Concediul pe Statul de Salarii

Discuţii despre modul de utilizare al programului BlocManagerNET

Concediul pe Statul de Salarii

Mesajde andrei1302 » 13 Sep 2011

Va rog sa imi indicati o solutie prin care as putea preciza pe statul de salarii numarul de zile de concediu (eventual si remuneratia pentru concediu) de care a beneficiat salariatul in luna respectiva.
Va multumesc !
andrei1302
 
Mesaje: 11

Re: Concediul pe Statul de Salarii

Mesajde COHN LUCIA » 14 Sep 2011

Uunde gasesc, in program,foile de prezenta.Am fost in concediu de odihna si nu pot genera statul de plata corect.Este urgent !
COHN LUCIA
 
Mesaje: 1

Re: Concediul pe Statul de Salarii

Mesajde XiSoft » 15 Sep 2011

In meniul "Salarii", "Generare / vizualizare salariu sau avans" dati dublu click pe un angajat si acolo puteti seta numarul de zile de concediu. Fisele de pontaj (aflate tot in meniul "Salarii") se actualizeaza automat in functie de numarul de zile de concediu. Zilele de concediu se platesc la fel ca si cele lucrate, deci nu este nevoie de introducerea explicita a sumei pentru concedii. Daca doriti sa platiti mai mult, puteti folosi campul "Premii".
XiSoft
Site Admin
 
Mesaje: 1083

Re: Concediul pe Statul de Salarii

Mesajde andrei1302 » 15 Sep 2011

Multumesc mult!
Cred ca ar fi fost utila defalcarea Venitului Brut Realizat in "Indemnizatie Concediu" + "Salariu Brut" pentru a putea calcula corect indemnizatia, conform art. 150 din Codul Muncii. Aceasta trebuie sa fie cel putin egala cu salariul pentru zilele respective dar, in principiu, ea este media salariului zilnic din ultimele 3 luni lucrate.
De exemplu, la un salariu fix de 1000 lei, media zilnica din Mai, Iunie si Iulie este de 3000/64 = 46,88 lei/zi. Asta inseamna ca pentru zilele de concediu acordate in August angajatul va primi 46,88 lei/zi (indemnizatia de concediu) si nu salariul mediu zilnic al acestei luni, 1000/22 = 45,45 lei/zi.
In plus, evidentiind separat Indemnizatia de Concediu in datoriile Asociatiei, ea ar putea fi platita si la o data diferita fata de salariul lunii respective, asa cum prevede acelasi articol (cu 5 zile INAINTE ca angajatul sa plece in concediu).
andrei1302
 
Mesaje: 11

Re: Concediul pe Statul de Salarii

Mesajde XiSoft » 16 Sep 2011

Am notat sugestia. O vom implementa intr-un update viitor.
XiSoft
Site Admin
 
Mesaje: 1083

Re: Concediul pe Statul de Salarii

Mesajde andrei1302 » 28 Sep 2011

Va multumesc mult pentru amabilitate. Consider ca modulul de salarii s-ar imbunatatii simtitor cu aceasta completare.
Din pacate, acum ma lovesc de o alta problema: indemnizatia pentru concediu medical. Din cate m-am interesat, se pare ca aceasta se calculeaza si mai complicat, apoi se modifica bazele de calcul pentru toate contributiile.
Va rog sa imi spuneti daca aveti vreo solutie de urgenta pentru evidentierea concediului medical pe Statul de Plata, mai ales ca acesta influenteaza datele din D112 si validarea acesteia.
Ma gandesc ca as putea face eu calculele separat (intr-un Excel) si apoi sa le introduc in program.
Va multumesc !
andrei1302
 
Mesaje: 11

Re: Concediul pe Statul de Salarii

Mesajde XiSoft » 30 Sep 2011

Concediile medicale nu sunt implementate decoamdata si nici nu avem in plan acest lucru in viitorul apropiat - deoarece se folosesc extrem de rar in cadrul asociatiilor de proprietari. Ideea modulului de salarii din BlocManagerNET este sa ofere o interfata foarte simpla pentru 99% din situatiile de utilizare. Daca am incerca sa acoperim toate cazurile - am ajunge la un modul foarte complex.

Ideea este sa faceti calculul separat, iar apoi sa modificati datoriile generate de program (cand dati "PLATIRE SALARII" apare o casuta de dialog in care aveti un buton "Modifica datoriile generate") Statul de plata plata trebuie editat separat. Declaratia 112 se poate genera din program, iar apoi sa o modificati manual.
XiSoft
Site Admin
 
Mesaje: 1083

Re: Concediul pe Statul de Salarii

Mesajde XiSoft » 30 Apr 2012

A fost implementata modificarea legata de calculul concediilor de odihna.

Pana cand va fi lansata urmatoarea versiune oficiala, puteti instala programul de la adresa:
http://www.xisoft.net/download/BlocManagerNET32Beta.exe
XiSoft
Site Admin
 
Mesaje: 1083


Înapoi la Utilizare BlocManagerNET



cron