Declaratie 392

Discuţii despre modul de utilizare al programului BlocManagerNET

Declaratie 392

Mesajde Iliescu Bogdan Marius » 10 Feb 2016

Buna seara.

Conform Noul Cod Fiscal 2016, unele administratii considera necesare depunerea declaratiei 392 - Declaraţie informativă privind livrările de bunuri şi prestările de servicii efectuat si de catre Asociatiile de Proprietari.
Mai este cineva dintre utilizatorii de BlocManagerNET la curent cu aceasta obligativitate?
@BlocManagerNET Admin, este o aceasta o cerinta si din partea altor utilizatori? Exista in plan includerea in aplicatie?

Multumesc
Iliescu Bogdan Marius
 
Mesaje: 8

Re: Declaratie 392

Mesajde XiSoft » 11 Feb 2016

Declaratia 392 trebuie depusa doar de catre persoanele juridice impozabile. Asociatiile nefiind persoane juridice impozabile - nu trebuie sa depuna declaratia 392.
XiSoft
Site Admin
 
Mesaje: 1084

Re: Declaratie 392

Mesajde Marinescu Gabriel Iulian » 11 Apr 2016

Buna ziua, am depus de curand vectorul fiscal (decl 010) intrucat am incheiat CIM, iar cei de la ANAF mi-au spus ca potrivit noului cod fiscal si asociatiile trebuie luate in evidenta cu 01 ianuarie 2016 (ca perioada de raportare "anual") pentru impozitul pe profit. Se pare ca acest nou cod fiscal a inclus si ONG-urile si asociatiile de proprietari ca fiind impozabile si deci cu obligativitatea de a depune 101 la termen (ianuarie 2017) probabil ca implicit si decl 392. Daca este adevarat, putem include si aceste declaratii in aceasta platforma? Multumesc!
Marinescu Gabriel Iulian
 
Mesaje: 1

Re: Declaratie 392

Mesajde XiSoft » 11 Apr 2016

Singura situatie in care "ar putea fi vorba" de profit la asociatiile de proprietari, este cazul in care aveti venituri (bannere publicitare, antene etc)
In astfel de cazuri, cel mai bine ar fi sa cheltuiti banii respectivi pana la sfarsitul anului, asa incat sa nu existe profit.

Daca s-ar pune problema depunerii declaratiilor 392B si 101 in celelalte cazuri (profit zero) valorile completate ar fi oricum foarte simple: datele de identificare ale asociatiei + zero peste tot.

Putem lua in calcul generarea acestor declaratii cu zero peste tot - daca primiti un raspuns scris de la ANAF in acest sens.
XiSoft
Site Admin
 
Mesaje: 1084


Înapoi la Utilizare BlocManagerNET