Fond Penalizari

Discuţii despre modul de utilizare al programului BlocManagerNET

Fond Penalizari

Mesajde Groza Alexandru » 20 Dec 2011

Am urmatoarea situatie:

Fond penalizari (Aici sunt adunaţi banii proveniţi din "Penalizarea procentuală" aplicată restanţierilor). -detaliat pe fiecare apartament

Factura platita din fond penalizari , setat ca sumele care intra sau ies sa fie distribuite egal.Ce am vrut eu era ca sumele sa fie distribuite egal intre cei care au penalizari procentuale,in schimb imi trage de la fiecare apartament,implicit sunt apartamente cu minus la acest fond.

Cum trebuie sa setez sa fie corect?

Multumesc.
Groza Alexandru
 
Mesaje: 1

Re: Fond Penalizari

Mesajde XiSoft » 22 Dec 2011

Fondul de penalitati ar trebui setat fara detalierea soldului pe apartament (practic nu putem spune ca, cineva care a fost penalizat "are" niste bani in fondul respectiv)
Daca soldul este detaliat pe asociatie, practic nu mai avem problema despre care spuneti.
XiSoft
Site Admin
 
Mesaje: 1083

Re: Fond Penalizari

Mesajde Avrigianu Lucian » 15 Feb 2012

Groza Alexandru scrie:Am urmatoarea situatie:

Fond penalizari (Aici sunt adunaţi banii proveniţi din "Penalizarea procentuală" aplicată restanţierilor). -detaliat pe fiecare apartament

Factura platita din fond penalizari , setat ca sumele care intra sau ies sa fie distribuite egal.Ce am vrut eu era ca sumele sa fie distribuite egal intre cei care au penalizari procentuale,in schimb imi trage de la fiecare apartament,implicit sunt apartamente cu minus la acest fond.

Cum trebuie sa setez sa fie corect?

Multumesc.

vedeti definitia fondului de penalizari din lg 230/2007 si hg 1588/2007
fondul de penalizari este al asociatiei implicit al tuturor locatarilor si nicidecum al celor ce platesc penalizari.
setati fondul ca fiind cu evidenta pe asociatie.
Avrigianu Lucian
 
Mesaje: 8


Înapoi la Utilizare BlocManagerNET