Apartamente fara citirea indexului de la contoarele de apa

Discuţii despre modul de utilizare al programului BlocManagerNET

Apartamente fara citirea indexului de la contoarele de apa

Mesajde Anonim » 04 Feb 2007

Am achizitionat programul d-voastra si as dori sa stiu cum se procedeaza atunci cand, din totalul de apartamente dintr-un imobil nu isi dau toti citirea index-ilor apometrelor, tinand cont ca pana in acest moment cei care nu isi dadeau indexii plateau restul de metrii cubi impartiti in mod egal. Am introdus indexii pe care i-am avut, si la apart. la care nu am primit citire am introdus valoare 0. La sfarsit cand reveneam la tabel la cei care nu aveam citire imi aparea de plata suma 0. Cum ar trebuii sa procedez? Nu aveti un nr. de telefon unde sa oferiti asistenta cu privire la programul d-voastra? Multumesc anticipat.
Anonim
 

Re: Apartamente fara citirea indexului de la contoarele de apa

Mesajde XiSoft » 04 Feb 2007

Pentru a considera ca, un apartament este pe "pausal" (nu are indecsii de contoare) trebuie sa nu introduceti nici o valoare la valoarea indexului (este diferenta fata de cazul in care se specifica faptul ca, s-au consumat zero metri cubi).
Pentru a repartiza diferentele in mod egal, asigurati-va ca, parametri de distribuire ai apei sunt pe "Egal" (meniul "Configurare", "Coloane tabel...")
Numerele noastre de telefon le puteti gasi chiar pe acest site (de exemplu, butonul "Contact" de pe aceasta pagina)
XiSoft
Site Admin
 
Mesaje: 1083

Re: Apartamente fara citirea indexului de la contoarele de apa

Mesajde katy » 23 Apr 2010

Ce se intampla luna urmatoare ,daca nu s-a completat nimic la indecsi,si primim fluturasi cu un consum oarecare?Face singur reglarile sau noi?
katy
 
Mesaje: 78

Re: Apartamente fara citirea indexului de la contoarele de apa

Mesajde XiSoft » 26 Apr 2010

Daca un apartament are contoare dar nu are indecsii cititi, cel mai bine ar fi sa-i puneti un index aproximativ (folosind functia "Estimeaza..."); astfel, in momentul introducerii indexului citit se va face regularizarea (poate aparea chiar si consum negativ daca i s-a estimat prea mult).

Daca nu introduceti nici un index - atunci (in momentul introducerii indexului adica al regularizarii) nu se tine cont de cantitatea care fost facturata. Practic apartamentele respective vor plati (cel putin partial) si pierderile de la cei care au index. Puteti folosi aceasta metoda ca si "sanctionare" a celor care nu trimit indexul la timp dar cred ca, cel mai corect ar fi cu prima metoda.
XiSoft
Site Admin
 
Mesaje: 1083

Re: Apartamente fara citirea indexului de la contoarele de apa

Mesajde katy » 26 Apr 2010

Asa am gandit si eu dar am intrebat pentru ca am o astfel de situatie si am vazut ca a stabilit in liste un consum fara sa modifice indecsii si am vrut sa fiu sigura,multumesc.
katy
 
Mesaje: 78


Înapoi la Utilizare BlocManagerNET