Factura achitata anul trecut - cum procedez pentru a o repartiza?

Discuţii despre modul de utilizare al programului BlocManagerNET

Factura achitata anul trecut - cum procedez pentru a o repartiza?

Mesajde Mariana Gheorghe » 24 Apr 2012

Bună seara! Am la o asociație următoarea situație: la inițializarea asociației nu mi s-au dat toate facturile achitate dar nerepartizate, iar acum după un an mi se cere să repartizez o factură. Am introdus factura dar pentru ca ea să fie și achitată am tot încercat tot felul de artificii pentru a nu deprecia soldul de casă. Dacă încasez ca venit, acesta trebuie să-l repartizez într-un fond și dacă plătesc factura din fond n-o mai pot repartiza. Cum pot rezolva această situație? Vă rog mult să mă ajutați.
Mariana Gheorghe
 
Mesaje: 8

Re: Factura achitata anul trecut - cum procedez pentru a o repartiza?

Mesajde XiSoft » 26 Apr 2012

Ideea este asa:
- introduceti factura "normal" si o repartizati
- platiti factura

In acest moment soldul de casa nu mai este bun (factura fusese platita mai demult) deci trebuie sa "punem banii la loc"; facem asa:
- introducem un venit (cu aceeasi suma)
- repartizam venitul in "fondul in curs de claraficare" care a fost initializat in prima luna cu diferenta dintre activ si pasiv
- incasam venitul

Impactul acestor operatiuni este doar faptul ca, fondul "in curs de clarificare" creste cu suma facturii respective.
Logica este ca: daca in prima luna nu s-a fi omis factura respectiva, diferenta dintre activ si pasiv ar fi fost mai mica - cu suma X.
XiSoft
Site Admin
 
Mesaje: 1083


Înapoi la Utilizare BlocManagerNET