Anulare valoare introdusa gresit pe un apartament

Discuţii despre modul de utilizare al programului BlocManagerNET

Anulare valoare introdusa gresit pe un apartament

Mesajde Andersson Alice Florentina » 19 Sep 2012

Ca urmare a preluarii situatiei contabile de la fost administratora, aceasta a primit penalizari de la furnizori. Conform legii si ca urmare a sedintei asociatiei s-a decis sa se recupereze valoare penalizarilor 50% de la proprietarii cu restante la momentul respectiv si 50% de la persoana responsabila cu plata la momentul respectuv(in cazul de fata fosta administratora). Aceasta din urma nu vrea sa plateasca si astfel am ajuns sa cerem sfatul celor de la primarie sector 2. In concluzie cum fost administratora nu a avut nici contract de munca ,nici registru de casa se pare ca nu o putem trage la raspundere si nici sa plateasca partea ce i se cuvine din penalitati. Mentionez ca am introdus aceasta valoare in luna Iulie si acum va trebui sa o scot din program de la apartamentul ei si ulterior sa o distribui tuturor proprietarilor. Cum sa procedez? Multumesc anticipat pentru raspuns.
Andersson Alice Florentina
 
Mesaje: 48

Re: Anulare valoare introdusa gresit pe un apartament

Mesajde XiSoft » 19 Sep 2012

Pentru orice fel de "reglare" de sume intre apartamente (unii sa plateasca mai mult, altii mai putin) ideea este sa faceti asa:
- dintr-o factura oarecare (ex: gaz) distribuiti minus suma X la cei care doriti sa scadeti (in cazul dumneavoastra apartamentul fostei administratoare)
- din aceeasi factura distribuiti plus suma X la cei care vor suporta suma respectiva (in cazul dumneavoastra, un grup de apartamente format din "toti mai putin ea")

Puteti folosi o coloana gen "Diverse" sau o coloana creata special in acest sens.
XiSoft
Site Admin
 
Mesaje: 1083

Re: Anulare valoare introdusa gresit pe un apartament

Mesajde carmen » 25 Sep 2012

Buna seara,

La noi in asociatie a fost o pierede de apa intr-un apartament.
Pana in momentul in care am descoperit cauza pierederii, excesul de apa a fos repartizat in mod egal tuturor proprietarilor, in lunile anterioare (luni inchise).
Acum trebuie sa fac o reglare, in sensul ca ar trebui sa stornez sumele repartizate celorlalti proprietari si sa trec toata suma
apartamentului in care a fost pierderea de apa.

Cum pot face acest lucru ? Cei care au platit deja, ar trebui sa le fie considerate sumele respective ca plata in avans (cifra negativa)

Va multumesc !
carmen
 
Mesaje: 63

Re: Anulare valoare introdusa gresit pe un apartament

Mesajde XiSoft » 26 Sep 2012

Principiul ar fi exact cel de mai sus, cu mentiunea ca ar trebui sa vedeti exact ce sume s-au repartizat in contul pierderii.
Probabil sunt niste valori oarecum aleatoare (proportionale cu indecsii + ceva pierderi etc) caz in care, repartizarea cu minus o veti face folosind "Distribuire multipla".
XiSoft
Site Admin
 
Mesaje: 1083

Re: Anulare valoare introdusa gresit pe un apartament

Mesajde carmen » 28 Sep 2012

Buna seara,

Stornarea o fac usor, intrucat suma s-a impartit in mod egal intre toti proprietarii, si nu in mod diferentiat (fac distribuire multipla)
Problema este ca adaugand o factura fictiva aceasta o sa apara ca o datorie a asociatiei...cum fac sa anulez aceasta factura care de fapt nu este o datorie reala ?

Multumesc
carmen
 
Mesaje: 63

Re: Anulare valoare introdusa gresit pe un apartament

Mesajde XiSoft » 28 Sep 2012

Dupa cum am spus mai sus, se fac doua distribuiri "dintr-o factura oarecare". Nu este nevoie sa introduceti vreo factura fictiva.
Aveti doua DISTRIBUIRI, una cu plus, una cu minus care insumeaza zero.
XiSoft
Site Admin
 
Mesaje: 1083

Re: Anulare valoare introdusa gresit pe un apartament

Mesajde Andersson Alice Florentina » 29 Sep 2012

Am introdus factura de Radet cu valoarea penalizarii in minus ca sa o scad de la persoana careia i-a fost atribuita deoarece am introdus-o initial ca o factura oarecare fara sa bifez ,,factura penalizare furnizori". Datorita faptului ca persoana in cauza momentan nu vrea sa achite , mi-e teama ca vor incepe sa curga penalizari pe aceasta suma, datorita faptului ca programul o ia cao factura oarecare. Am sters acum valoarea in cauza si am incercat sa o introduc cu bifa ,,factura penalizare furnizor" doar ca programul mi-o repartizeaza automat la cei ce erau restanti la momentul respectiv (moment in care nici nu foloseam programul, este vorba de 2010). Asociatia a hotarat ca suma sa fie suportata de fosta administratora prin urmare as dori sa distribui doar acestui apartament. Este posibil atata timp cat bifez ,,factura de penalizare" ??? Multumesc anticipat pt raspuns, daca se poate sa contactez pe cineva telefonic va rog sa-mi spuneti, deja imi vine sa-mi iau campii de atatea probleme pe care le-am preluat odata cu asociatia in cauza...
Andersson Alice Florentina
 
Mesaje: 48

Re: Anulare valoare introdusa gresit pe un apartament

Mesajde SANFIRA AURELIAN-DANIEL » 29 Sep 2012

Daca am inteles eu bine, doriti sa distribuiti doar penalizarile unui anumit apartament(fosta admin.)
Introduceti factura de la radet asa cum este ea cu toata suma, apoi faceti doua distribuiri ale sumei folosind "distribuie cheltuiala": o data distribuiti pentru toata asiociatia suma fara penalizari si a doua oara ditribuiti suma ramasa (penalizarile) doar pe un apartament(al fostei admin.).
Sper ca v-am fost de folos.
SANFIRA AURELIAN-DANIEL
 
Mesaje: 37
Localitate: Bucuresti

Re: Anulare valoare introdusa gresit pe un apartament

Mesajde Andersson Alice Florentina » 30 Sep 2012

Multumesc pentru raspuns, dar daca fac asa si nu bifez ca este factura cu penalizare, valoarea in sine o sa fie perceputa de program ca valoare intretinere si banuiesc ca daca este neplatita de catre fosta administratora suma apoi va incepe sa fie penalizata ca orice valoare de intretinere ramasa restanta. daca bifez ca e factura cu penalizare, atunci valoarea respectiva programul imi spune ca mi-o distribuie automat la cei ce erau restanti la perioada respectiva (la noi nu e cazul, caci penalizarea este din 2010 si programul il folosesc din 2012...), sincer nu stiu cum sa procedez.
Andersson Alice Florentina
 
Mesaje: 48

Re: Anulare valoare introdusa gresit pe un apartament

Mesajde XiSoft » 01 Oct 2012

Situatiile de acest gen sunt cam greu de urmarit in mesaje scrise (mai ales daca nu dati toate detaliile)
Cel mai bine ar fi sa ne contactati telefonic, la unul din numerele din sectiunea CONTACT.
XiSoft
Site Admin
 
Mesaje: 1083

Următorul

Înapoi la Utilizare BlocManagerNET