Plata partiala a unei facturi

Discuţii despre modul de utilizare al programului BlocManagerNET

Plata partiala a unei facturi

Mesajde Selaru Maria Cristina » 16 Feb 2011

Buna ziua. Asociatia pe care am preluat-o are destul de multi restantieri, punandu-ma asfel in imposibilitatea de a achita integral intr-o luna facturile mai mari (ex. RADET), apeland la reesalonari la furnizor. Ma intereseaza sa stiu cum/daca pot opera o plata partiala a unei facturi. Daca exista o astfel de posibilitate, din pacate nu am fost in stare sa o gasesc singura. Solutia pe care am aplicat-o momentan (sunt abia la a doua luna de calcul cu programul dvs.) a fost sa sterg facturile integrale si sa le reintroduc din mai multe bucati, in functie de sumele pe care am putut sa le platesc. Solutia asta insa mi se pare greoaie si consumatoare de timp.
Multumesc mult pt orice sugestie!
Selaru Maria Cristina
 
Mesaje: 4

Re: Plata partiala a unei facturi

Mesajde XiSoft » 17 Feb 2011

Pentru plata partiala a unei facturi tot ce aveti de facut este sa introduceti o suma mai mica in campul "Suma disponibila" a casutei "Adauga factura". In momentul in care dati dublu click pe datoria pe care doriti sa o platiti se va "duce" in partea dreapta doar o parte din valoarea facturii.

Alte sugestii care v-ar putea fi utile - legate de adaugarea unei chitante:
- pentru plata unei sume in avans: selectati furnizorul, introduceti la "Suma disponibila" valoarea pe care doriti sa o platiti si dati OK (fara a selecta nici o datorie)
- se poate edita valoarea pe care o platiti dintr-o datorie si in modul urmator: dati dublu click pe datorie dupa care dati un click pe elementul din lista din dreapta; va aparea o casuta de editare in care veti putea schimba valoarea (analog cu redenumirea unui fisier in Windows Explorer)
XiSoft
Site Admin
 
Mesaje: 1083

Re: Plata partiala a unei facturi

Mesajde Selaru Maria Cristina » 17 Feb 2011

Multumesc mult, acum m-am lamurit!
Selaru Maria Cristina
 
Mesaje: 4

Re: Plata partiala a unei facturi

Mesajde necko » 05 Aug 2011

XiSoft scrie:
Alte sugestii care v-ar putea fi utile - legate de adaugarea unei chitante:
- pentru plata unei sume in avans: selectati furnizorul, introduceti la "Suma disponibila" valoarea pe care doriti sa o platiti si dati OK (fara a selecta nici o datorie)
(...)


In legatura cu plata in avans efectuata catre un furnizor, am o asemenea situatie in cadrul asociatiei, plata este efectuata prin transfer bancar si inregistrata in program ca avans acordat acestuia. In situatia Activ-Pasiv imi apare aceasta suma la rubrica 5 "Debitori, altii decat membrii asociatiei". Ulterior, a sosit factura pe care am inregistrat-o in vederea repartizarii acesteia catre proprietari. Intrebarea mea este cum anume se inchid pozitiile existente in program si anume:
- cea de la rubrica 5 si
- cea existenta in dosarul "Cheltuieli si facturi", in partea inferioara a ferestrei "Facturile de la furnizori", unde imi apare suma ca fiind de plata.

La inchiderea lunii curente se inchid cele doua pozitii astfel incat sa nu-mi apara in luna urmatoare atat un avans platit, cat si o datorie fata de acelasi furnizor sau trebuie sa efectuez cateva operarii manuale?

Multumesc.
necko
 
Mesaje: 17

Re: Plata partiala a unei facturi

Mesajde XiSoft » 08 Aug 2011

Factura anuleaza (sau diminueaza) automat avansul. (nu trebuie sa faceti nici o operatiune manuala) Se poate observa acest lucru si daca mergeti la "Adauga chitanta..." si selectati furnizorul respectiv.
Situatia soldurilor functioneaza si ea automat. Factura respectiva va aparea in luna urmatoare in rubrica 6 activ daca nu a fost repartizata in luna curenta.
XiSoft
Site Admin
 
Mesaje: 1083


Înapoi la Utilizare BlocManagerNET



cron