Probleme de inceput

Discuţii despre modul de utilizare al programului BlocManagerNET

Probleme de inceput

Mesajde Oltean Sorin » 20 Oct 2013

Buna ziua , sunt nou in utilizarea programului si am o nelamurire si anume : ca luna de start este luna septembrie 2013 , acum eu incasez intretinerea pe luna august , pe o lista facuta de vechiul administrator cu alt program. Cand mi-a predat , el deja platise niste facturi pe septembrie si mi-a lasat o factura de apa nova de plata pentru luna august neachitata . Am pus fact. de apa nova la datorii furnizori si cele achitate la avans furnizori . Intrebarea mea este daca am facut bine sau , nu , sau cum ar trebui facut . In bloc am un spatiu inchiriat unui locatar , care plateste lunar o chirie , suma imi apare dupa ce introduc chitanta , pe minus si nu stiu de ce .

Va multumesc anticipat pentru ajutor,
AlexS
Oltean Sorin
 
Mesaje: 5

Re: Probleme de inceput

Mesajde XiSoft » 21 Oct 2013

In principiu este bine cum ati gandit. Avansul respectiv ar trebui sa anuleze datoriile pe care le genereaza facturile pe septembrie.
Verificarea cea mai buna este sa ajungeti intr-un punct (o zi) in care toate datele din program sa fie conform realitatii (mai exact: sold casa, sold banca, solduri furnizori, solduri proprietari, solduri fonduri)

In legatura cu proprietarul care plateste chirie: probabil ati inregistrat suma respectiva ca si "Avans fond X"; apare ca si avans pentru ca nu i-ati generat nici o datorie. Ca sa faceti acest lucru, folositi (in fiecare luna) functia "Aduna fond" introduceti suma si i-o repartizati. In acest fel ii "cereti" bani pentru chirie (in situatia actuala, el v-a dat bani "fara sa-i cereti")
XiSoft
Site Admin
 
Mesaje: 1085


Înapoi la Utilizare BlocManagerNET