Ajutoare incalzire

Discuţii despre modul de utilizare al programului BlocManagerNET

Ajutoare incalzire

Mesajde Valy » 30 Dec 2010

Buna ziua,
Am urmatoarea situatie:
- pe luna noiembrie am introdus reducerile la incalzire si am inchis luna. Dupa inchiderea lunii au aparut modificari referitoare la reducerile pentru incalzire in sensul ca la unii li s-a anulat reducerea iar la altii li s-a acordat.
Cum fac acum ca sa operez aceste modificari, deci sa anulez reducerea la unii proprietari si atunci vor avea mai mult de plata respectiv sa introduc reducerile noi. Bineinteles toate aceste operatii trebuie sa se reflecte in factura de incalzire care va avea o valoare noua.

Valy Mirauta
Valy
 
Mesaje: 93

Re: Ajutoare incalzire

Mesajde Florin » 31 Dec 2010

Ar mai trebui cateva detalii:
1. factura respectiva s-a repartizat numai la caldura sau la caldura si apa calda ?
2. din cate am inteles, este aceeasi factura dar difera suma totala a reducerilor si repartizarea lor la apartamente ...e corect ?
3. cum e repartizata caldura..."pausal" sau repartitoare (mai precis,factura s-a impartit cu "repartizare multipla" sau in alt mod) ?

In mare, trebuie anulate sumele repartizate la plata in luna precedenta (factura negativa la acelasi furnizor - valoarea ei depinde de raspunsul la pct 1 si de valoarea totala a reducerilor - se repartizeaza pe coloana de caldura aceleasi sume ca in luna precedenta dar cu "-") dupa care se reintroduce factura initiala si se repartizeaza corect.
Florin
 
Mesaje: 12

Re: Ajutoare incalzire

Mesajde Valy » 31 Dec 2010

Factura este repartizata doar la caldura, este impartita cu distribuire normala dupa Sutila si bineinteles ca dupa introducerea reducerilor este mai putin de plata la furnizor. De exemplu eu la proprietarul la care i s-a anulat reducerea as vrea sa folosesc <reducere incalzire > si la coloana reducere incalzire sa apara suma cu - si sa se adune la valoarea facturii de plata la furnizor, ceea ce bineinteles nu mai este posibil dupa inchiderea lunii. Solutia cu factura cu minus api din nou cu plus presupune mai multe operatii care vor apare inregistrate atat la explicatii facturi cat si prin registrul jurnal si incerc sa evit asta respectiv intrebarile ulterioare. Dar sunt convins ca nu sunt alte solutii mai elegante asa ca voi astepta factura de incalzire de luna viitoare si voi introduce atunci reducerile asa cum sunt chiar daca valoarea facturii de plata la furnizor pe luna respectiva va fi diferita, pe total pe cele doua luni tot atat voi avea de plata la furnizor si cu putina atentie rezolvam si situatia asta.
Valy
 
Mesaje: 93

Re: Ajutoare incalzire

Mesajde Florin » 31 Dec 2010

Ca sa procedezi cum vrei tu, va trebui sa faci calculele separat si sa folosesti distribuirea multipla. Altfel te indrepti spre inca o greseala. Practic, la apartamentele la care ai redus cota fara sa aiba drept la reducere trebuie sa "aduni" la loc ce ai redus. Daca te gandesti sa pui o suma negativa cu optiunea "reduceri incalzire" a programului, astfel ca acesta sa o adune in loc sa o scada, s-ar putea sa nu mearga... Din cate am vazut, la "reduceri incalzire" nu sunt acceptate valori negative. Asta a fost prima modalitate la care m-am gandit si eu, dar... In orice caz, cand ajungi la momentul repectiv, ar fi bine sa lucrezi mai intai pe o copie a asociatiei dupa care "treci pe curat" - numai dupa ce verifici cum a iesit repartizarea, soldurile etc.
Florin
 
Mesaje: 12

Re: Ajutoare incalzire

Mesajde Alin.ceausescu » 01 Ian 2011

Buna Ziua, Daca tot este vorba de factura de caldura am urmatoarea situatie in asociatie cum ma sfatuiti sa procedez in cazul in care se renunta la firma care citeste repartitoarele: Firma vine face citirile si emite un borderou cu consumul pe fiecare apartament. De la societatea care furmizeaza caldura in fiecare luna primesc un tabel in care trec consumul apartamentelor care beneficiaza de subventie. In tabel trec consumul (Gcal) pentru apartamentelor care beneficiaza de subventie. In jurul datei de 15 ale luni primesc factura cu reducerile respective si introduc in program la proprietari prin distribuire multipla sumele asa cum au fost repartizate de firma care citeste repartitoarele iar la cei care beneficiaza de subventie ce primesc de de la societatea de termoficare. In cazul in care asociatia renunta la aceasta firma cum voi proceda sa calculez caldura tinand cont de repartitoare? De asemenea repartitoarele la inceputul fiecarei perioade pleca de la 0 unitati (in luna septembrie se reseteaza indici vechi)
Alin.ceausescu
 
Mesaje: 91

Re: Ajutoare incalzire

Mesajde Valy » 02 Ian 2011

Din cate stiu eu, personal nu am folosit aceasta facilitate, programul stie sa lucreze si cu repartitoare la incalzire. La fiecare proprietar se introduc repartitoarele cu coeficientii stabiliti de firma care face calculul in prezent, apoi in fiecare luna cititi dumneavoastra repartitoarele , introduceti citirile si programul va face calculul pe care il primiti de la firma in prezent. Din cate stiu eu exista un ordin ANRSC care interzice ca aceste calcule sa se faca de persoane neautorizate, o alta problema ar fi atunci cand unii din locatari vor face modificari la calorifere si vor trebui stabiliti alti coeficienti pentru acestea. Cea mai buna solutie ramane renuntarea totala la repartitoare si efectuarea calcului dupa Srad echiv.
Valy
 
Mesaje: 93

Re: Ajutoare incalzire

Mesajde Alin.ceausescu » 02 Ian 2011

Este o alta abordare. Sa dezvoltam putin aceasta abordare, factura cu consumul de energie termica se repartizeaza, parte comuna formata din tevile cu energie care trec prin subsol si parte individuala formata de tevile care trec prin apartament si radiatoarele din acel apartament (unele apartamente au mai multe tevi de agent termic care trec prin apartament) Ce se intampla daca un proprietar doreste sa renunte la sistemul centralizat? Va trebui refacuta suprafata echivalenta? (ea va trebui la un momendat sa faca 100?) Adica suma tuturor suprafetelor radiante din codomeniu va trebui sa faca 100? Cum se va face repartizarea in functie de suprafata radianta si ce va trebui sa introducem la criteriu de repartizare in acest caz?
Alin.ceausescu
 
Mesaje: 91

Re: Ajutoare incalzire

Mesajde Valy » 02 Ian 2011

Suprafata radianta echivalenta termic se determina in functie de tipul caloriferelor si nr. de elementi, respectiv de tipul tevilor ( material, diametru, lungime) . Fiecare apartament va avea o Srad echiv. proprie in functie de ce are in casa, iar pt. partile comune se determina pe total o alta Srad echiv care se imparte la toate apartamentele indiferent daca sunt sau nu racordate la sistemul centralizat, astfel Srad echiv total= Srad echiv/ap+Srad echiv/parti comune. Totalul acestor Srad echiv nu are nici o treaba cu 100%, el putand sa fie orice cifra, de exemplu la un bloc cu 20 ap. poate sa fie de ordinul sutelor de mp. Daca un ap. se debranseaza el va ramane doar cu Srad echiv /parte comuna.
In cadrul programului la fiecare ap. setati redenumiti unul din parametrii in Srad echiv. si acolo introduceti valoarea determinata pt. apartamentul respectiv, iar la coloana <incalzire> unde ati distribuit factura de caldura setati ca sa se faca calculul dupa parametrul denumit de dumneavoastra Srad echiv.
Pentru determinarea acestor Srad echiv. atat pt. apartamente cat si pt. partile comune luati legatura cu furnizorul local si cereti sa se faca o inventariere a caloriferelor si a tuturor tevilor si sa determine Srad.echiv. , bineinteles contra cost ( nimeni nu face pe gratis), oricum suma ar trebui sa fie mica, de ex. in Timisoara am platit la un bloc 20 lei deplasarea/scara + 2 lei/ap.
Valy
 
Mesaje: 93


Înapoi la Utilizare BlocManagerNET