de ce nu imi apar toate valorile in balanta

Discuţii despre modul de utilizare al programului BlocManagerNET

de ce nu imi apar toate valorile in balanta

Mesajde Andersson Alice Florentina » 04 Apr 2012

Buna ziua,

Am si eu nevoie de putin ajutor in sensul ca nu inteleg de ce in situatia de activ si pasiv nu imi apar toate sumele. Mai exact, am introdus toate facturile si chitantele aferente, singura factura introdusa dar inca neachitata (cu data scadenta 29 aprilie) este factura de Radet. Aceasta valoare nu ar tb sa imi apara in coloana de pasiv la punctul 5 (furnizori inca neachitati)? Daca da, cum fac sa imi figureze acolo?
Si cred ca tot acolo ar trebui sa -mi apara si salariile ,care inca nu au fost platite (scadenta 30 aprilie)?

O alta problema este suma aferenta restantierilor, nu ar trebui sa se regeaseasca in Activ la punctul 4?
Mentionez ca am introdus calculul intretinerii pentru cheltuielile din luna Martie, data afisarii va fi pe 10 Aprilie cu scadenta 30 Aprilie. Am facut eu ceva gresit sau?

Multumesc anticipat pentru ajutor!
Andersson Alice Florentina
 
Mesaje: 48

Re: de ce nu imi apar toate valorile in balanta

Mesajde Valy » 04 Apr 2012

Dupa ce veti inchide luna martie si treceti la luna urmatoare o sa apara in balanta tot ceea ce doriti dumneavoastra.
Valy
 
Mesaje: 93

Re: de ce nu imi apar toate valorile in balanta

Mesajde Andersson Alice Florentina » 04 Apr 2012

Am inteles, dar eu ca sa inchid luna, trebuie sa am balanta egala. Ce fac in acest caz? Trebuie sa creez acel cont fictiv sau cum?
Andersson Alice Florentina
 
Mesaje: 48

Re: de ce nu imi apar toate valorile in balanta

Mesajde XiSoft » 04 Apr 2012

Ideea este asa: exista cateva situatii in care dumneavoastra v-ati astepta sa apara valori in situatia soldurilor si nu apar:
- restantele la fonduri si la penalizare procentuala (nu apar pentru ca, sumele respective nu impacteaza nici o alta rubrica - nu au ca si corespondent o factura)
- facturile introduse in luna curenta si neplatite (la fel, inca nu au generat nici o datorie, prin urmare nu au nici un impact)

De asemenea, facturile introduse in luna curenta (distribuite in program sau nu) si platite, vor aparea ca si "facturi platite si nerepartizate" deoarece raportat la situatia curenta, in care inca nu au aparut doatoriile curente (generate de facturile respective) facturile respective sunt "nerepartizate".

In afara operatiunilor de initializare (adaugarea de datorii initiale ale locatarilor, ale asociatiei, soldul de casa si banca, soldul fondurilor) toate operatiunile din program sunt gandite in asa fel incat sa nu dezechilibreze situatia soldurilor (lucru normal dealtfel)

Daca in momentul initializarii aveti un dezechilibru, motivul nu este pentru ca "nu apare o anumita suma pe pozitia X". Ceea ce aveti de facut este sa verificati datele de initializare: datoriile proprietarilor, datoriile asociatiei, soldul de casa si banca, soldul fondurilor. Daca balanta ramane dezechilibrata, motivele sunt cele pe care le gasiti in meniul "INITIALIZARE", "Situatia soldurilor" (pe scurt: daca pe activ e mai mult inseamna ca aveti bani neevidentiati, de exemplu s-a adunat un fond si nu s-a trecut in registru; daca aveti mai mult pe pasiv, inseamna "lipsa" care poate proveni dintr-o greseala, de exemplu s-a omis repartizarea unei facturi, desi a fost achitata catre furnizor)
XiSoft
Site Admin
 
Mesaje: 1083

Re: de ce nu imi apar toate valorile in balanta

Mesajde Andersson Alice Florentina » 04 Apr 2012

Multumesc pentru raspuns, ce vreau sa mentionez este ca valorile au fost verificate si paraverificate. Ce am avut in momentul in care am inceput introducerea datelor pt noua lista de intretinere (moment pt care am decis is inceperea utilizarii programului) am trecut si evidentiat in program. Ne-am verificat si cu situatia facuta manual si datele sunt corecte. Acum pe 10 Aprilie trebuie sa afisez lista si nu stiu cum sa procedez....pt ca nici nu vreau sa afecteze situatiile pe viitor. Sincer nu stiu cum sa procedez :(
Andersson Alice Florentina
 
Mesaje: 48

Re: de ce nu imi apar toate valorile in balanta

Mesajde XiSoft » 05 Apr 2012

In cele mai multe cazuri, situatia facuta "de mana" nu este corecta. Cea din program va putem garanta ca reflecta realitatea - pentru ca este folosita de peste 1000 de asociatii. Daca ati verificat datele de intrare, va ramane de facut exact ce va spune programul in meniul "INITIALIZARE", "Situatia soldurilor".
XiSoft
Site Admin
 
Mesaje: 1083


Înapoi la Utilizare BlocManagerNET