Setare Valori

Discuţii despre modul de utilizare al programului BlocManagerNET

Setare Valori

Mesajde Alin.ceausescu » 20 Mai 2012

Am urmatoarea situatie: Intr-o asociatie s-a hotarta strangerea fondului de rulment. Unele dintre apartamente au ajuns la valoarea pe care trebuia sa o strang conform raportului de predictie fond de rulment. Am vazut cand am incercat sa fac distribuire multipla mai multe obtiuni pentru setare valori individuale. Pe care dintre aceste o pot folosi astfel incat la apartamentele care si-au atins valarea maxima sa nu mai repartizez nimic.
Alin.ceausescu
 
Mesaje: 91

Re: Setare Valori

Mesajde Niculae Emil Alexandru » 21 Mai 2012

Varianta 1:
- Faceti totalul fondului ce a ramas de incasat de la toate ap., de exemplu 1000 ron;
- Intrati in meniul Cheltuieli > Aduna Fond > Fond de rulment > Completati 1000;
- Distribuiti cheltuiala cu Distribuire multipla;
- Click in dreptul fiecarui ap. in coaloana cu suma > Completati suma > De ex: ap 1 - 300 ron, ap. 4 - 500 ron, ap. 14 - 200 ron. (Setare valori se foloseste in cazul in care doriti sa importati dintr-un fisier excel valorile fondului ce trebuie adunat pt. fiecare ap.);
- In tabel in dreptul ap. de mai sus vor aparea in coloana Fond de rument sumele specificate;
- Inchideti luna, afisati lista;
- In momentul in care fondul va fi platit de catre proprietari (de ex. ap 1 plateste 100 de lei din cei 300 stabiliti) atunci cand introduceti chitanta selectati Fond de rulment si acesta se va scadea automat din datorie, iar in luna urmatoare va aparea in coloana Restante Fonduri suma de 200;
- in functie de sistemul de penalizari al asociatiei debifati sau nu "Fond rulment" din meniul Configurare > Politca penalizarilor > Mai multe optiuni;
Varianta 2:
- in cazul in care s-a hotarat strangerea fondului de rulment in 4 transe;
- 1000:4=250/luna/asociatie;
- Distribuiti la fel ca in primul caz, numai ca distribuiti 250 ron in fiecare luna si specificati ce valoarea revine fiecarui ap.
Depinde foarte mult de sistemul de penalizari. Daca nu se aplica penalizari pentru intarzierea la plata a fondului de rulment atunci varianta 1 e cea mai simpla, in caz contrar varianta 2 ar trebui aplicata.
Daca nu sunteti lamurit sunati-ma 0744497690.
Niculae Emil Alexandru
 
Mesaje: 3


Înapoi la Utilizare BlocManagerNET