SUME FARA FACTURA

Discuţii despre modul de utilizare al programului BlocManagerNET

SUME FARA FACTURA

Mesajde katy » 10 Mai 2011

In cotele de intretinere sunt introduse si sume pentru care furnizorul nu a emis inca factura,sau nu a ajuns factura pana la data intocmirii listelor.Se iau datele telefonic.Dupa inchiderea lunii nu mai putem modifica numarul si data facturii.Putem inregistra suma fara factura?Cum sa procedam in acest caz?
katy
 
Mesaje: 78

Re: SUME FARA FACTURA

Mesajde XiSoft » 13 Mai 2011

Platile efectuate fara a avea factura se considera avansuri. Repartizarea la cheltuieli se poate face doar in momentul in care aveti factura (moment in care se anuleaza plata cu valoarea facturii)
XiSoft
Site Admin
 
Mesaje: 1080

Re: SUME FARA FACTURA

Mesajde Valy » 13 Mai 2011

Cred ca doamna se referea la urmatoarea situatie: suni la un furnizor si afli ca vei primi o factura cu suma de 100 lei de exemplu dar nu afli si numarul si data emiterii ei . Deoarece factura nu vine pana listezi tabelul atunci introduci factura si treci FN la numar si o data oarecare. Bineinteles ca dupa inchiderea lunii si dupa ce ai primit factura nu mai poti sa revi sa treci in loc de FN numarul corect si data corecta decat daca deschizi din nou luna, dar daca ai facut deja operatiuni nu cred ca este o solutie sa pierzi niste date ca sa schimbi nu numar.
Valy
 
Mesaje: 93

Re: SUME FARA FACTURA

Mesajde XiSoft » 16 Mai 2011

Din punct de vedere tehnic aici ar fi simplu sa permitem editarea numarului, a descrierii sau a datei facturii. Insa, ca si obicei de lucru cred ca nu este prea bine sa se introduca date incomplete. Ar fi preferabil sa aveti factura trimisa prin email sau, daca tot intrebati prin telefon, sa aveti macar toate datele.
XiSoft
Site Admin
 
Mesaje: 1080


Înapoi la Utilizare BlocManagerNET