Distribuire dif +/-AR ap nelocuite

Discuţii despre modul de utilizare al programului BlocManagerNET

Distribuire dif +/-AR ap nelocuite

Mesajde Miron Dorina » 23 Mar 2012

Cum pot configura ca diferentele de apa sa apara numai ptr apartamentele locuite, diferenta repartizata in mod egal?
Miron Dorina
 
Mesaje: 6

Re: Distribuire dif +/-AR ap nelocuite

Mesajde Valy » 23 Mar 2012

redenumiti un "alt parametru" in "diferente apa" , il puneti pe 1 la ap. locuite si pe 0 la celelalte si setati ca diferentele la apa sa se distribuie dupa parametrul "diferente apa" (configurare---coloane tabel--- apa rece si apoi jos la repartizare pierderi)
Valy
 
Mesaje: 93

Re: Distribuire dif +/-AR ap nelocuite

Mesajde carmen » 09 Iun 2012

Buna ziua,

Va rog sa imi spuneti cum pot proceda pentru o reglare in situatia urmatoare:

De cateva luni de zile factura de apa este foarte mare, cu un consum de 150 mc mai mare decat normal (1200-1300 Ron)
Pana la clarificarea situatiei (verificari apometre, schimbare apometru general) am repartizat diferenta dintre consumurile individuale si apometrul general, in mod egal, tuturor proprietarilor. Unii ditre proprietari au platit, altii au inca restante (sumele fiind destul de mari).
Acum am constatat ca toata acesta pierdere este de la un proprietar (care a fost dat in judecata ca sa putem intra in apartament si sa ii verificam instalatiile).
Toata diferenta, pe lunile anterioare ar trebui reglata, in sensul returnarii sumelor proprietarilor care au platit sau au fost debitati, in lunile anterioare, si trecuta acesta diferenta
proprietarului in vina, urmand sa il dam in judecata pentru recuperarea intregii pagube.

Cum pot face aceasta reglare ? Vorbim si de sume foarte mari, de aproape 100 Ron (16 mc) / luna.
Este vorba de lunile ianuarie / aprilie.

Va multumesc mult
carmen
 
Mesaje: 63

Re: Distribuire dif +/-AR ap nelocuite

Mesajde XiSoft » 11 Iun 2012

Orice reglare intre apartamente se face dupa urmatoarea idee: dintr-o factura oarecare:
- distribuiti suma X cu minus la un apartament (sau la un grup de apartamente) pe o coloana oarecare (ex: Diverse)
- distribuiti suma X cu plus la un apartament (sau la un grup de apartamente) pe o coloana oarecare (preferabil aceeasi)

Tot ce aveti de facut, este sa stabiliti cat scadeti la fiecare, si cat adunati la apartamentul care a provocat pierderea.
Pentru repartizare puteti folosi "Distribuire multipla" si o coloana "Diverse" (nu merge cu cea de apa, pentru ca are contoare)
XiSoft
Site Admin
 
Mesaje: 1083

Re: Distribuire dif +/-AR ap nelocuite

Mesajde carmen » 12 Iun 2012

Buna seara,

Va multumesc pentru raspuns.

Eu am distribuit aceasta diferenta pe o coloana separata (apa comun), in mod egal la toata lumea, coloana inclusa in totalul de intretinere.
Acum, unii au platit, altii nu au platit, si, in acest caz, sumele apar ca restanta in coloana de restante intretinere.

Intrebare: Cand fac reglarea, pentru cei care au platit vor aparea sumele reglate cu minus pe coloana de restante, ca un avans, iar pentru cei care nu au platit
se vor anula sumele restante pe coloana de restante ? Este corect ?

Multumesc mult !
carmen
 
Mesaje: 63

Re: Distribuire dif +/-AR ap nelocuite

Mesajde XiSoft » 13 Iun 2012

Reglarea fiind o coloana obisnuita, intra in intretinerea calculata pe luna curenta.
Nu avem cum sa modificam o restanta (o datorie generata anterior). Scaderea (reglajul) se va face din intretinerea curenta.
XiSoft
Site Admin
 
Mesaje: 1083


Înapoi la Utilizare BlocManagerNET