Situatie de activ si pasiv

Discuţii despre modul de utilizare al programului BlocManagerNET

Situatie de activ si pasiv

Mesajde carmen » 06 Oct 2012

Buna seara,

Am o intrebare referitor la situatia elementelor de A si P
Pe coloana de pasiv, la punctul 5 "Furnizori pentru facturi neachitate" imi apare o suma pentru Apa Nova mult mai mare decat datoria la Apa Nova (Adauga chitanta / Datorii asociatie / Apa Nova).
Nu ar trebui sa fie o corespondenta intre aceste sume din Situatia de A+P si datoriile asociatie. De ce apare diferenta ?

Multumesc mult pentru raspuns
O seara buna !
carmen
 
Mesaje: 63

Re: Situatie de activ si pasiv

Mesajde carmen » 06 Oct 2012

Buna seara,

Revin la intrebarea anterioara....
Am observat ca diferenta dintre randul 5 (Pasiv) din Situatia de A+P si datoria la Apa Nova din "Datoriile asociatie" se afla in randul 5 (Activ) - "Debitori altii decat membrii
asociatiei"
Ca sa fiu mai concreta:

Furnizori pentru facturi neachitate - 3.977,54 (Pasiv - radul 5)
Debitori, altii dacat membrii asociatiei - 1.193,58 (Activ - randul 5)
Datoriile asociatiei (Apa Nova) - 2.783,96

De ce apare suma respectiva la debitori ?
Este adevarat ca am tot facut plati partiale la Apa Nova ,din luna ianuarie, pentru o scara la care am avut probleme cu apa. Dupa cate am vazut suma la "debitori" apare, in situatia de A+P, numai in ultimele 3 luni, si este crescatoare. Pana in luna iunie nu a aparut nici o suma la "Debitori", desi am facut plati partiale, la Apa Nova, ale facturilor din lunile anterioare.
Care este logica ?
carmen
 
Mesaje: 63

Re: Situatie de activ si pasiv

Mesajde XiSoft » 08 Oct 2012

Daca dati click pe butonul "Detalii" a rubricii 5 activ, scrie:
Suma plăţilor făcute în avans de către asociaţie (în afară de avansurile plătite dintr-un fond); tot aici sunt evidenţiate şi restituirile (ordinele de încasare) de la furnizori la sfârşitul zilei de...

Este posibil sa fi facut o plata in avans catre Apa Nova (nu era tocmai avans - in sensul ca nu era achitata toata datoria, insa ati dat "Adauga chitanta..." si nu ati selectat nici o datorie)

Ar mai fi o posibilitate: (dar care probabil nu este cazul aici) va uitati in situatia soldurilor la alta zi decat cea curenta (ex: astazi 8 octombrie 2012 aveti datorie zero, insa ziua curenta este 5 octombrie, data la care datoria era 1000 Lei)

In principiu, n-ar trebui sa va faceti probleme legat de situatia soldurilor, decat daca se dezechilibreaza.
XiSoft
Site Admin
 
Mesaje: 1083


Înapoi la Utilizare BlocManagerNET