Bani returnati in banca

Discuţii despre modul de utilizare al programului BlocManagerNET

Bani returnati in banca

Mesajde carmen » 07 Dec 2010

Buna ziua,

In urma Ordin 1475/oct 2010 al Min Muncii, platile pentru CAS se fac in contul unic
"CONTUL 55.02 “DISPONIBIL AL BUGETELOR ASIGURARILOR SOCIALE SI FONDURILE SPECIALE, IN CURS DE DISTRIBUIRE",
deschis pe codul de identificare fiscala al contribuabililor, la unitatile Trezoreriei Statului din cadrul organului fiscal competent in administrarea platitorului de venit.

Astfel, asociatiei noastre au fost returnati banii platiti la CASMB pentru lunile octombrie si noiembrie.
As vrea sa stiu care este procedura de inregistrare /cum evidentiez in extrasul de cont, retunarea (inacasarea) sumelor in contul curent de la CASMB.
De asemenea trebuie sa sa creez din nou datoria pe cele 2 luni la CASMB, astfel incat ca sa pot reface platile, prin banca, catre
CASMB, in noul cont.

Va multumesc mu;t
O seara buna !
carmen
 
Mesaje: 63

Re: Bani returnati in banca

Mesajde XiSoft » 08 Dec 2010

Din puctul de vedere al evidentei tinute in programul BlocManagerNET - nu prea are sens sa inregistrati aceasta operatiune; practic:
- banii intra in contul dumneavoastra de banca (prin restituirea de la CASMB)
- aceeasi suma este redirectionata in noul cont

Deci soldul contului dumneavoastra de banca ramane acelasi (introduceti doar comisioanele daca sunt) iar transferul respectiv se vede pe extrasul de cont (daca intreaba cineva)
XiSoft
Site Admin
 
Mesaje: 1080

Re: Bani returnati in banca

Mesajde carmen » 08 Dec 2010

Buna ziua,

Pentru acuratete ar trebui sa am in evidenta din sistem acelasi sold in banca, ca al extrasului de cont, la sfarsitul luinii noiembrie.
Dar m-am descurcat. Am facut operatiunea prin "adauga chitanta" / "restituire de la furnizor".
Multumesc mult
carmen
 
Mesaje: 63

Re: Bani returnati in banca

Mesajde carmen » 21 Dec 2010

Buna seara,

Revin la problema restituirii unor bani de la Casa de Pensii, privind contributia de CAS, ca urmare a schimbarii contului.
Eu am inregistart sumele ca o restituire de la furnizori, prin banca, pentru a avea acelasi sold in evidenta contabila cu soldul
extrasului de cont la sfarsitul lunii noiembrie.
In Situatia Soldurilor suma imi apare la pct 6 "Debitori, altii decat membrii asociatiei" cu minus

Am efectuat platile in contul corect si acum as vrea sa le inregistrez si in program.

Am folosit "adauga chitanta", selectat datoria, din datoriile asociatiei, insa apare o fereastra care indica "nu puteti plati o restituire. Pentru a anula o restituire folositi operatia inversa adica "avansul".

Cum fac sa inregistrez aceste plati, efectuate in luna decembrie, in aceasta situatie ?

Mentionez ca inregistrarea restituirii banilor de la Casa de Pensii, am efectuat-o in luna noiembrie, in zilele cand s-au primit banii restituiti in cont. Intre timp am inchis si luna de intretinere noiembrie (17 Decembrie).

Va multumesc pentru sprijin.
carmen
 
Mesaje: 63

Re: Bani returnati in banca

Mesajde XiSoft » 22 Dec 2010

Intregistrati plata exact cum spune mesajul respectiv: ca si avans (la "Adauga chitanta", selectati furnizorul, introduceti suma si nu mai selectati nici o datorie); puteti sa puneti la comentarii ceva de genul "plata din contul corect..."

Ar fi fost mai "logic" daca in momentul acesta ati fi avut lista datoriilor insa - operatiunea de "Restituire" este doar o miscare de bani - nu are de unde sa "stie" la ce datorii va referiti. Prin "restituire" au intrat bani in asociatie iar prin "avans" iese aceeasi suma.
XiSoft
Site Admin
 
Mesaje: 1080

Re: Bani returnati in banca

Mesajde carmen » 24 Dec 2010

Multumesc pentru raspuns si indrumare.
Am refacut operatiunea si s-a anulat suma de pe partea de Activ- cap 6 (debitori).

SARBATORI FERICITE !
2011 CU MULTA SANATATE SI REALIZARI !
carmen
 
Mesaje: 63


Înapoi la Utilizare BlocManagerNET



cron