Tratamentul fiscal al veniturilor din contracte civile dupa 1 iulie 2012

Discuţii despre modul de utilizare al programului BlocManagerNET

Tratamentul fiscal al veniturilor din contracte civile dupa 1 iulie 2012

Mesajde SANFIRA AURELIAN-DANIEL » 13 Aug 2012

Buna ziua,

de la 1 iulie 2012 conventiile civile sunt tratate putin altfel. Am atasat si un fisier, gasit pe internet (nu am nici o contributie la el).

Citez:

" •până la data de 30/06/2012, tratamentul fiscal al veniturilor din contracte civile și drepturi de proprietate intelectuală este similar celui din 2010 deosebirea fiind exclusiv la stabilirea bazei de calcul a impozitului pe venituri aferent acestora, în funcție de cota de impozitare, așa cum am arătat anterior. Concret, se va datora CAS individuală și contribuție individuală la șomaj de către acele persoane ce nu sunt pensionari sau nu obțin venituri ocazional. Începând cu 01/07/2012, contribuțiile sociale se tratează diferit așa cum va rezulta din cele ce urmează.
•începând cu veniturile lunii iulie 2012, pentru aceste venituri nu se va mai reține contribuția pentru fondul de șomaj
•CAS se va datora însă, numai dacă persoana ce realizează venitul, nu obține și alte venituri supuse acestei contribuții ".
Amanunte si aici: http://www.sagasoftware.ro/?p=358

Multumesc,
Daniel Sanfira
Fişiere ataşate
obligatii asoc prop dupa 01.07.2012.pdf
(133.1 KiB) Descărcat de 1638 ori
SANFIRA AURELIAN-DANIEL
 
Mesaje: 37
Localitate: Bucuresti

Re: Tratamentul fiscal al veniturilor din contracte civile dupa 1 iulie 2012

Mesajde SANFIRA AURELIAN-DANIEL » 14 Aug 2012

Buna ziua,

revin cu un alt tabel comparativ pentru diverse contracte.

O zi buna,
Daniel Sanfira
Fişiere ataşate
PFA-CC-DA-Comparativ-2012.pdf
(134.43 KiB) Descărcat de 1711 ori
SANFIRA AURELIAN-DANIEL
 
Mesaje: 37
Localitate: Bucuresti

Re: Tratamentul fiscal al veniturilor din contracte civile dupa 1 iulie 2012

Mesajde XiSoft » 16 Aug 2012

Multumim pentru documente. Si noi ne ghidam dupa notele celor de la Brasov (primul document atasat)
L-am actualizat si noi pe forum, in topicul: Contributii salarii, contracte mandat si conventii civile

Au fost implementate modificarile intr-o versiune beta pe care o gasiti la adresa:
www.xisoft.net/download/BlocManagerNET33Beta.exe

In cateva zile va fi lansat si update-ul oficial.
XiSoft
Site Admin
 
Mesaje: 1083

Re: Tratamentul fiscal al veniturilor din contracte civile dupa 1 iulie 2012

Mesajde SANFIRA AURELIAN-DANIEL » 16 Aug 2012

Eu va multumesc pentru promptitudine. Dumneavoastra va ocupati de implementarile in program si noi ,comunitatea de pe acest forum, va/ne sprijinim pentru a fi la curent cu schimbarile care apar.
SANFIRA AURELIAN-DANIEL
 
Mesaje: 37
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Utilizare BlocManagerNET