distribuire stat salarii martie in luna aprilie

Discuţii despre modul de utilizare al programului BlocManagerNET

distribuire stat salarii martie in luna aprilie

Mesajde Finichiu Cornelia » 09 Mai 2011

Buna ziua, Am preluat Asociatia de Locatari incepand cu 1 aprilie 2011. Am introdus si distribuit facturile de utilitati (consumul facturat pe martie) si statul pe aprilie. Cenzorul Asociatiei imi spune ca in listele pe luna aprilie se distribuie statul pe martie. Cum se poate distribui statul pe luna martie in luna curenta aprilie din program. Va multumesc.
Finichiu Cornelia
 
Mesaje: 1

Re: distribuire stat salarii martie in luna aprilie

Mesajde XiSoft » 10 Mai 2011

Problema este doar de titlu la statul de plata - valorile fiind aceleasi; daca doriti sa apara luna martie in loc de aprilie puteti lista statul cu bifa "in fisier", alegeti formatul "Excel", modificati si tipariti de acolo.
XiSoft
Site Admin
 
Mesaje: 1083

Re: distribuire stat salarii martie in luna aprilie

Mesajde ileana » 15 Iul 2011

totusi, sunt situatii cand valorile nu sunt aceleasi de la 1 luna la alta (schimbari de personal, schimbari de salar, legislative etc); am citit in manualul programului ca nu se poate inchide luna fara sa se distribuie salariile; practic eu acum urmeaza sa inchid luna iunie, dar voi repartiza obligatoriu salariile lunii iulie; programul folosit de fostul admin in luna de cht iunie repartiza cht cu salariile aferente lunii iunie; eu acum fiind in prima luna de folosire a programului practic voi repartiza intr-o luna cheltuielile cu salariile aferente atat lunii iunie (ramase nerepartizate de fostul admin) cat si cht cu salariile lunii iulie pt care e musai sa fac asa ca nu ma lasa programul dvs.; problema e ca locatarii nu vor fii prea incantati si ca principiu, as dori sa va intreb de ce programul dvs. nu distribuie cht cu salariile in luna careia ii apartine. multumesc
ileana
 
Mesaje: 14

Re: distribuire stat salarii martie in luna aprilie

Mesajde Valy » 17 Iul 2011

Am incercat sa inteleg ceva din ce ati spus dar nu imi este foarte clar. La sfarsitul lunii iunie au fost platite salariile, acesti bani fiind adunati odata cu incasarile de la sfarsitul lunii iunie si care erau trecuti pe tabelul aferent lunii mai. Deci acum cand inchideti luna iunie, generati salariile si le platiti la sfarsitul lunii iulie. In ultimul update al programului veti observa ca la generarea salariilor se poate alege pentru ce luna sa fie generate si daca aceste salarii se platesc in luna iulie chiar daca sunt pe tabelul lunii iunie atunci alegeti de acolo luna iulie. Daca acum sunteti in urma cu o luna la plata salariilor si doriti sa adunati 2 salarii, atunci generati in mod obisnuit salariile pentru aceasta luna, iar pentru luna trecuta le treceti ca si o factura de cheltuieli si le distribuiti la salarii .
Valy
 
Mesaje: 93

Re: distribuire stat salarii martie in luna aprilie

Mesajde ileana » 18 Iul 2011

multumesc pt raspuns, incerc sa fiu mai clara (m-am cam incurcat in decalajele astea de timp): acum, la sfarsitul lui iulie, poate chiar inceputul lui august platesc salariile pt iulie ; salariile lui iunie au fost generate si platite partial de fostul admin si nu sunt distribuite; daca eu generez acum salarii aferente lunii iulie si inchid luna de cheltuieli iunie, programul va distribui automat salariile lunii iulie in luna de cheltuieli iunie ? asa e ? si daca da, de ce nu e posibil ca distribuirea sa nu se faca automat, ci sa fie preluata in luna urmatoare, in august, si sa distribui atunci cht cu salariile, intrucat sunt cht aferente lunii iulie.
ileana
 
Mesaje: 14

Re: distribuire stat salarii martie in luna aprilie

Mesajde Valy » 18 Iul 2011

Programul in mod normal genereaza salariile pentru luna aferenta tabelului de cheltuieli. Acum in iulie dumneavoastra veti afisa tabelul pe luna iunie si implicit salariile pentru aceasta luna. Deci la dumneavoastra salariile care se platesc la sfarsitul fiecarei luni ar fi cele aferente lunii trecute. Astfel fostul administrator a platit salariile in luna iunie, bani pe care i-a adunat odata cu incasarile de la sfarsitul lunii iunie si care erau trecuti pe tabelul aferent lunii mai. Acum in iulie dumneavoastra aveti afisat tabelul pe luna iunie si banii de la rubrica salarii ii platiti la oameni la sfarsitul lunii.
Valy
 
Mesaje: 93

Re: distribuire stat salarii martie in luna aprilie

Mesajde XiSoft » 19 Iul 2011

Problema acestui "decalaj" a fost rezolvata in ultimul update. Cand mergeti in meniul "Salarii", "Generare / vizualizare salariu sau avans..." aveti optiuni pentru selectarea lunii pentru care se platesc salariile
(ex: in luna de program IUNIE 2011 platiti salariile pentru AUGUST 2011)

Daca doriti sa platiti salariul pentru o luna din urma (ex: in luna de progra IUNIE 2011 sa platiti salariile pentru MAI 2011) atunci va trebui sa asteptati urmatorul update sau sa instalati versiunea 3.0 Beta de la adresa:
www.xisoft.net/download/BlocManagerNET30Beta.exe
XiSoft
Site Admin
 
Mesaje: 1083


Înapoi la Utilizare BlocManagerNET