Eroare constituire fond alte sume

Discuţii despre modul de utilizare al programului BlocManagerNET

Eroare constituire fond alte sume

Mesajde Liliana » 01 Iul 2012

Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea problema:
In prima luna de utilizare a programului am avut o suma de bani in plus in casa (pe activ) care i-am considerat ca bani neevidentiati de fostul administrator. Am constituit un fond alte sume si am trecut suma care o aveam in plus.
Inainte de inchiderea lunii a doua s-a constatat ca o parte din banii in plus erau datorita unor calcule gresite facute pentru impozitele ANAF (tot din trecut). Adica in liste a fost trecut mai mult si s-a platit mai putin.
Eu trebuie acum sa repartizez proprietarilor (doar o parte din suma din acel fond constituit de mine) in urmatoarea lista de intretinere.
Cum procedez ?
Va multumesc!
Liliana
 
Mesaje: 7

Re: Eroare constituire fond alte sume

Mesajde XiSoft » 03 Iul 2012

Avand in vedere, ca avti avut un "plus" in situatia soldurilor, banuiala mea este, ca banii respectivi s-au strans de la proprietari, dar nu s-a facut plata. Prin urmare, ideea ar fi sa introduceti o factura cu bifa "plata se face dintr-un fond", iar cand o platiti, sa alegeti fondul alte sume. (cel creat cu banii "in plus")

Daca doriti sa repartizati suma proprietarilor, este suficient sa introduceti o factura normala, insa atunci nu se diminueaza fondul respectiv. (deci, cred ca ar trebui sa folositi prima varianta)
XiSoft
Site Admin
 
Mesaje: 1084

Re: Eroare constituire fond alte sume

Mesajde Liliana » 03 Iul 2012

Multumesc pentru raspuns.
Am incercat varianta sa introduc o factura si sa pun bifa ca se plateste din acel fond, dar nu trebuie sa mai platesc acea factura.
Ce trebuie sa fac este sa distribui o factura cu valoare negativa proprietarilor. Am inregistrat o factura cu valoare negativa pentru a putea sa distribui banii inapoi proprietarilor( pentru ca au platit mai mult in lunile anterioare). Insa nu stiu cum sa procedez, sa se scada banii si din acel fond cu suma pe care trebuie sa o distribui inapoi proprietarilor. Acum la afisarea listelor eu o sa incasez mai putin ( cu acea suma ) fata de totalul facturilor, banuiesc ca se va dezechilibra balanta soldurilor si voi avea minus in casa, daca nu se scade si din acel fond.
Va rog ajutati-ma cu un raspuns.
Multumesc!
Liliana
 
Mesaje: 7

Re: Eroare constituire fond alte sume

Mesajde XiSoft » 03 Iul 2012

Daca vorbim despre situatia in care s-au adunat "mai multi bani decat trebuia" (ex: in trecut, s-a repartizat o factura de doua ori) iar acest lucru s-a reflectat intr-un "fond diferente", atunci cea mai simpla abordare ar fi sa restituiti fiecarui apartament, valoarea care i s-a cerut in plus.

Banii restituiti ii puteti returna inapoi "fizic", sau ii puteti folosi pentru a plati din datoriile fiecarui apartament (introduceti chitante fictive, prin care proprietarii achita din datoria la intretinere)

Nu este corect sa introduceti factura negativa, pentru ca diminueaza datoria catre un furnizor. (ceea ce nu este cazul in situatia dumneavoastra)
XiSoft
Site Admin
 
Mesaje: 1084

Re: Eroare constituire fond alte sume

Mesajde Liliana » 09 Iul 2012

Imi cer scuze, dar inca nu am reusit sa reglez aceasta situatie.
Problema este ca Presedintele si Cenzorul vor ca acesti bani care au fost incasati in plus de la proprietari sa fie evidentiati pe listele de intretinere, adica sa se vada suma cu minus la fiecare apartament pe o coloana separata si sa inteleaga fiecare proprietar ca i s-a diminuat intretinerea cu suma respectiva (cu cat au platit mai mult in trecut).

Am incercat si varianta: In fond alte sume, la adun fond - am trecut suma pe care trebuie sa o restitui cu minus ( ex: -1196), si am distribuit-o. Pare sa fie Ok, in tabelul de intretinere apare pe o coloana separat (fond alte sume)si este evidentiat la fiecare apartament suma care i se restituie si se diminueaza cota de intretinere.
Dar nu stiu daca este corect , dupa ce inchid luna si se vor genera datoriile propritarilor daca se va scadea si din acel fond suma distribuita. Practic la final ar trebui sa fie scazuti si din casa si din fond, daca eu le dau banii inapoi. Chiar nu stiu cum sa procedez, este ceva ce nu pot sa inteleg.

Sau: Daca inregistrez o factura si pun bifa ca plata se face din acel fond, banii se scad si din casa si din fond. Ar fi Ok asa, dar cum distribui banii cu minus in program, ca sa fie evidentiati si pe lista de intretinere? ( sa se vada ca au fost scazuti).
Va rog daca se poate sa ma mai ajutati cu un raspuns, trebuie sa inchid luna in 2 zile si nu stiu cum sa reglez aceasta situatie.
Multumesc!
Liliana
 
Mesaje: 7

Re: Eroare constituire fond alte sume

Mesajde RADOAIE ION » 10 Iul 2012

buna ziua, problema dvs se poate rezolva prin exportul lunilor mai putin luna curenta, dupa care se dechide optiunea de reinitializa asociatia facilitate ce va permite sa faceti soldul zero la fondul adunat. suma respectiva o impartiti pe proprietari dupa criteriul dupa care a fost adunata ( cota parte sau egal) iar, sumle rezultate se aduga in "fisa apartamentului" ca plata in avans celente sume raman neschimbate. verificati balanta si daca este ok pe tabel va apara plata in avans si va fi scazuta din datoria curenta
cu stima ion radoaie
RADOAIE ION
 
Mesaje: 6

Re: Eroare constituire fond alte sume

Mesajde XiSoft » 12 Iul 2012

Puteti face si cum ati zis dumneavoastra:
- dati "Adun fond" (un fond oarecare X) cu minus si repartizati valorile proprietarilor
- setati in meniul "Configurare", "Fonduri", dulbu click pe fondul respectiv, tab-ul "Avans" si adaugati "Intretinere" (avansul la fondul X, adica minusul pe care l-ati introdus, sa anuleze datorii la intretinere)

In acest fel, valorile cu minus vor diminua suma pe care o au de platit locatarii. Cred ca este o solutie buna, care se "vede" si pe tabelul de cheltuieli.
Soldul fondului X se va diminua cu sumele respective (practic, se va folosi fondul respectiv, pentru achitarea intretinerii)
Casa sau banca nu vor fi afectate.
XiSoft
Site Admin
 
Mesaje: 1084

Re: Eroare constituire fond alte sume

Mesajde Liliana » 18 Iul 2012

Multumesc foarte mult pentru raspunsuri.
Am rezolvat situatia prin ultima varianta ( adun fond - suma cu minus si am repartizat proprietarilor, tabul avans - intretinere). Este OK.
Liliana
 
Mesaje: 7

Re: Eroare constituire fond alte sume

Mesajde ADRIAN CATRINA » 18 Mai 2016

Buna ziua,
Am si eu o problema asemanatoare, in sensul ca am descoperit, dupa 3 ani, ca exista o factura achitata dar nerepartizata proprietarilor. In acelasi timp aveam o diferenta intre activ si pasiv, suma pe care am constituit-o intr-un fond numit fond alte sume, repartizata proprietarilor. Daca introduc acea factura cu bifa platita din fond, mi se dezechilibreaza balanta. Cum pot scade acea factura din fond, care reprezinta banii proprietarilor, sa nu o repartizez pe lista de plata, astfel incat sa nu dezechilibrez balanta?
Multumesc!
ADRIAN CATRINA
 
Mesaje: 6

Re: Eroare constituire fond alte sume

Mesajde XiSoft » 20 Mai 2016

Daca doriti sa "suportati" din fond respectiva factura nerepartizata, atunci faceti asa:
- introduceti o factura cu minus de aceeasi suma
- repartizati ambele facturi (atat cea cu plus, cat si cea cu minus - pe o coloana oarecare; preferabil una pe care nu mai sunt alte repartizari)
- introduceti o chitanta cu bifa "restituire bani de la furnizor" (intra bani in asociatie)
- introduceti o factura cu bifa "plata din fond" pe care o achitati (ies bani din asociatie)
XiSoft
Site Admin
 
Mesaje: 1084

Următorul

Înapoi la Utilizare BlocManagerNET