MODIFICARE DISTRIBUIRE FACTURI

Discuţii despre modul de utilizare al programului BlocManagerNET

MODIFICARE DISTRIBUIRE FACTURI

Mesajde katy » 06 Apr 2011

Am o factura care s-a distribuit pe cheltuieli administrative si s-a platit .Ulterior s-a hotarat suportarea ei din fonduri speciale.Cum pot face modificarea ?
katy
 
Mesaje: 78

Re: MODIFICARE DISTRIBUIRE FACTURI

Mesajde XiSoft » 06 Apr 2011

Solutia este:
- adaugati o factura cu minus (ex: - 100 RON) de la furnizorul respectiv
- distribuiti factura pe aceeasi coloana ca si factura "gresita" ca sa anulati operatiunea din luna precedenta
- inregistrati ca si cum furnizorul v-ar fi dat banii inapoi ("Adauga chitanta...", selectati furnizorul, bifati "Restituire bani de la furnizor", introduceti suma cu plus - ex: 100 RON si dati ok)
- inregistrati factura corect (cu bifa "Plata se face dintr-un fond...") si o platiti din fondul dorit
XiSoft
Site Admin
 
Mesaje: 1083

Re: MODIFICARE DISTRIBUIRE FACTURI

Mesajde katy » 26 Apr 2011

Am urmat pasii indicati dar suma cu minus imi apare in situatia soldurilor la "debitori ,altii decat membrii asociatiei".Am gresit undeva?
katy
 
Mesaje: 78

Re: MODIFICARE DISTRIBUIRE FACTURI

Mesajde XiSoft » 27 Apr 2011

Comportamentul este corect; ca principiu, este o problema doar daca situatia soldurilor se dezechilibreaza.
XiSoft
Site Admin
 
Mesaje: 1083

Re: MODIFICARE DISTRIBUIRE FACTURI

Mesajde Selaru Maria Cristina » 25 Aug 2011

Buna ziua.
Am gresit-o din nou, distribuind o fctura ce trebuia platita doar de o scara la tot blocul si am si platit-o. Evident, n-am observat greseala decat in luna urmatoare, nemaiputand sa corectez fara sa pierd luna curenta. Prin urmare, am aplicat solutia prezentata de dvs. mai sus. Am adaugat factura cu minus suma respectiva, am distribuit-o la toata lumea pe aceeasi coloana, am inregistrat returul de la furnizor, am introdus din nou factura, distribuind-o corect de data asta si am introdus chitanta cu care am platit-o.
Problema este ca acum acea factura imi apare scazuta din sumele actuale de plata la respectivul furnizor.
Ce pot face ca sa imi apara suma integrala pe care o am de platit la furnizorul cu pricina?

Va multumesc!
Selaru Maria Cristina
 
Mesaje: 4

Re: MODIFICARE DISTRIBUIRE FACTURI

Mesajde XiSoft » 29 Aug 2011

Puteti face operatiunea respectiva pe un alt furnizor unde nu aveti datorii. (ex: "Diversi" sau unul creat special pentru acest scop) Fiind doua facturi: una cu plus, una cu minus - nu conteaza pe ce furnzor alegem sa facem corectia.
XiSoft
Site Admin
 
Mesaje: 1083

Re: MODIFICARE DISTRIBUIRE FACTURI

Mesajde Selaru Maria Cristina » 29 Aug 2011

Multumesc mult pentru raspuns! M-ati scos inca o data din incurcatura :)
Selaru Maria Cristina
 
Mesaje: 4


Înapoi la Utilizare BlocManagerNET



cron