Suma diferita intretinere cu 0.01 bani

Discuţii despre modul de utilizare al programului BlocManagerNET

Suma diferita intretinere cu 0.01 bani

Mesajde Gheorghe Mariana » 10 Feb 2015

Am o mica nelamurie legata de diferenta de suma dintre suma de plata afisata la intretinere si suma pe care urmeaza sa o incasez. Concret am afisat pe luna decembrie 2014 ap.x suma de 300.19 lei, in momentul cand dau sa ii incasez in program imi afiseaza 300.20 lei.
Acest lucru se intampla din ce vad eu la fiecare aparatament. Eu am incasat conform listei de plata si am dat chitanta cu suma de 300.19 lei, insa din ce vad locatarul ramane restant cu 0.01 bani.
Pentru lista urmatoare din IANUARIE se adauga acel ban se sterge? Ce se intampla concret? Sunt inca la inceput si vreau sa fie corect programul de la inceput pana la capat.
Este cumva legat de acele corectii care apar in josul paginii la Totalul de plata? Am vazut ca la acele corectii am 0.51 in total, iar eu am 54 de apartamente. Este corect asa?
Gheorghe Mariana
 
Mesaje: 3

Re: Suma diferita intretinere cu 0.01 bani

Mesajde XiSoft » 11 Feb 2015

Daca doriti un raspuns exact, ar trebui sa vedem baza de date (preferabil pe mail, ca sa nu o facem publica) Ca idee, va pot spune cateva principii:
- resturile de la impartire (cele pe care le vedeti in linia "CORECTII Asociatie") se repartizeaza automat in lunile multiplu de 3; deci, la o prima vedere acei 0,01 lei par sa fie de acolo
- niciodata n-ar trebui sa fie diferente intre valoarea afisata pe liste si datoriile generate (decat daca totalurile afisate sunt rotunjite)
- tiparirea listelor ar trebui facuta dupa ce inchideti luna (programul afiseaza si o atentionare in acest sens); s-a intamplat de mai multe ori, ca un client a tiparit lista de plata, a facut o mica modificare (ex: un index de apa) dupa care a inchis luna; in acest fel, apar diferente intre valorile afisate si cele evidentiate in program; as spune ca aceasta este situatia si la dumneavoastra
XiSoft
Site Admin
 
Mesaje: 1084

Re: Suma diferita intretinere cu 0.01 bani

Mesajde Gheorghe Mariana » 11 Feb 2015

Multumesc mult pentru raspuns, se pare ca asa am facut, am tiparit lista inainte de a inchide luna, o sa vad luna aceasta daca se mai intampla acest fenomen. Nu mai imi amintesc daca am mai schimbat ceva dupa si am inchis luna. In mod cert nu am umblat la alte optiuni pentru rotunjire in plus sau in minus ...pur si simplu am mers pe configurarea standard a programului.
Gheorghe Mariana
 
Mesaje: 3

Re: Suma diferita intretinere cu 0.01 bani

Mesajde Gheorghe Mariana » 11 Feb 2015

Ce imi recomandati?
Sa trec ca si evidenta in program suma de 300.20 lei chiar daca eu am facut chitanta de mana cu suma de 300.19 si de luna viitoare dau tiparire lista de plata doar dupa ce inchid luna?
Nu era problema daca era doar la un apartament insa am vazut ca la toate 54 apartamente apare aceasta diferenta de 0.01 bani

Ma uitam acum in Contabilitate/Situatia soldurilor si vad ca am 0.03 Corectii impartire. (Valoarea restului provenit din împărţirea cheltuielilor (linia "CORECŢII Împărţire" din dosarul "TABEL") în luna precedentă, cu minus.
Gheorghe Mariana
 
Mesaje: 3

Re: Suma diferita intretinere cu 0.01 bani

Mesajde XiSoft » 12 Feb 2015

Ati putea folosi solutia propusa de dumneavoastra, pe ideea ca este o suma infima; insa, teoretic vorbind, nu este corecta.

Cea mai buna solutie ar fi asa: va uitati la copiile zilnice de pe server (meniul "Fisiere", "Restaureaza asociatia..." sursa "Server") dinaintea inchiderii lunii, si ar trebui sa gasiti una care corespunde exact cu valorile tiparite.
Restaurati asociatia la versiunea respectiva, inchideti luna si reintroduceti datele lunii ianuarie.

Alta varianta ar fi sa folositi functia "Export luni" (urmati mesajul de acolo pentru reinitializare) si ajustati datoriile proprietarilor (ca la initializare) in asa fel incat sa se potriveasca exact cu cele tiparite.

Din cate vad, nu ati folosit salvarea pe server, deci ramane varianta dumneavoastra sau cea cu "Export luni".

Cei 3 bani de corectii sunt restul de la impartirea resturilor din decembrie - insa, nu au legatura cu problema dumneavoastra.
XiSoft
Site Admin
 
Mesaje: 1084

Re: Suma diferita intretinere cu 0.01 bani

Mesajde ramona » 05 Apr 2016

Am patit si eu, iar coloana corectii din ,,configurare,, am mutat-o inainte de total luna din lista de plata si problema s-a rezolvat.
ramona
 
Mesaje: 8


Înapoi la Utilizare BlocManagerNET