chitante proprietari

Discuţii despre modul de utilizare al programului BlocManagerNET

chitante proprietari

Mesajde FlorentinaB » 10 Mai 2013

Buna ziua, in urma achizitionarii programului dumneavostra am decis sa nu mai cumpar chitantiere personalizate de la tipografie si sa nu mai scriu chitantele de mana ci sa le scot in momentul incasarii la imprimanta, conform programului.Acesta decizie a creeat o adevarata revolta intretinuta de doi- trei pensionari care doresc chitante de mana, acestea imprimate fiind "false".As dori daca se poate sa ma ajutati cu un raspuns in aceea ce priveste legalitatea acestor chitante facandu-mi trimitere si la textul legii ca sa ma pot apara si eu .Multumesc !
FlorentinaB
 
Mesaje: 16

Re: chitante proprietari

Mesajde aurora » 10 Mai 2013

art.22(8) din HG 1588/2007.
aurora
 
Mesaje: 2

Re: chitante proprietari

Mesajde FlorentinaB » 10 Mai 2013

da, multumesc, am citit in legea asta dar ma gandeam ca undeva scrie ca nu mai suntem obligati sa emitem chitante de mana
FlorentinaB
 
Mesaje: 16

Re: chitante proprietari

Mesajde aurora » 10 Mai 2013

citeste si ordinul 3512/2008.
aurora
 
Mesaje: 2

Re: chitante proprietari

Mesajde Adam Grecu » 22 Mai 2013

V-as sugera sa aplicati si o stampila (stampila de casierie) pe formularul pe care il dati proprietarului. Ei, proprietarii mai varstnici se obisnuiesc mai greu cu progresul, dar cand vad stampila ... Presedintele trebuie sa-i lamureasca care sunt avantajele obtinerii chitantelor direct din progrem - inclusiv ca costurile sunt mult mai mici. Apoi, sa se mai uite si ei la restantele din luna viitoare... Eu am intalnit un program care pe lista de plata avea o coloana separata pentru platile facute de proprietari in luna trecuta. Nu cred ca mai este cazul acum cand avem la dispozitie atat de multe rapoarte.
Adam Grecu
 
Mesaje: 9

Re: chitante proprietari

Mesajde nicavalentin » 27 Mai 2013

Pai nu se poate aplica stampila si semnatura pe chitante? Si nici pe celelalte rapoarte? Atunci care e rostul? Abia acum initializez o asociatie si n-am apucat sa ma uit prea bine prin program. Deci unde se poate aplica stampila si semnatura, doar pe lista? Multumesc.
nicavalentin
 
Mesaje: 48

Re: chitante proprietari

Mesajde XiSoft » 31 Mai 2013

De cativa ani, nu mai este obligatorie stampila si semnatura pe chitante.

Insa, daca oamenii s-au obisnuit asa, puteti atasa o imagine cu stampila asociatiei si semnatura casierului, care va aparea automat pe toate chitantele.
Setarea se gaseste in meniul "Configurare", "Date despre asociatie...", "Semnatura..." (in dreptul campului pentru casier); numele casierului il puteti lasa gol.
XiSoft
Site Admin
 
Mesaje: 1084

Re: chitante proprietari

Mesajde FlorentinaB » 01 Iun 2013

pai eu le semnez si le stampilez pe loc, la incasare si chiar si asa sunt nemultumiti:)
FlorentinaB
 
Mesaje: 16

Re: chitante proprietari

Mesajde nicavalentin » 02 Iun 2013

Multumim frumos.
Totusi pt.cei mai in varsta care se obisnuiesc mai greu cu progresul ne puteti preciza HG-ul sau Ordinul MF in care se spune ca nu mai este nevoie de stampila si semnatura pe chit./fact? Ca s-o/sa-l printam si s-o/sa-l avem la indemana cand mai vin la incasari, desi cred ca tot vor dori vechile chit.scrise de mana si eventual cu un creion chimic si indigo.
nicavalentin
 
Mesaje: 48

Re: chitante proprietari

Mesajde XiSoft » 03 Iun 2013

Ca principiu, forumul nostru vrea sa se adreseze problemelor de utilizare a softului BlocManagerNET - probleme la care nu le gasiti solutia in alta parte pe internet.
Discutii legate de legislatie se gasesc usor pe alte grupuri (ex: in sectiunea de LINK-URI UTILE aveti niste forumuri in care se discuta diverse probleme de legislatie)
XiSoft
Site Admin
 
Mesaje: 1084

Următorul

Înapoi la Utilizare BlocManagerNET