Avans fond rulment

Discuţii despre modul de utilizare al programului BlocManagerNET

Avans fond rulment

Mesajde SANFIRA AURELIAN-DANIEL » 15 Iun 2012

Buna ziua,
un proprietar nu avea fond de rulment si a platit un avans odata cu intretinerea. Am introdus chitanta cu toata suma (intretinere + avans FR). S-a scazut intretinerea, iar diferenta am inregistrat-o ca avans pt. fond rulment. In dosarul "TABEL" pe coloana fond de rulment imi apare cu minus suma platita ca avans, chiar si dupa inchiderea lunii. Ce am gresit? Cum trebuia sa introduc avansul la fondul respectiv? Multumesc.
SANFIRA AURELIAN-DANIEL
 
Mesaje: 37
Localitate: Bucuresti

Re: Avans fond rulment

Mesajde Oarga Madalin » 15 Iun 2012

Folositi optiunea "Aduna fond" din meniul "Cheltuieli" sau din dosarul "Cheltuieli si facturi". Selectati denumirea fondului respectiv (Fond de rulment), dupa care introduceti suma platita de proprietar. Apoi distribuiti cheltuiala la apartamentul respectiv. Dupa inchiderea lunii curente va disparea si suma cu minus, evidenta fondului de rulment actualizandu-se corespunzator.
Spor la treaba !
Oarga Madalin
 
Mesaje: 8

Re: Avans fond rulment

Mesajde SANFIRA AURELIAN-DANIEL » 15 Iun 2012

Fondul de rulment este actualizat corespunzator si acum. Suma respectiva apare la acel aprtament. Eu intrebam cum fac sa scap de acea suma cu minus de pe coloana respectiva, care nu ma deranjeaza acuma. Dar daca va trebui majorat fondul de rulment, la acel apartament fiind o suma cu minus(pe coloana), tot ce voi pune cu plus se va anula cu suma respectiva.
SANFIRA AURELIAN-DANIEL
 
Mesaje: 37
Localitate: Bucuresti

Re: Avans fond rulment

Mesajde Oarga Madalin » 16 Iun 2012

Era vorba de crearea obligatiei de constituire/majorare a fondului de rulment, deoarece ati precizat ca nu avea fond de rulment. Pentru a putea incasa de la un proprietar o anumita obligatie (intretinere, fond de rulment, fond de reparatii, etc.) mai intai trebuie generata acea obligatie prin optiunile oferite de program. Incasand orice suma pentru care nu exista generata o obligatie, veti avea intotdeauna in situatii avansuri, respectiv sume cu minus.
Toate sumele incasate ca avans vor aparea cu minus in luna urmatoare. Daca exista obligatia creata, atunci avansul platit se va anula cu obligatia de plata. Aceasta situatie va aparea numai in dosarul "Tabel".
Odata cu incasarea avansurilor pentru fondurile constituite de asociatie, acestea vor fi actualizate implicit cu aceste sume la momentul incasarii, dar nu vor fi afectate niciodata de generarea obligatiei de plata a acestor fonduri.
Oarga Madalin
 
Mesaje: 8

Re: Avans fond rulment

Mesajde SANFIRA AURELIAN-DANIEL » 16 Iun 2012

Multumesc pentru lamurire,
intuiam eu oarecum problema, dar am zis sa fiu sigur de ceea ce am de facut. Bine ca am vazut imediat ce am inchis luna si nu am lucrat cine stie ce in luna noua. O sa restaurez asociatia inainte de inchidere, generez obligatia de plata pentru FOND RULMENT, distribui suma numai la acel apartament si se rezolva treaba. Inchid luna si mergem inainte. Multumesc inca o data.
SANFIRA AURELIAN-DANIEL
 
Mesaje: 37
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Utilizare BlocManagerNET