Subventiile de caldura

Discuţii despre modul de utilizare al programului BlocManagerNET

Subventiile de caldura

Mesajde Liliana » 15 Mar 2012

Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea problema: Doresc sa incep utilizarea programului din luna martie, din factura de la Radet venita in luna martie, trebuie sa scad subventiile la caldura pentru consumul din februarie ( trecute in lista de plata pe luna februarie). Am trecut in program facturile de Radet pe fiecare scara si am bifat factura subventionata, am mers in meniul cheltuieli si reducere incalzire si am trecut suma la apartamentele care beneficiaza de subventii de caldura. Totul pare Ok, daca merg in meniul cheltuieli adauga chitanta imi arata ca am de plata suma de...din care sunt scazute subventiile de caldura.(exact cat am de plata in momentul de fata la Radet) Suma pentru subventiile aferente lunii martie, trebuie sa le scad din factura de la Radet in luna Aprilie. Aceasta suma trebuie trecuta in program in meniul initializare ca avans la furnizor sau o trec in luna aprilie tot asa, factura subventionata si sumele pentru fiecare apartament care beneficiaza de caldura?Trebuie sa-mi apara in situatia soldurilor ca suma in avans la furnizor? Va multumesc!
Liliana
 
Mesaje: 7

Re: Subventiile de caldura

Mesajde XiSoft » 17 Mar 2012

Modul obisnuit de operare este asa cum ati facut si dumneavoastra. Adica, in fiecare luna de program se introduce factura (sau facturile, daca sunt mai multe scari) si subventia corespunzatoare.

Problema este ca, momentan sunt niste restrictii:
- facturile care se reduc trebuie sa fie din luna curenta (ca sa poata fi modificata datoria corespunzatoare)
- facturile care se reduc trebuie distribuite in luna curenta

Daca sunteti in vreo situatie in care va "incurca" aceste restrictii, atunci puteti inregistra subventiile in felul urmator:
- introduceti o factura negativa de la furnizorul de energie termica
- o distribuiti fiecarui locatar care are subventie (ex: cu "Distribuire multipla...")
XiSoft
Site Admin
 
Mesaje: 1080

Re: Subventiile de caldura

Mesajde lupearobert » 02 Dec 2016

Buna ziua

Exista posibilitatea ca atunci cand afisam subventiile pe coloana REDUCERE sa poata fi afisate cu - (minus) pe tabel ?

INtreb acest lucru pt ca locatarii sa stie de la inceput ca sumele respective din coloana REDUCERE se scad din totalul lunii si nu se aduna !!!

Se-ar putea implementa o bifa la rubrica: AFISARE - FORMATAREA TEXTUL ”PT AFISARE COLOANA CU - BIFATI AICI...”

Cu stima si respect...
Robert - Arad
lupearobert
 
Mesaje: 13

Re: Subventiile de caldura

Mesajde XiSoft » 05 Dec 2016

Daca doriti sa apara valori cu minus, puteti introduce subventiile sub forma unei facturi negative pe care sa o repartizati cu minus la proprietarii care beneficiaza de ea.
XiSoft
Site Admin
 
Mesaje: 1080

Re: Subventiile de caldura

Mesajde lupearobert » 05 Ian 2017

MULTUMESC...

Buna ideea...
lupearobert
 
Mesaje: 13


Înapoi la Utilizare BlocManagerNET