Repartizare Caldura

Discuţii despre modul de utilizare al programului BlocManagerNET

Repartizare Caldura

Mesajde Alin.ceausescu » 26 Noi 2011

Buna Ziua,
Am nevoie de o sugestie. In asociatia de proprietari curenta se repartizeaza caldura conform ordinului 483/2008 in care se precizeza:
1.    Consumul de energia termică pentru încălzire se repartizează astfel:
a.    Consum de energie termică pentru spaţiile comune – care se repartizează tuturor apartamentelor branşate şi debranşate direct proporţional cu cota parte indiviză a fiecărui apartament.
b.    Consum de energie termică pentru apartamente – care se repartizează astfel:
i.   pentru apartamentele debranşate – direct proporţional cu SET-ul fiecărui apartament debranşat;
ii.       pentru apartamentele branşate – direct proporţional cu suprafaţa utilă a fiecărui apartament branşat.
In aceasta asociatia s-a facut inventarierea suprafetelor echivalente termic si am datele cu SET-ul fiecarui apartament.
Cum pot sa impart caldura folosind programul?
Alin.ceausescu
 
Mesaje: 91

Re: Repartizare Caldura

Mesajde XiSoft » 28 Noi 2011

Redenumiti un parametru cu "suprafata incalzita", sa zicem, si puneti asa:
- pentru apartamentele debransate, valoarea SET
- pentru apartamentele bransate, suprafata utila

Setati coloana de caldura in asa fel incat se se repartizeze dupa noul parametru.
XiSoft
Site Admin
 
Mesaje: 1083

Re: Repartizare Caldura

Mesajde virgil » 28 Noi 2011

nu este treaba mea dar ma maninca curiozitatea sa intreb:
daca am 2 apartamente, fiecare de 50mp dar primul are 1 calorifer cu 10 elementi si al doi-lea are 1 calorifer cu 20 elementi, cum impartiti factura intr-un mod just?
pentru ca parerea mea este ca imparteala dupa SU nu este buna.
virgil
 
Mesaje: 21

Re: Repartizare Caldura

Mesajde Alin.ceausescu » 30 Noi 2011

Conform prevederilor art.3, pct.17 din Ordinul 343/2010 se tine de factorul de recalculare k unde factorul de recalculare k - este mărimea adimensională utilizată pentru recalcularea suprafeţei utile a apartamentului luat în calcul la repartizarea energiei termice în cazul în care corpul/corpurile de încălzire este/sunt modificat(e) faţă de soluţia de proiect, fără ca prin aceasta să se modifice cota indiviză şi se calculează cu relaţia:

k = (set.mas.+Set.Pro / 2 * set.pro)

Unde:

SETmas – suprafaţa echivalent termic modificată a aceluiaşi corp de încălzire [m2]
SETpro – suprafaţa echivalent termic de proiect a corpului de încălzire [m2]

Apar următoarele cazuri:
a.       nu au avut loc modificări ale corpurilor de încălzire → SETmas= SETpro atunci k=1 şi SUf = SUi
b.      au avut loc modificări sau suplimentări ale corpurilor de încălzire în sensul măririi SET → SETmas > SETpro atunci k>1 (supraunitar) → SUf = k x SUi se măreşte
c. au avut loc modificări sau reduceri ale corpurilor de încălzire în sensul micşorării SET → SETmas < SETpro atunci k<1 (subunitar) → SUf = k x SUi se micşorează

Intrebarea este cum putem face ca programul sa calculeze caldura in functie de acesti parametri.

1.    Consumul de energia termică pentru încălzire se repartizează astfel:
a.    Consum de energie termică pentru spaţiile comune – care se repartizează tuturor apartamentelor branşate şi debranşate direct proporţional cu cota parte indiviză a fiecărui apartament.
b.    Consum de energie termică pentru apartamente – care se repartizează astfel:
i.   pentru apartamentele debranşate – direct proporţional cu SET-ul fiecărui apartament debranşat;
ii.       pentru apartamentele branşate – direct proporţional cu suprafaţa utilă a fiecărui apartament branşat.

Aceasta este legislatia in vigoare si asa trebuie calculata caldura:
Alin.ceausescu
 
Mesaje: 91

Re: Repartizare Caldura

Mesajde Alin.ceausescu » 30 Noi 2011

Se poate implementa in program acesti parametrii?
Alin.ceausescu
 
Mesaje: 91

Re: Repartizare Caldura

Mesajde XiSoft » 02 Dec 2011

Nelamurirea mea este, cum calculati suprafata ehivalent termica a unui corp de incalzire neregulat ?
Putem avea un calorifer "clasic" stil din fonta - inlocuit cu un model modern care este alcatuit din niste tevi acoperite cu tabla de aluminiu.
Poate fi un apartament care si-a pus centrala si care a ramas doar cu niste tevi mai groase in loc de calorifere. Din nou, destul de greu de calculat suprafata echivalent termica (m-as gandi mai degraba la un "volum")

S-ar putea sa nu inteleg eu procedura, dar mi se pare un calcul destul de complicat de facut fara o firma specializata.
XiSoft
Site Admin
 
Mesaje: 1083

Re: Repartizare Caldura

Mesajde Alin.ceausescu » 02 Dec 2011

Buna Seara,

Aceasta SET este calculata cu ajutorul indici de transfer termic conform cu conducivitatea materialelor, transfer termic, tine sema de izolatia conductelor...
Pentru a putea comercializa pe piata un anumit tip de calorifer fiecare firma trebuie sa aiba date in despre ele care sunt colectate de ANRSC, iar din cate am inteles daca exista si calorifere confectionate din teava de fier se poate calcula in functie de dimensiunea tevilor din care sunt confectionate. Din cate stiu exista tabele cu asemenea echivalente. Daca doriti mai multe detalii pot sa discut cu inginerul care a facut inventarierea in asociatie.
Pot sa atasez un model de PV cu o invenariere pentru un apartament.

In urma invenatarieri facuta de o firma specializata acreditata ANRSC a rezultat o suprata echivalenta termic (SET) totala, procentul 100%. Mai jos descriu ce a rezultat in urma acestei invetarieri.
- Din aceasta un procent de 10,47% reprezinta spatiile comune care se imparte tuturor proprietarilor in functie de cota parte indiviza. Aceasta reprezinta conductele din subsol, caloriferele de pe casa scari, caloriferele din casa liftului si alte corpuri de pe proprietatea comuna.
- Un alt procent de 7,64 % se repartizeaza ap. care s-au debransat in functie de SET.
- Un procent din consumul total 4,84% se deduce din factura se extrage din consumul total si se factureaza individual unui agent economic acesta nu plateste caldura.
- Restul ce ramane 77.04% se repartizeaza ap. bransate in functie de suprafata utila trecuta in actul de proprietate. Aici intervine si factorul de recalculare k care poate sa creasca suprafata utila a apartamentului daca proprietarul si-a modificat instalatia prin montarea de alte calorifere fata de cele din proiect (poate au o putere calorica mai mare) sau poate sa scada suprafata utila daca proprietarul si-a debransat un corp de incalzire.
- Energia termica nu se repartizeaza proprietarilor bransati in functie de SET stabilit deoarece la constructia imobiluli prop de la etajele inferioare au calorifere mai mici decat proprietari de la etajele superioare care au calorifere mai mari pentru ca instalatia sa fie echilibrata si toti proprietari sa primeasca aceiasi cantitate de energie termica.
Alin.ceausescu
 
Mesaje: 91

Re: Repartizare Caldura

Mesajde Alin.ceausescu » 02 Dec 2011

Orice modificare a SET prin blindarea coloanelor, izolarea acestora, duce la modificare SET total si a procentelor ce se repartizeaza din consumul total.
Sunt sigur ca programul poate sa repartizeze caldura dupa ordinul in vigoare cu putine modificari. Prin introducerea de noi parametri si prin adaugarea de noi coloane de caldura. De asemene prin introducerea unor noi parametri de calcul pentru fiecare proprietar.
Alin.ceausescu
 
Mesaje: 91

Re: Repartizare Caldura

Mesajde XiSoft » 05 Dec 2011

Se aplica ce am spus in prima replica. Cand repartizati factura, calculati cat revine in lei pentru procentele respective.
Folositi parametrii existenti pentru a introduce proportiile gata calculate (cu tot cu factorul respectiv K)
XiSoft
Site Admin
 
Mesaje: 1083


Înapoi la Utilizare BlocManagerNET



cron