Calcul restantierilor

Discuţii despre modul de utilizare al programului BlocManagerNET

Calcul restantierilor

Mesajde lupearobert » 21 Sep 2011

Buna.
As urmatoarea problema.

1. Un proprietar imi da un avans al cheltuieli pentru care eu emit chitanta. (e ok)
2. La rubrica restante proprietarul imi apare cu minus suma data in avans. (e ok)
3. Totalul la rubrica restantieri este de: 4.400,21 Ron (inclus si avansul , dar cu plus)
4. Din cei 4.400,21 Ron scadem avansul care apare cu minus, adica (- 299.94 Ron)
5. Totalul restantierilor ar trebui sa fie: 4.400,21 - 299.94 = 4.100,27 Ron.

Aici apare problema.
Programul imi afiseaza un total de: 3.800,68 Ron ( total in urma scaderii avansului de 299.94).

As dori putin ajutor aici, va multumesc!


*ps: pun atasat un fisier cu tabelul de chaltuieli generat de program, de unde reiese acest calcul.
Daca se calculeaza cu pixul sumele restante cu plus(+) reiese o alta suma la total....
Fişiere ataşate
tabel_cheltuieli_08_2011.pdf
Tabele cheltuieli - 08-2011
(108.89 KiB) Descărcat de 1526 ori
lupearobert
 
Mesaje: 13

Re: Calcul restantierilor

Mesajde XiSoft » 27 Sep 2011

Nu este vorba de o eroare; este vorba de felul in care se interpreteaza notiunea de "total".
In mod normal, cel care priveste un tabel se asteapta sa aiba in partea de jos suma valorilor asa cum sunt (cu plus sau cu minus)

Are logica si ce spuneti dumneavoastra. Restanta "reala" este compusa doar din sumele pozitive (fara avansuri)
Avand in vedere ca acest mod de afisare este folosit de multa vreme si lumea s-a obisnuit cu el - deocamdata nu vom modifica acest comportament.

Daca doriti sa vedeti totalul restantelor - se poate vedea din alte rapoarte (ex: meniul "Rapoarte", "Tabel cheltuieli", "Lista restantierilor...")
XiSoft
Site Admin
 
Mesaje: 1083


Înapoi la Utilizare BlocManagerNET