PLATA SALAR IN AVANS

Discuţii despre modul de utilizare al programului BlocManagerNET

PLATA SALAR IN AVANS

Mesajde ileana » 24 Aug 2011

Buna, am si eu urmatoarea problema: in 1 - a luna de utilizare a programului am platit femeii de servici intreg salariul pe luna iulie in avans; programul se pare ca a generat doar chitanta nu si factura; ulterior acestei plati, am inchis luna de cht iunie si evident am redeschis listele pt luna de cht iulie; Cum fac acum sa scot suma din Debitorii asociatiei si sa reglez situatia acestei plati in avans ?
ileana
 
Mesaje: 14

Re: PLATA SALAR IN AVANS

Mesajde XiSoft » 24 Aug 2011

Plata este inregistrata corect (dupa ce ati platit salariul din a doua luna - ar trebui sa se vada la "Adauga chitanta" ca, restul de plata a fost diminuat cu avansul). Problema este ca, momentan programul nu-si "da seama" pentru care luna ati platit avansul respectiv (pentru salariul din prima luna de program sau pentru salariul din a doua) si prin urmare nu va completeaza corect campul "Avans" din statul de plata al lunii a doua.

Momentan aveti posibilitatea sa modificati statul de plata folosind bifa de tiparire "in fisier", iar apoi sa modificati valoarea in Excel.

In update-ul urmator o sa imbunatatim statul de plata ca sa functioneze perfect si in acest scenariu.
XiSoft
Site Admin
 
Mesaje: 1083

Re: PLATA SALAR IN AVANS

Mesajde ileana » 25 Aug 2011

cu modificarea si tiparirea statului de plata nu-i problema, dar ce fac cu suma care apare in Situatia soldurilor pe activ la pozitia Debitorii asociatiei ? nu de alta, dar trebuie sa o si depunem la primarie ca e mijloc de an; de asemenea, si luna aceasta femeia de servici solicita plata in avans (are si ea ca toata lumea rate la banca scadente pe 27 - 28); iar acum trebuie sa platesc salariile lunii august, in timp ce voi inchide luna de cheltuieli iulie.
ileana
 
Mesaje: 14

Re: PLATA SALAR IN AVANS

Mesajde XiSoft » 25 Aug 2011

Avansul de la salarii ar trebui sa apara pe activ in rubrica 5 (debitori altii decat membrii asociatiei); daca se intampla sa fie vreo eroare interna - atunci se dezechilibraza situatia soldurilor.

Daca situatia soldurilor este echilibrata, iar suma despre care discutam nu se afla in rubrica 5 activ - atunci inseamna ca nu am inteles exact situatia. Ar trebui sa ne trimiteti asociatia prin email si sa ne spuneti mai exact despre ce chitanta / angajat este vorba.
XiSoft
Site Admin
 
Mesaje: 1083

Re: PLATA SALAR IN AVANS

Mesajde ileana » 26 Aug 2011

asa e cum ziceti dvs, asa scrisesem si eu in postul anterior; suma platita in avans apare pe activ la pozitia " debitori altii decat membrii asociatiei", iar balanta e echilibrata; problema mea e cum scot suma din aceasta pozitie pt ca, la inceputul lui august s-a emis statul de plata pe iulie care arata avansul dat si restul de plata 0, deci statul de plata in cazul nostru ar trebui sa fie interpretat de program ca o factura. In fine, o sa va trimit asociatia pe mail. multumesc
ileana
 
Mesaje: 14


Înapoi la Utilizare BlocManagerNET