Distribuirea facturii de apa

Discuţii despre modul de utilizare al programului BlocManagerNET

Distribuirea facturii de apa

Mesajde AKKAEV » 28 Ian 2009

As ruga sa im iexplicati cum introduc factura de la apa . Pe factura am apa rece/canalizare apa/canalizare meteorica facturate separat . daca bag valoarea facturii per total si dau distribui apa rece nu imi apare nicaieri apa meteorica(unde se introduce cantitatea de apa meteorica?) ; mi-am cam prins urechile. Multumesc.
AKKAEV
 
Mesaje: 1

Re: Distribuirea facturii de apa

Mesajde XiSoft » 28 Ian 2009

In primul rand, va rog sa va asigurati ca aveti instalat cel mai nou update (meniul "Online", "Update").
Aceasta versiune include facilitati separate pentru distribuirea apei reci, respectiv pentru apa calda (meniul "Cheltuieli", "Distribui apa rece..." si "Distribui apa calda...").

In functie de, modul in care sunt grupate datoriile pe facturi (apa rece, canal, apa meteorica), faceti selectiile din casuta "Facturile de pe care iau...";
de exemplu:
- daca toate datoriile sunt pe o singura factura A, veti selecta factura A in toate casutele
- daca aveti apa meteo pe factura diferita (adica: apa rece si canal pe factura A; iar apa meteo pe B), atunci veti selecta in primele casute factura A, iar in ultima B ("canal meteo" este sinonim cu "apa meteorica")

Mai departe, completati cantitatea de apa in metri cubi; la "canal meteo" s-a omis cantitatea in metri cubi deoarece, nu este folosita in calcule (este importanta doar valoarea; deci, completati campul "VALOARE -RON-" si / sau "VALOARE TVA -RON-").
Fişiere ataşate
distribuire_factura_de_apa.JPG
Exemplu pentru distribuirea de apa, cand sunt doua facturi
distribuire_factura_de_apa.JPG (71.36 KiB) Vizualizat de 118353 ori
XiSoft
Site Admin
 
Mesaje: 1078

Distribuire factura de apa

Mesajde carmen » 01 Oct 2009

Buna ziua,

Incerc sa lucrez pe Demo sa ma familiarizez putin cu programul si m-am poticnit la
distribuirea facturii de apa rece.

Factura de apa rece se emite pentru fiecare scara a asociatiei (blocurile noastre nu sunt racordate la incalzire
centrala)
Am stabilit apartamentele care au contoare si consumul de apa pe fiecare apartament.

Noi nu distribuim separat apa meteo sau altele, valoarea intregii facturi se imparte la nr de mc
se afla valoarea pe mc si aceasta se inmulteste cu consumul (pentru cei contorizati) sau se
calculeaza valoarea pe persoana si se inmultesete cu nr de persoane (pentru cei necontorizati)
Manual operatiunea este foarte simpla, dar se pare ca se complica cu acest soft

Am introdus factura si am distribuit-o cu functia "chletuieli" si "distribui apa rece"
Dupa aceasta operatie, in tabel imi apare distributia facuta numai pe apartamentele cu contoar.
Pe cele fara contoar imi apare suma "0". Desi am selectat distributia pe intreaga scara (pentru cei necontorizati, apa se repartrizeaza in functie de numarul de persoane din apartament).

Cum trebuie sa procedez ? Unde am gresit ?

Alte intrebare: cind am introdus factura de apa pe cheltuieli era marcata cu verde, am sters-o o data si am
reintrodus-o si a doua oara era marcata cu rosu. Este OK ?
Multumesc mult pentru informatii ?
carmen
 
Mesaje: 63

Re: Distribuirea facturii de apa

Mesajde XiSoft » 01 Oct 2009

Algoritmul de distribuire pentru contoare este urmatorul (indiferent daca se foloseste "Distribui apa rece" sau daca utilizati modul general de "Distribuire cheltuiala")
1. la apartamentele contorizate se pune valoarea mc contoare x ( pret AR + canal + taxa speciala ) (cel setat in meniul "Configuare", "Preturi")
2. dupa ce se face distribuirea unei facturi pe o coloana care are contoare (ex: Apa rece) se calculeaza diferenta dintre valoarea facturii si sumele inregistrate pe contoare
3. valoarea de la punctul 2. se imparte apartamentelor necontorizate (implicit in functie de numarul de persoane) in limitele stabilite la "Optiuni asociatii contorizate" (implicit nu se pune mai mult de 5 mc / persoana)
4. daca inca nu s-a repartizat intreaga valoare (fie nu sunt apartamente necontorizate, fie nu s-a putut repartiza intreaga diferenta pentru ca s-au atins deja limitele maxime pentru necontorizati) restul se distribuie ca si "pierderi" la cei contorizati (implicit proportional cu, consumul)

Pasii 3 si 4 se mai pot modifica prin optiunile din meniul "Configurare", "Optiuni asociatii contorizate".

In cazul dumneavoastra, daca nu doriti sa calculati apa canal, taxa speciala sau canal meteo, faceti in modul urmator:
- la "Optiuni asociatii contorizate" debifati APA CANAL si TAXA SPECIALA
- introduceti indecsii de contoare pentru apartamentele contorizate
- apelati "Distribui apa rece" pentru fiecare scara, introducand la "Apa rece" valoarea facturii pentru scara curenta, iar "Distribuire pentru" selectati scara corespunzatoare (preturile vor fi setate automat in functie de valorile introduse)

Daca aveti zero la apartamentele necontorizate, cauzele ar putea fi:
- nu ati facut distribuirea facturii (caz in care programul nu "stie" cat sa puna celor necontorizati)
- consumul facturat este mai mic sau egal cu cel inregistrate pe contoarele individuale

In primul caz nu aveti decat sa distribuiti factura de apa, iar in al doilea caz puteti stabili o valoare minima pozitiva pentru apartamentele necontorizate (ex: la "Optiuni asociatii contorizate" puneti limitele intre 2 mc si 5 mc de persoana si debfati "Calculez pierderi si la apartamentele necontorizate")

In legatura cu factura afisata cu iconita rosie (in dosarul "Cheltuielile si distribuirea lor") - apare cu aceasta culoare daca nu este distribuita (probabil inainte de a o sterge ati introdus niste distribuiri si de aceea era verde).
XiSoft
Site Admin
 
Mesaje: 1078

Re: Distribuirea facturii de apa

Mesajde carmen » 01 Oct 2009

Buna ziua,

Multumesc pentru raspuns

Algoritmul de calcul al distribuirii facturii de apa intre apartamentele contorizate si cele necontorizate il cunosc, intrucit acum fac listele manual si il folosesc luna

Problema este cum pot face distribuirea apei pe tabele generate de soft

1. Am introdus indexii apartamentelor contorizate cu optiunea "contoare", imi apar si notele de consum pe fiecare apartament contorizat
2. am introdus factura de la apa nova, cu valoarea din factura (nu tinem cont de apa meteo/canal, etc)
Am deselectat din optiunea configurare - optiuni asociatii contorizate: apa canal si taxa speciala
In asociatia noastra Intreaga valoare din factura de apa se imparte la numarul de mc din factura si se afla pretul pe mc
In acest caz, in soft, pretul pe mc este total diferit de ceea ce rezulta din factura (in soft apare un pret de la optiunea "distribuire apa rece" de 0,803, in timp ce pretul din factura ar fi de 3,405 (ron 575.45 / 169 mc)

In tabel imi apar sume numai la apartamentele contorizate, la apartamentele necontorizate suma este "0".
Mai mult decit atit in optiunea "cheltuieli si facturi", la explicatii apare la suma valoarea facturii intregi (ron 575.48) si se pare ca s-a distribuit numai suma de 167, diferenta de distribuit fiind 408.37.

1. Nu s-a distribuit intreaga suma, ci numat ron 167
2. valoarea din tabel pentru apartamentele contorizate este foarte mare (reiese un pret de 7 ron/mc)

Nu stiu cum sa procedez !

1. Am introdus indexii de consum pentru apa rece
2. Am introdus factura ce urmeaza sa fie distribuita
3. Am deselectat apa canal, taxa apa

Cum trebuie sa fac sa se distribuie intreaga valoare si la toate apartamentele ?
Nu cred ca este foarte complicat, dar poate nu am deselectat eu tot ce trebuie. Mentionez ca noi nu avem apa calda,
toate calculele se fac numai pentru factura de apa rece.

Multumesc inca o data

O zi buna !
carmen
 
Mesaje: 63

Re: Distribuirea facturii de apa

Mesajde XiSoft » 02 Oct 2009

Sa luam un exemplu, asemanator cu situatia dumneavoastra:
- un bloc cu doua scari, care are contor la fiecare scara
- factura totala emisa de furnizorul de apa: 300 RON (inclusiv canal + taxa meteo etc)
- consumul de metri cubi citit de furnizor (afisat pe factura) la scara 1: 50 mc
- consumul de metri cubi citit de furnizor (afisat pe factura) la scara 2: 100 mc
- valoarea in lei (inclusiv canal + meteo etc) de pe factura pentru scara 1: 100 RON
- valoarea in lei (inclusiv canal + meteo etc) de pe factura pentru scara 2: 200 RON

Distribuirea facturii se face apeland pentru fiecare scara "Distribui apa rece" ca si in imaginile atasate (click pe imagine pentru a o vedea intreaga). Completati campurile incercuite cu rosu. Daca se cunoaste pretul + numarul de metri cubi - puteti lasa programul sa calculeze valoarea in RON.

Valorile rezultate in "Distribui apa rece" sunt setate automat la "Preturi" deci, nu trebuie sa le mai modificati (vezi imaginile cu "rezultat"); pretul de la apa calda il puteti ignora daca nu aveti contoare de apa calda. In exemplul nostru apartamentul 1 este necontorizat.
Fişiere ataşate
distribui sc1.JPG
Distribuire apa SCARA 1
distribui sc1.JPG (70.65 KiB) Vizualizat de 118178 ori
distribui sc2.JPG
Distribuire apa SCARA 2
distribui sc2.JPG (70.47 KiB) Vizualizat de 118181 ori
rezultat 1.JPG
Distribuirea facturii de apa in urma operatiunii "Distribui apa rece"
rezultat 1.JPG (146.15 KiB) Vizualizat de 118168 ori
rezultat 2.JPG
Preturile setate automat dupa "Distribui apa rece"
rezultat 2.JPG (51.4 KiB) Vizualizat de 118173 ori
rezultat 3.JPG
Valorile generate pe tabel dupa "Distribui apa rece"
rezultat 3.JPG (113.16 KiB) Vizualizat de 118176 ori
XiSoft
Site Admin
 
Mesaje: 1078

Re: Distribuirea facturii de apa

Mesajde carmen » 03 Oct 2009

Buna ziua

Am gasit de ce imi aparea "0" la apartamentele necontorizate.
Anulasem din optiunea "debransare", apa rece. Am avut senzatia ca se refera, de fapt, la contorizare.

Va multumesc pentru sprijin si daca mai am ceva nelamuriri, pe demo, va mai contactez.

O zi buna !
carmen
 
Mesaje: 63

Re: Distribuirea facturii de apa

Mesajde katy » 03 Apr 2010

Cum procedam atunci cand cantitatea de apa facturata este mai mica decat cea data pe fluturasi de proprietari?
katy
 
Mesaje: 78

Re: Distribuirea facturii de apa

Mesajde katy » 03 Apr 2010

Am o problema cu "zecimalele"de la contoare,imi ies lipsa 3 mc de apa rece din cauza lor,cum pot rezolva situatia?
katy
 
Mesaje: 78

Re: Distribuirea facturii de apa

Mesajde XiSoft » 07 Apr 2010

Aparitia "pierderilor" la apa este un lucru foarte frecvent si apare din motive de genul:
- citirea contoarelor individuale nu s-a facut exact in acelasi moment cu citirea contorului de scara
- precizia contorului de scara este mult mai mare decat a celor de apartament (chiar daca am introduce consumul cu acelasi numar de zecimale) - contorul de scara se invarte la un debit minim mult mai mic decat cele individuale
- exista pierderi (fie tevi sparte "inainte" de contorul de apartament, fie scurgeri prea mici ca sa poata fi inregistrate de contorul individual)
- defectiuni la contoarele de apartament
- diverse metode "frauduloase" facute intentionat pentru a inregistra un consum mai mic pe contoare

O diferenta de 3 mc este normala (chiar foarte mica, indiferent de numarul de apartamente)

Daca, cantitatea de apa facturata este mai mica decat cea de pe contoare - nu este nici o problema, repartizati factura exact la fel, iar programul va calcula corectii negative.
Motive pentru "pierderi negative" ar fi:
- s-a citit prima data contorul de scara, iar apoi contoarele de apartament (timp in care locatarii au mai consumat)
- unul sau mai multe apartamente au citit (din greseala) un index mai mare decat era pe contor
- luna precedenta s-a facturat un consum "mai mare decat trebuia" iar acum apare regularizarea
XiSoft
Site Admin
 
Mesaje: 1078

Următorul

Înapoi la Utilizare BlocManagerNET



cron