Suma introdusa in plus

Discuţii despre modul de utilizare al programului BlocManagerNET

Suma introdusa in plus

Mesajde MINDRILA GEROGE » 25 Feb 2016

Buna ziua,

La initializarea unei asociatii, am preluat de la fostul administrator un angajament de plata cu RADET, pentru o perioada de 10 luni cu o suma "X". Initial am introdus facturile RADET neplatite, iar acum la finalizarea angajamentului, am constatat ca am introdus mai mult cu o suma "Y". Deci a ramas in sistem o suma "Y" care nu mai trebuie platita. Anularea acestei sume am facut-o prin introducerea unei sume negative "-Y". Problema este ca ramane aceasta factura nerepartizata in sistem. Si nici nu vreau sa repartizez aceasta valoare negativa proprietarilor, deoarece este o greseala la preluarea in sistem a datelor initiale. Ce trebuie sa fac sa nu mai apara aceasta factura nerepartizata?

Multumesc anticipat pentru ajutor.

George Mindrila
MINDRILA GEROGE
 
Mesaje: 12

Re: Suma introdusa in plus

Mesajde XiSoft » 26 Feb 2016

Ca principiu, dumneavoastra aveti un "plus" in sistem pe care puteti:
- sa-l scadeti de la proprietari (dupa cum spuneati: factura cu minus care se repartizeaza proprietarilo)
- sa puneti surplusul respectiv intr-un fond

Deci, pentru varianta a doua faceti asa:
- introduceti o chitanta prin care se achita datoria respectiva (ies bani din asociatie)
- introduceti un venit pe care il repartizati intr-un fond si il incasati cu "Adauga chitanta", "Client" (intra bani in asociatie)
XiSoft
Site Admin
 
Mesaje: 1083


Înapoi la Utilizare BlocManagerNET