calcul penalizari

Discuţii despre modul de utilizare al programului BlocManagerNET

calcul penalizari

Mesajde beatrice crasuleac » 17 Dec 2010

buna ziua,
as dori o precizare :
care este modalitatea dvs de calcul a penalizarilor, aferente restantelor ?
va intreb acest lucru, intrucat am vazut diverse variante - fosta contabila de la care am preluat gestiunea blocului pe care il administrez , calcula in felul urmator - afisam intretinerea lunii septembrie, si avem restante din martie, aprilie, mai, iunie, iulie, august; dumneaiei( programul folosit de ea) calcula restante pentru luna iulie( deci, mai vechi de 30 zile,cu procentul de 0.2%)
in rest, pentru celelalte luni,anterioare, nu se mai calculau, deoarece, spunea ea, a calculat odata, atunci cand au devenit restante scadente....
deci, nu se calcula mai departe, pe zilele urmatoare, restante si pentru lunile neachitate ...ci numai ptr cea care intra in scadenta dupa 30 zile...in cazul nostru.. iulie....
de aceea, fiind unul dintre cei mai noi achizitori ai acestui program, doresc sa stiu care este modul de calcul exact al acestor fonduri.
multumesc anticipat pentru raspuns,
si "sarbatori fericite !" tuturor .
beatrice crasuleac
beatrice crasuleac
 
Mesaje: 5

Re: calcul penalizari

Mesajde XiSoft » 20 Dec 2010

Sistemul de calcul al penalitatilor este unul din punctele "forte" alte programului; am incercat sa facem o implementare mult mai exacta decat se poate face "de mana", intr-un Excel sau in orice alt soft concurent. In meniul "Rapoarte", "Tabel cheltuieli", "Penalizare procentuala.." gasiti un raport care explica foarte exact cum a fost calculata penalizarea pentru un apartament. Am atasat un exemplu de astfel de raport.

Ar fi mult de discutat legat de calculul penalizarii procentuale dar, pe scurt cateva idei ar fi asa:
- pentru fiecare datorie a unui apartament se tine evidenta datei de afisare (data cand a fost afisat tabelul care "anunta" datoria respectiva)
- daca au trecut mai mult de 50 de zile (sau cat a fost setat in "Politica penalizarilor") de la data afisarii datoriei - atunci se incepe aplicarea penalizarii de 0,02% / zi (sau alt procent configurat)
- la fiecare luna de cheltuieli se vor calcula penalizari pentru maxim 30 de zile (mai exact: data afisarii tabelului curent MINUS data afisarii din luna precedenta) - pentru a se evita penalizarea repetata a datoriilor vechi; pe scurt, in fiecare luna se vor aplica penalizari pentru ziele care "au mai trecut" fara ca proprietarul sa plateasca
- daca penalizarea ajunge sa fie egala cu suma penalizata - atunci calculul penalizarilor se opreste; concret, daca se aplica penalizare de 0,02% pe zi - atunci in 500 de zile de penalizare se va ajunge la 100%; de aceea se tine evidenta zilelor de penalizare calculate pentru fiecare datorie
- se calculeaza penalizare si pentru datoriile "platite dar prea tarziu"; de exemplu, proprietarul poate sa aiba la un moment dat restanta zero dar penalizare diferita de zero; motivul este ca, a platit putin inainte de afisarea tabelului de intretinere insa, a platit niste datorii foarte vechi (ex: de un an) si prin urmare, va fi penalizat pe intervalul "data platii" minus "data afisarii lunii precedente" (sau data de inceput a penalizarii)

In exemplul atasat aveti 3 datorii "platite dar prea tarziu" si 4 datorii care inca sunt restante la afisarea tabelului de cheltuieli.
Fişiere ataşate
Penalizare procentuala.pdf
Raport explicativ pentru calculul penalizarii procentuale
(31.83 KiB) Descărcat de 3495 ori
XiSoft
Site Admin
 
Mesaje: 1083

Re: calcul penalizari

Mesajde beatrice crasuleac » 20 Dec 2010

multumesc pentru raspunsul explicit.beatrice crasuleac
beatrice crasuleac
 
Mesaje: 5

Re: calcul penalizari

Mesajde Avram Paul » 28 Mai 2011

Sunt un utilizator nou al programului. Am introdus valorile la intretinere restante si am stabilit setarile de calcul al penalitatilor proprii asociatiei. Am incercat sa introduc o chitanta de incasare a unui restantier. In mod normal plateste intretinere+penalizarea aferenta, calculata pana la ziua platii, in cadrul sumei pe care o plateste. Cum trebuie sa fac ca in chitanta de incasare sa-mi apara si penalizarea ? Multumesc anticipat.
Avram Paul
 
Mesaje: 23

Re: calcul penalizari

Mesajde Avram Paul » 02 Iun 2011

Ca o precizare... nu este normal ca, dupa ce am ales sumele restante, restul din suma, care este penalizarea, sa o trec ca avans la fondul de penalizare (in a doua fereastra de la chitanta) si sa-mi apara in tabelul de cheltuieli cu minus.
Avram Paul
 
Mesaje: 23

Re: calcul penalizari

Mesajde XiSoft » 03 Iun 2011

Daca datoria la penalizare, pe care doriti sa o platiti, este dintr-o luna anterioara utilizarii programului BlocManagerNET, atunci trebuie sa o introduceti ca si datorie initiala (dublu click pe apartament in dosarul "TABEL", foaia "Initializare", "Adauga" si selectati tipul "Penalizare procentuala")

Daca doriti sa platiti o penalizare calculata in luna curenta, atunci trebuie sa tineti cont de faptul ca, toate datoriile se genereaza doar in momentul inchiderii lunii deci, ar fi recomandat sa inchideti luna iar dupa aceea sa incasati chitantele.
XiSoft
Site Admin
 
Mesaje: 1083

Re: calcul penalizari

Mesajde ileana » 30 Iun 2011

buna ziua,
sunt la etapa initializare; am inceput cu luna aprilie 2011 afisata in 09.06.2011; am introdus datoriile defalcat in ordinea vechimii, si in Politica penalizarilor am introdus datele de afisare a listelor si am ales sa nu se calculeze penalizari retroactiv fata de data initializarii precum si faptul ca " s-a calculat penalizare procentuala in luna respectiva "(deoarece erau deja calculate si incluse in datorii); problema e ca programul calculeaza totusi pernalizari pe care le aduna la datoria initiala, denaturand astfel soldul pe apartament.
unde am gresit ?
ileana
 
Mesaje: 14

Re: calcul penalizari

Mesajde XiSoft » 01 Iul 2011

Programul calculeaza penalizari pentru luna curenta de cheltuieli (in cazul dumneavoastra aprilie 2011); adica, numarul de zile care au mai trecut de cand a fost calculata ultima data penalizare (data afisarii tabelului precedent)

Daca nu doriti sa se calculeze penalizari deloc atunci debifati optiunea "Penalizare procentuala" din "Politica penalizarilor" (meniul "Configurare")
XiSoft
Site Admin
 
Mesaje: 1083

Re: calcul penalizari

Mesajde andrei1302 » 06 Iul 2011

Puteti sa imi spuneti cum se pot directiona sumele incasate din penalizari procentuale intr-un fond "Fond de penalizari" pe care cred ca l-am creat eu la initializare si nu in fondul implicit "Fond chelt. neprevazute" ?
Nu am stiut de la inceput ca acest fond trebuie folosit pentru penalitati si am creat alt fond care a si acumulat sold intre timp (pe fiecare apartament). Nu as vrea sa stau acum sa mut fiecare apartament dintr-un fond in celalalt.
Va multumesc !
andrei1302
 
Mesaje: 11

Re: calcul penalizari

Mesajde Valy » 07 Iul 2011

Folositi <transfer intre fonduri> din mneiul < contabilitate> si alegeti valori individuale ca sa puteti transfera cat doriti la fiecare apartament.
Valy
 
Mesaje: 93


Înapoi la Utilizare BlocManagerNET



cron