Evidenta garantie retinuta

Discuţii despre modul de utilizare al programului BlocManagerNET

Evidenta garantie retinuta

Mesajde necko » 15 Feb 2011

Buna seara,

Va supun atentiei doua subiecte, dupa cum urmeaza:

A. Va rog frumos sa-mi spuneti care este modalitatea de inregistrare a sumelor retinute administratorului, din remuneratia datorata acestuia, cu titlu de garantie ?

Mentionez ca in cadrul asociatiei salariile sunt platite prin banca, pe baza de OP si nu in numerar. In momentul initializarii datelor in program, sumele retinute pana in momentul respectiv le-am evidentiat ca datorii salariale. Insa pe luna in curs, in momentul in care am generat salariile pe Ianuarie, am observat ca nu pot plati mai putin decat este venitul net rezultat din calcule. Poate fi modificat programul, in sensul de a plati mai putin decat venitul net ?

M-am gandit la un artificiu, dar nu stiu cat de corect este.
- evidentiez suma platita prin banca la nivelul venitului net: 100 lei;
- suma de 10 (garantia) o inregistrez ca depunere in registrul de casa cu dispozitie de incasare in contul unui fond "evidenta garantie administrator";
- repartizarea acestei sume (10 lei) pe un apartament din cadrul asociatiei; (repartizarea este "fictiva" pentru ca suma nu apartine acelui proprietar, ci este o datorie a asociatiei catre administrator);
- depunerea cu dispozitie de plata in contul curent al asociatiei deschis la banca, pentru a aduce atat soldul contului curent, cat si soldul de casa la nivelul real.

Va rog frumos sa-mi spuneti cum este corect sa procedez in evidentierea acestor sume retinute.

B. Al doilea subiect pe care il supun discutiei este evidentierea unei sume retinute unui salariat care este si proprietar in cadrul asociatiei, pentru acoperirea unei sume restante mai vechi si consistenta.

Pe stat este mentionata suma retinuta din venitul ce i se cuvine salariatului. Virarea sumei (rest de plata) este efectuata prin virament bancar.

Am procedat in felul urmator:
- suma retinuta pe stat o evidentiez ca fiind platita prin virament;
- inregistrez o dispozitie de incasare de la proprietarul salariat la nivelul retinerii, si o descarc pe restantele inregistrate in evidenta asociatiei;
- inregistrez o dispozitie de plata in contul curent al asociatiei deschis la banca, pentru a aduce atat soldul contului curent, cat si soldul de casa la nivelul real.

Va rog frumos sa-mi spuneti daca este corect.

Va multumesc.
necko
 
Mesaje: 17

Re: Evidenta garantie retinuta

Mesajde XiSoft » 17 Feb 2011

A. se poate face si o plata partiala a oricarei datorii (vezi topicul: plata partiala a unei facturi) insa cel mai bine (si mai clar) ar fi sa evidentiati datoria respectiva intr-un fond:
- creati un fond pe care il numiti de exemplu: "fond garantare administrator"; il setati cu "Evidentierea soldului" ca si o singura valoarea pe intreaga asociatie si "Repartizare" - "Egal"
- introduceti o factura de venit de la un client numit "Administrator X", o repartizati in fondul creat si o incasati cu "Adauga chitanta"
Daca doriti sa restituiti garantia introduceti o factura de la un furnizor numit "Administrator X" cu bifa "Plata se face intr-un fond" si o platiti din fondul de mai sus.

B. este corect; mai simplu spus introduceti operatiuni separate: printr-una platiti salariul integral iar prin cealalta ii adaugati chitanta prin care isi plateste datoria; aceeasi idee se aplica si la A: prima data platiti integral salariul iar apoi evidentiati separat depunerea garantiei (ca si un venit)
XiSoft
Site Admin
 
Mesaje: 1083


Înapoi la Utilizare BlocManagerNET