

Trebuie sa fiti atenta la cateva aspecte:
- cand dati "Adun fond" sa alegeti "PENALIZARE PROCENTUALA" nu "Fond penalizare procentuala"
- daca ati facut operatiunea corect, ar trebui sa va apara in luna curenta pe coloana de penalizare procentuala, valoarea cu minus
- valoarea respectiva (cu minus) va anula din penalizarea procentuala cand treceti la luna urmatoare
- discutia se refera la anularea datoriei de "Penalizare procentuala" nu "Penalizare furnizori"
XiSoft
Site Admin
 
Mesaje: 1083

Re: ANULARE PENALIZARI

Mesajde Andersson Alice Florentina » 14 Mai 2012

Imi pare rau ca insist, dar am refacut ceea ce am gasit scris aici si vad ca imi ramane in continuare aceeasi valoare pe coloana ,,penalizari" (valoarea cu plus, chiar daca am dat distribuire cheltuiala si m-am dus strict la ap in cauza....). Nu am ales ,,fond penalizare procentuala" ci strict ,,penalizare procentuala". Nu inteleg de ce nu imi apare valoare cu minus daca am introdus datele si am repartizat... Iar daca gresesc nu inteleg unde, dat fiind faptul ca am urmat pasii recomandati de administratorul programului, incercand de cateva ori procedeul.
Andersson Alice Florentina
 
Mesaje: 48

Re: ANULARE PENALIZARI

Mesajde Oarga Madalin » 17 Mai 2012

Suma anterioara a penalizarilor calculate apare pe coloana de Restante penalizari. In urma distribuirii sumei cu minus, aceasta apare pe coloana Penalizari procentuale. Diminuarea/stingerea penalitatilor se va vedea pe coloana Restante penalitati dupa trecerea in luna urmatoare. In cazul in care nu apar coloanele mentionate in luna curenta verificati setarea coloanelor din meniul Configurare/Coloane tabel ...
Oarga Madalin
 
Mesaje: 8

Re: ANULARE PENALIZARI

Mesajde XiSoft » 18 Mai 2012

Daca tot nu reusiti sa lamuriti problema, cel mai bine ar fi sa ne trimiteti prin email fisierul asociatie (pe care il gasiti in directorul: C:\Program Files\BlocManagerNET\Data) si sa ne spuneti pe scurt care este problema (inclusiv apartamentul despre care este vorba).

In discutia teoretica s-ar putea sa ne scape ceva - prin urmare cel mai bine ar fi sa vedem exact datele despre care vorbim.
XiSoft
Site Admin
 
Mesaje: 1083


Înapoi la Utilizare BlocManagerNET