STERGERE ASOCIATIE

Discuţii despre modul de utilizare al programului BlocManagerNET

STERGERE ASOCIATIE

Mesajde Dana Taifas » 04 Mai 2012

Cum pot sterge o Asociatie pentru care nu mai tin evidentele? Am trei asociatii de acest gen si nu pot folosi numarul acesta de apartamente pentru o Asociatie noua ! Multumesc frumos!
Dana Taifas
 
Mesaje: 10

Re: STERGERE ASOCIATIE

Mesajde Valy » 07 Mai 2012

Dumneavoastra ati cumparat dreptul de a folosi programul pentru un anumit numar de apartamente, indiferent daca le folositi sau nu. Odata creeata o asociatie aceasta nu se poate sterge pentru a refolosi numarul de apartamente. Atunci cand doriti sa creeati alte asociatii pe care le-ati preluat ulterior, este nevoie sa achizitionati din nou numarul necesar de apartamente. Investitia este atat de minora fata de beneficiile pe care vi le ofera producatorul acestui program.
Valy
 
Mesaje: 93

Re: STERGERE ASOCIATIE

Mesajde nicavalentin » 06 Sep 2012

Deci sa intelegem ca daca achizitionam de ex.100 de ap. pot crea cate asociatii am nevoie dar in limita acestor 100 de ap?
Ok, dar daca ulterior mai doresc sa achizitionez de ex.inca 100 de ap.(pt.a crea si alte asociatii), acestea se adauga langa primele ap./asociatii in acelasi program? Sau deschid doua aplicatii diferite?
nicavalentin
 
Mesaje: 48

Re: STERGERE ASOCIATIE

Mesajde Valy » 06 Sep 2012

Pe fiecare asociatie o deschideti individual, deci daca luati 100 ap. si faceti 5 asociatii a cate 20 ap., atunci veti avea 5 fisiere separate.
Valy
 
Mesaje: 93

Re: STERGERE ASOCIATIE

Mesajde nicavalentin » 17 Sep 2012

Ok, si daca dupa ce am deja cele 5 asociatii a cate 20 de ap.mai cumpar inca 50 de ap.pt.a face alte 2 as? Voi deschide 7 fisiere? Stie programul sa le adauge si pe cele achizitionate ulterior? Multumesc Valy ca de la xisoft vad ca nu raspunde nimeni.
nicavalentin
 
Mesaje: 48

Re: STERGERE ASOCIATIE

Mesajde Valy » 18 Sep 2012

Asa este, vor fi 7 fisiere ulterior, iar programul le va creea si le va recunoaste fara probleme. Poate ca este incomod sa ai atatea fisiere mai ales cand e vorba de multe asociatii, candva cei de la Xisoft se gandeau la un fel "file manager" care sa gestioneze toate asociatiile la un loc dar nu s-a mai auzit nimic de varianta asta. Dar poate e si un avantaj asa, caci daca plecati de la o asociatiei, atunci le trasmiteti doar fisierul asociatiei respective si ei pot folosi programul in continuare.
Valy
 
Mesaje: 93

Re: STERGERE ASOCIATIE

Mesajde nicavalentin » 18 Sep 2012

Da si eu cred ca e mai bine asa, din perspectiva transmiterii doar a fisierului respectiv in caz de plecare de la o asociatie, asta daca asoc.respectiva a platit pt.achizitionarea prgr. Daca nu, si a investit adm.din banii lui... atunci ura si la gara. Multumesc oricum pt.inf. Ma gandeam sa achizitionez si eu cateva ap. (din banii mei, nu ai asoc.) ca sa vad cum merge. O fi ok? M-oi descurca? Or accepta astia de la primarie si adm.fin.formularele si registrele astea tiparite de prgr?
nicavalentin
 
Mesaje: 48

Re: STERGERE ASOCIATIE

Mesajde Valy » 18 Sep 2012

Programul se invata de la sine, e foarte simplu de utilizat. Daca nu ati folosit alte programe, o sa fie foarte usor sa lucrati cu el, altfel exista tendinta sa tot faci comparatii cu "celalalt". Dar nu cred ca gasiti altceva mai bun pe piata, acuma depinde si de cum te obisnuiesti. In ceea ce priveste acceptarea formularelor, cate "marii", atatea "palarii". Nu cred ca veti avea vreodata probleme legat de forma , ci mai degraba trebuie sa aveti grija la continutul lor.
Valy
 
Mesaje: 93

Re: STERGERE ASOCIATIE

Mesajde nicavalentin » 19 Sep 2012

Multumesc pt.rasp. Sunteti mai activ decat adm.forumului. Si eu cred ca prgr.e ok. Daca ma va lasa sa setez eu codul CAEN cred ca o sa iau si eu de proba cateva ap.pt.un bl.mai micut sa vad cum ma voi descurca. Dar mai am o nedumerire: daca le dai un fisier celor de la o as.la care renunti de ex. ei cum il vor vedea fara prg.de baza fara radacina? Sau il vor putea vizualiza (fisierul asoc.respective) doar ca pe o baza de date din trecut? Vor putea lista ceva de acolo?
Multumesc anticipat.
nicavalentin
 
Mesaje: 48

Re: STERGERE ASOCIATIE

Mesajde XiSoft » 19 Sep 2012

Programul in sine nu cere nici un fel ce "cheie" legata de calculator - deci noii utilizatori il vor putea instala fara probleme.
Trebuie sa le dati doar kit-ul de instalare si baza de date (fisierul asociatie)

Puteti sa procedati asa:
- le faceti o copie cu CD-ul programului
- le dati "fisierul asociatie" corespunzator (pe care il gasiti in directorul: C:\Program Files\BlocManagerNET\Data)

PS: nu am mai intervenit in discutie, pentru ca domnul Valy a scris cam ceea ce am fi raspuns si noi; legat de codul CAEN, am raspuns pe discutia cealalta
XiSoft
Site Admin
 
Mesaje: 1083

Următorul

Înapoi la Utilizare BlocManagerNET